Zapalenie wyrostka robaczkowego - 6 oznak
Wyrostek robaczkowy to mały narząd w kształcie rurki. Znajduje się na początku jelita grubego po prawej stronie brzucha. Nie powinno się ignorować objawów, ponieważ zapalenie wyrostka robaczkowego to niebezpieczny stan wymagający pilnej interwencji medycznej.
Wyrostek robaczkowy nie pełni żadnej znaczącej funkcji w organizmie człowieka. Jego wnętrze jest wypełnione pęcherzykami limfoidalnymi, które mają znaczenie dla Twojego układu odpornościowego. Są podobne do tych znajdujących się w migdałkach.
Zapalenie wyrostka robaczkowego rozpoczyna się, gdy narząd jest zablokowany lub wdał się stan zapalny. Utrudnia to przepływ krwi, co powoduje wzrost ciśnienia.
Początkowe etapy nie powodują dużego zagrożenia, musisz jednak jak najszybciej poddać się leczeniu, ponieważ jeśli to zignorujesz, infekcja może się rozprzestrzenić.
W ciężkich przypadkach może spowodować zapalenie otrzewnej. Jest to komplikacja, która stanowi zagrożenie życia. Z tego powodu ważne jest, aby zwracać uwagę na pierwsze sygnały choroby. Chociaż mogą one być mylone z innymi dolegliwościami, musisz skontaktować się z lekarzem, gdy tylko je zauważysz – postawi on prawidłową diagnozę.
Oto 6 najczęstszych objawów:
1. Stan zapalny jamy brzusznej a zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie lub rozdęcie brzucha charakteryzuje się irytującym uczuciem napięcia i pełności. Jest to prawie zawsze związane z nieprawidłowym trawieniem.
- W tym przypadku symptom ten jest bardzo powszechny. Dzieje się tak, ponieważ blokada wyrostka robaczkowego powoduje reakcję zapalną. Ten stan pogarsza się wraz z postępem choroby i rozprzestrzenia na cały układ trawienny.
- Powinniśmy wspomnieć, że oprócz stanu zapalnego, pacjent może cierpieć z powodu gromadzenia się gazów.
2. Ból w prawej, dolnej części brzucha
Jednym z pierwszych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego jest ostry ból, który prawie zawsze pojawia się w dolnej, prawej części brzucha. Innymi słowy, w miejscu gdzie znajduje się ten narząd.
- Ten objaw zwiększa się stopniowo. Ból rośnie wraz ze stanem zapalnym i naciskiem na wyrostek robaczkowy, który jest spowodowany niedrożnością.
- Może pojawiać się sporadycznie, jednak zwykle utrzymuje się znacznie dłużej, wraz z postępem choroby.
- Pacjenci często odczuwają silny ból, gdy kichają lub wykonują nagły ruch.
- W niektórych przypadkach ból rozprzestrzenia się od pępka do dolnej części pleców.
Zobacz też: Ból brzucha – jak się go łatwo pozbyć?
3. Zawroty głowy i wymioty
Kiedy zawroty głowy i wymioty się nasilają, bardzo ważne jest, aby rozpoznać inne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.
Chociaż nie każdy przypadek jest spowodowany tą chorobą, ważne jest, aby wziąć pod uwagę tę możliwość. Jest to szczególnie istotne, jeśli zauważasz także inne objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.
- U około 90% zdiagnozowanych przypadków występują te objawy, po odczuciu silnego bólu w dolnej części brzucha.
- Jeśli wyrostek robaczkowy nie zostanie usunięty na czas, infekcja zaczyna się rozprzestrzeniać. Powoduje to nasilone występowanie wymiotów i zawrotów głowy.
4. Spadek apetytu – być może to zapalenie wyrostka robaczkowego
Utrata apetytu jest konsekwencją stanu zapalnego w jamie brzusznej. Ten objaw pojawia się z powodu blokady, która jest główną przyczyną wywołującą zapalenie wyrostka robaczkowego.
Reakcje te wpływają na funkcje układu trawiennego i wydzielanie hormonów głodu i sytości.
- W rezultacie pacjenci mają tendencję do powikłań spowodowanych niedoborami żywieniowymi.
- Chociaż na pierwszy rzut oka nie wydaje się to niepokojące, jest to objaw wymagający szybkiej oceny medycznej.
Sprawdź także: Sposoby na pobudzenie apetytu dziecka
5. Gorączka
Zapalenie wyrostka robaczkowego i nacisk który jest wywierany na ten organ, często daje objawy podobne do innych infekcji żołądkowo-jelitowych.
Z tego powodu, pacjenci dotknięci tą chorobą mają gorączkę i dreszcze wraz z charakterystycznym bólem brzucha.
- Jest to objaw, którego nie należy przeoczyć. Pomimo tego, że można go zwalczyć lekami, ma tendencję do ponownego pojawiania się w miarę nasilenia stanu zapalnego.
- Nawet jeśli nie masz zbyt wysokiej temperatury, musisz porozmawiać z lekarzem, jeśli gorączka występuje razem z innymi objawami.
6. Zaparcia lub biegunka
Stan zapalny, który zaatakował wyrostek robaczkowy, bardzo często powoduje zaparcia lub biegunkę.
- Pacjenci przestają normalnie się wypróżniać. Podczas gdy niektórzy odczuwają potrzebę częstego chodzenia do toalety, drudzy mają trudności z wypróżnianiem.
- W obu przypadkach problem stanowi zapalenie jamy brzusznej i gazy.
Podejrzewasz zapalenie wyrostka robaczkowego? Skonsultuj się z lekarzem.
Po zidentyfikowaniu objawów zapalenia wyrostka robaczkowego, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza i uzyskać szybką diagnozę i leczenie.
Pamiętaj, że nawet jeśli objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być związane z innymi chorobami układu trawiennego, powinien to stwierdzić specjalista
Twój lekarz przeprowadzi badanie fizykalne, analizę krwi i inne badania, które pozwolą dokładnie zidentyfikować chorobę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American College of Surgeons. [Internet]. Apendectomía. 2009. Disponible en: https://www.facs.org/~/media/files/education/patient%20ed/apendectomia.ashx
- Instituto Mexicano del Seguro Social. [Internet]. Guía de referencia rápida. Diagnóstico de Apendicitis Aguda. Disponible en: http://www.imss.gob.mx/sites/all/statics/guiasclinicas/031GRR.pdf
- Jiménez Bernardó, A. Apendicitis aguda. Manual de Emergencias en Gastroenterología y Hepatología. Asociación Española de Gastroenterología. 2010; 97-102. Disponible en: http://www.aegastro.es/sites/default/files/archivos/publicacion-aeg/manual_emergencias_gastro_hepato.pdf
- MedlinePlus. [Internet]. Apendicitis. 2017. Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000256.htm
- Unidad de Patologia Infecciosa e Inmunodeficiencias de Pediatría. [Internet]. Guía de práctica clínica basada en la evidencia para la apendicitis aguda. 2005. Disponible en: http://www.upiip.com/sites/upiip.com/files/Gu%C3%ADa%20pr%C3%A1ctica%20cl%C3%ADnica%20del%20manejo%20de%20la%20apendicectom%C3%ADa.%20HUVH%202006.pdf