Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy, które warto znać
Zapalenie wyrostka robaczkowego jest przyczyną, dla której wiele osób jest operowanych w trybie pilnym. Stanowi to nagły przypadek, w którym należy zawsze znać objawy i być czujnym. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest zasadniczo spowodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego. Może wystąpić u dzieci i dorosłych, więc nie jest to coś, co może wystąpić tylko w dzieciństwie lub okresie dojrzewania.
Następnie chcemy pokazać Ci niektóre objawy, które dadzą Ci wskazówki, czy cierpisz na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego i że powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. Nie przegap ich!
Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy
1. Rodzaj bólu
- Ten rodzaj bólu występuje zwykle w prawym dolnym rogu brzucha. Często ma różną intensywność. Jednak w wielu przypadkach pierwsze oznaki bólu odczuwane są w okolicach pępka, a nawet w dolnej części pleców.
- Ten objaw nasila się, gdy naciskasz na ten obszar.
- Twój brzuch jest nieco twardy. Jeśli masz dziwne uczucie „pełności”, wystarczy lekko ucisnąć brzuch, a od razu zauważysz niezwykłą jędrność i twardość.
- Bardzo możliwe, że podczas chodzenia ten ból na wysokości bioder jest bardziej ostry i kłujący. Pamiętaj, że zawsze jest po właściwej stronie.
- Ulgę poczujesz tylko wtedy, gdy leżysz po prawej stronie. Kiedy się położysz, ten dyskomfort znika.
- Spróbuj zakaszleć. Jeśli podczas tego zauważysz silny ból lub pieczenie w jamie brzusznej, to wyraźny znak, że masz stan zapalny w tym obszarze brzucha.
- Pamiętaj, że jeśli odczuwasz którykolwiek z tych objawów, jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu 12 do 24 godzin później staną się bardziej dotkliwe i będziesz musiał udać się na pogotowie.
Przeczytaj też: Dlaczego boli mnie podbrzusze?
2. Inne objawy
- Gorączka. Bardzo ważne jest, aby jak tylko temu dyskomfortowi po prawej stronie towarzyszyła gorączka, natychmiast udaj się do lekarza.
- Zaparcie. Ta infekcja może przełożyć się na zaburzenia jelita cienkiego. Bardzo często występują okresy zaparcia, jest nawet bardzo możliwe, że podczas „wysiłku” natychmiast pojawia się silny ból.
- Utrata apetytu. Czujemy bardzo nieprzyjemne uczucie pełności. Wystarczy jeść bardzo mało, aby czuć się sytym.
- Wymioty, nudności i zmęczenie również często towarzyszą objawom zapalenia wyrostka robaczkowego. To oznaki, które mogą pojawić się nawet na kilka dni, zanim ból stanie się już nie do zniesienia.
Objawy i przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego
1. Hiperplazja pęcherzyków limfatycznych
Nazwa jest skomplikowana, ale łatwa do zrozumienia. To coś bardzo podobnego do tego, co dzieje się z naszymi migdałkami w gardle. Są to elementy, które pełnią ważną funkcję w wyrostku robaczkowym, ale kiedy ulegają zapaleniu, rosną i stają się niedrożne, co powoduje infekcję lub gorączkę.
Ta infekcja zwykle dotyka ludzi w wieku od 8 do 30 lat, dlatego w tym wieku częściej występuje zapalenie wyrostka robaczkowego.
2. Odpady kałowe
Czasami ta część jelita gromadzi zbyt dużo odpadów z procesu kałowego. Dlatego zostaje zatkany i zainfekowany. W rezultacie dobry dopływ krwi do wyrostka robaczkowego ustaje i dochodzi do niedrożności.
Należy wziąć pod uwagę, że cierpienie na bardzo ciągłe okresy zaparć naraża nas na to samo niebezpieczeństwo. Powoli jelito staje się „leniwe”, powodując stany zapalne, infekcje.
3. Zapalenie
Ściany wyrostka robaczkowego wyłożone są drobnymi elementami zwanymi grudkami limfatycznymi. Czasami choroba lub elementy zewnętrzne powodują, że bakterie przylegają do nich i je infekują. To coś bardzo powszechnego.
Dlatego tak ważne jest dbanie o swoją dietę. Nie mówimy przez to, że na pewno unikniesz zapalenia wyrostka robaczkowego, ale prawdopodobnie możesz temu zapobiec.
W rzeczywistości badanie opublikowane w International Journal of Food Sciences and Nutrition wykazało, że dieta uboga w błonnik zwiększa ryzyko zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci.
Dlatego pij dużo płynów, spożywaj błonnik, warzywa i świeże owoce, nie zapominając o doskonałych zaletach probiotyków. Pokarmy takie jak kefir czy jogurt grecki mają bardzo odpowiednie właściwości, aby dostarczyć nam dobrych bakterii zdolnych do ochrony.
Dla naszego zdrowia, a w szczególności zapalenia wyrostka robaczkowego, ważne jest, aby pomóc organizmowi oczyścić się i uniknąć zaparć.
Zobacz też: Wyrostek robaczkowy i wszystkie jego sekrety
Jeśli twoje objawy pokrywają się z wymienionymi przez nas, nie wahaj się i udaj się do lekarza. W przeciwnym razie możesz mieć komplikacje, takie jak perforowany wyrostek robaczkowy.
Najczęstszym sposobem leczenia tego problemu jest operacja. Istnieją różne procedury usuwania wyrostka robaczkowego. To twój lekarz określi, który jest najbardziej odpowiedni dla twojego konkretnego przypadku.
Może wydawać się to skomplikowaną procedurą, ale jest wykonywana od dłuższego czasu i zwykle jest stosunkowo nieskomplikowana.
Po operacji zobaczysz, jak poprawi się Twoje życie i te okropne dolegliwości się skończą. Oczywiście pamiętaj, że powinieneś odpoczywać i zawsze stosować się do zaleceń lekarza.
Pamiętaj też o przestrzeganiu zbilansowanej diety, bogatej w błonnik. Jest to bardzo korzystne dla zdrowia układu pokarmowego, a zatem również dla organizmu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Diagnóstico de la apendicitis. (n.d.). Retrieved November 21, 2018, from https://www.webconsultas.com/apendicitis/diagnostico-de-la-apendicitis-405
- Clasificación del dolor. (n.d.). Retrieved November 21, 2018, from https://www.dolor.com/clasificacion-dolor.html
- Apendice, apendicitis, apendicectomía. (2003). Acta Médica Costarricense, 45(5). Retrieved from http://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0001-60022003000200003
- Apendicitis. (n.d.). Retrieved from https://medlineplus.gov/spanish/appendicitis.html