Zapalenie wyrostka robaczkowego - Najczęstsze objawy

W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie i interwencja lekarza. Poznaj najpowszechniejsze objawy i upewnij się, że w razie czego uzyskasz pomoc na czas.
Zapalenie wyrostka robaczkowego - Najczęstsze objawy
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie wyrostka to dolegliwość dotykająca niewielkiego organu o kształcie woreczka, który połączony jest z jelitem grubym. Organ ten nie odpowiada za żadne funkcje życiowe, można więc spokojnie żyć bez niego.

Jego dokładna rola w naszym organizmie nie jest znana, uważa się jednak, że jego tkanki pomagają wzmocnić układ odpornościowy i chronią organizm przed infekcjami.

Zapalenie wyrostka robaczkowego to niezwykle częsta przypadłość zwłaszcza u ludzi młodych, którzy często ignorują sygnały wysyłane im przez ich własny organizm.

Właśnie dlatego chcemy dzisiaj zwrócić Twoją uwagę na najpowszechniejsze objawy tej dolegliwości, dzięki czemu będziesz w stanie szybko je rozpoznać i w porę poprosić o pomoc specjalistów.

Wyrostek robaczkowy

Zapalenie wyrostka to nic innego jak stan zapalny w tym organie. Dolegliwość ta, nieleczone w porę, może przyczynić się do wielu bardzo groźnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet poważnie zagrozić Twojemu życiu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga natychmiastowej interwencji lekarza, nie można więc zwlekać i narażać się na liczne problemy i zagrożenia.

Stanowi zapalnemu towarzyszy wiele różnych charakterystycznych objawów, więc to właśnie im poświęcimy dzisiejszy artykuł. Warto także pamiętać, że wyrostek robaczkowy może pęknąć w czasie 48 do 72 godzin od momentu, kiedy pojawią się pierwsze objawy. Nie czekaj, bo może kosztować Cię to nawet życie!

Ból brzucha a zapalenie wyrostka

Pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest najczęściej właśnie ból brzucha; bolesne skurcze nasilają się z czasem, towarzyszy im także biegunka. Dzieje się tak dlatego, że wyrostek robaczkowy przez stan zapalny po prostu puchnie.

Przyczynia się to do podrażnienia błony śluzowej jamy brzusznej i to właśnie jest bezpośrednim źródłem ostrego bólu.

Brzuch

 

Ból ten ma swoje źródło w prawej dolnej stronie brzucha. Ból związany z zapaleniem wyrostka robaczkowego jest ciągły i silny. Niektórzy pacjenci odczuwają także ból w innych miejscach; dzieje się tak dlatego, że wyrostek może promieniować także do dołu pleców czy miednicy.

Wysoka gorączka

Zapaleniu wyrostka robaczkowego towarzyszy najczęściej stan podgorączkowy (około 37,5 – 38 stopni Celsjusza). Niektóre osoby skarżą się również na zimne poty. Jeśli wyrostek pęknie, może wystąpić nagły skok temperatury. Dochodzi również do nagłego przyspieszenia akcji serca.

Niestrawność i problemy trawienne

Zapalenie wyrostka robaczkowego pociąga za sobą także takie dolegliwości jak mdłości i wymioty, czasami również zaparcia lub biegunkę. Zdarza się także utrata apetytu lub nawet wstręt do jedzenia.

Problemy trawienne

Z kolei wzdęcia i gazy mogą świadczyć o częściowym lub całkowitym zablokowaniu Twojego jelita. Ma to oczywiście związek z rozwijającym się stanem zapalnym.

Zapalenie wyrostka u dzieci

Dzieci mają bardzo często problemy z opisaniem tego, co dokładnie im dolega i jak się czują. Mogą mieć trudności z opisaniem źródła i charakterystyki bólu. Często powtarzają po prostu, że boli je cały brzuch.

Właśnie dlatego ocenienie, czy źródłem bólu nie jest wyrostek robaczkowy w przypadku dzieci może być bardzo trudne, gdyż łatwo pomylić te objawy z inną dolegliwością, jak grypa żołądkowa czy infekcja dróg moczowych.

Nie ignoruj jednak objawów zgłaszanych Ci przez Twoje dziecko, jako że pęknięty wyrostek może być dla niego bardzo niebezpieczny – ryzyko zgonu jest o wiele wyższe w przypadku dzieci. Jeśli chodzi o dzieci poniżej 2 roku życia, najczęściej zapaleniu wyrostka towarzyszą takie objawy jak:

  • wymioty
  • wzdęty brzuszek
  • czułość w okolicy brzucha

Z kolei w przypadku starszych dzieci czy nastolatków łatwiej określić, czy występują takie symptomy jak:

  • mdłości
  • wymioty
  • ból w dolnej prawej części jamy brzusznej

Zapalenie wyrostka w ciąży

Wiele objawów zapalenia wyrostka robaczkowego jest zbliżonych do standardowych dolegliwości doskwierających kobietom w ciąży. Zaliczyć można do nich skurcze brzucha czy mdłości. Warto jednak pamiętać, że nie u każdego przebieg zapalenia wyrostka jest taki sam.

Kobieta w ciąży u lekarza

Czasami pojawiają się inne objawy, w przypadku kobiet w ciąży zwłaszcza tuż przed rozwiązaniem.

W ciąży wyrostek przenosi się wyżej, wypychany nieco przez powiększającą się macicę. Właśnie dlatego ból przy zapaleniu wyrostka występuje w górnej części jamy brzusznej, a nie dolnej. Kobiety w ciąży odczuwają też takie symptomy zapalenia wyrostka robaczkowego jak:

  • zgaga
  • gaz
  • biegunka i zaparcia

Czynniki ryzyka i sposoby zapobiegania

Zapalenie wyrostka robaczkowego może się nam przytrafić w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u osób między 10 a 30 rokiem życia, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Nie można temu zapobiec, można jednak w naturalny sposób zredukować ryzyko zachorowania.

Jeśli Twoja dieta jest odpowiednio wzbogacona w błonnik, masz większą szansę, by uchronić się przed stanem zapalnym tego organu. Warto więc uzupełnić swoją dietę w owoce i warzywa. Oto zalecane produkty o wysokiej zawartości błonnika:

  • maliny
  • jabłka
  • gruszki
  • karczochy
  • zielony groszek
  • brokuły
  • soczewica
  • czarna fasola
  • otręby i ziarna zbóż
  • jęczmień
  • mąka owsiana
Owoce i zboża

Wzbogacenie jadłospisu w błonnik zapobiega uporczywym zaparciom, to z kolei ogranicza odkładanie się produktów przemiany materii w organizmie, a to właśnie jest najczęstszą przyczyną rozwoju stanu zapalnego w wyrostku.

Pamiętaj, aby nie ignorować opisywanych powyżej objawów i niezwłocznie udać się do lekarza, gdy tylko zaczniesz je odczuwać.

Nie istnieją domowe sposoby radzenia sobie z wyrostkiem robaczkowym; samoleczenie w tym przypadku może Ci tylko zaszkodzić i narazić Cię na wiele dalszych komplikacji zdrowotnych.

Tylko lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy to, co Ci dolega, to zapalenie wyrostka, i to on, na podstawie badań krwi i moczu zdecyduje o interwencji chirurgicznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.