Zapalenie ucha u dziecka: jak ją zwalczyć?

Zapalenie ucha u dziecka: jak ją zwalczyć?
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Victoria Blázquez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zapalenie ucha u dziecka pojawia się dość często w okresie od narodzin aż do piątego roku życia. Wczesne wykrycie jego objawów i wprowadzenie właściwego leczenia pozwoli maluchowi odzyskać zdrowie w zaledwie kilka dni.

Zapalenie ucha u dziecka to schorzenie, które pojawia się często. Praktycznie połowa dzieci i niemowląt musi zmagać się przynajmniej z jedną taką infekcją w trakcie pierwszego roku życia. Poza tym to jedna z najczęstszych przyczyn, poza zapaleniem migdałków, która prowadzi do przepisywania dzieciom antybiotyków.

Większość przeziębień i infekcji gardła pojawia się w okolicy zimy. Co więcej, dzieci z problemami natury alergicznej i takie, które mieszkają z palaczami, zapadają na nie częściej.

Jak wykryć zapalenie ucha u dziecka

Być może nie masz o tym pojęcia, ale zapalenie ucha środkowego jest wywoływane przez przedostanie się bakterii lub wirusów z jamy ustnej do przestrzeni powietrznej ucha środkowego. Poza tym nietypowa namnażanie się mikroorganizmów w tym obszarze prowadzi do produkcji ropy i rozszerzania bębenka usznego, sprawiając dziecku ból.

Taka infekcja pojawia się częściej, gdy rozwija się nieżyt. Dzieje się tak, ponieważ przewody są zazwyczaj wypełnione wydzieliną, która zapewnia idealne warunki do nadmiernego namnażania się wirusów i bakterii.

Dziecko u laryngologa - zapalenie ucha u dziecka
Zapalenie ucha u dziecka to jedna z najczęstszych infekcji, które dotykają dzieci od narodzin do 5. roku życia.

Objawy infekcji ucha u dziecka

Objawy tego schorzenia często zależą od wieku dziecka. W przypadku niemowląt, manifestuje się w formie podirytowania, odmowy jedzenia za względu na brak apetytu, wymiotów, a w przypadku bardziej zaawansowanych infekcji nawet jako ropienie ucha zewnętrznego.

Ból zwiększa się zazwyczaj podczas snu, ponieważ w pozycji leżącej zwiększa się ciśnienie w uchu. Poza tym może również pojawiać się gorączka i dreszcze.

Należy być w stanie rozpoznać objawy tej infekcji w jej wczesnym etapie rozwoju, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. To przyspieszy powrót do zdrowia i pomoże uchronić się przed komplikacjami.

Domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka

Pamiętaj, aby nie próbować diagnozować zapalenia ucha na własną rękę. Zamiast tego skontaktuj się z lekarzem, gdy tylko zaczniesz podejrzewać rozwój jakiejkolwiek infekcji. Poniższe remedia mogą jedynie uzupełniać leczenie przepisane przez lekarza i nie są w stanie go zastąpić. Widzisz zapewne, że pomagają głównie zmniejszyć ból i stan zapalny.

1. Stosowanie naturalnych olejków i wyciągów z roślin

Remedia z eukaliptusa
Niektóre rośliny lecznicze mają właściwości przeciwzapalne, które mogą zmniejszać dyskomfort odczuwany w uchu.

Niektóre zioła, takie jak mięta, oregano, lawendę lub rumianek, mają działanie przeciwbólowe, antyseptyczne i przeciwzapalne. Procedura polega na przygotowaniu naparu, zamoczeniu w niej sterylnej gazy i włożeniu jej do ucha dziecka.

Możesz również zaaplikować kilka kropli naturalnego oleju, na przykład oliwy z oliwek lub migdałowego, aby uśmierzyć ból i świąd w uchu środkowym dziecka.

2. Używanie ciepłych okładów

Na zewnątrz ucha dziecka można przyłożyć kompres zamoczony w ciepłej wodzie. Jeśli nie masz sterylnej gazy, możesz podgrzać w mikrofalówce termiczny okład z nasionami lub pestkami. Może pobudzić krążenie w obszarze i zmniejszyć dyskomfort wywołany przez infekcję. Upewnij się jednak, że nie jest zbyt gorący.

3. Inhalacje z pary z eukaliptusem

Gorąca woda z kranu
Para z olejkami eterycznymi mogą zmniejszać stan zapalny gardła i ucha oraz przynosić ulgę.

Wdychanie oparów może znacząco zmniejszać ból wywoływany przez zapalenie ucha środkowego. Dodaj odrobinę liści eukaliptusa lub mięty do miski z wrzątkiem, przykryj główkę dziecka ręcznikiem i postaraj się zachęcić je do wdychania oparów. Powtarzaj to dwa lub trzy razy dziennie. Aby uniknąć oparzeń, musisz koniecznie przestrzegać niniejszych wskazówek:

  • Po pierwsze, upewnij się, że miska gorącej wody znajduje się na równej, wytrzymałej powierzchni i nie da rady jej strącić.
  • Nie potrząsaj miską ani nie opieraj się na niej.
  • Nie pozwalaj, aby para miała kontakt z oczami. Oczy zawsze powinny być zamknięte i odwrócone od pary.
  • Pilnuj, aby miska z gorącą wodą nie znalazła się w zasięgu dzieci ani zwierząt.

4. Stosowanie naparów o działaniu przeciwbakteryjnym

Ostatnie remedium to wykonanie naparu z czosnku lub cebuli oraz wpuszczenie kilku kropli do ucha dziecka. Najpierw doprowadź do wrzenia garnek z wodą i dodaj cebulę lub kilka ząbków czosnku. Następnie przecedź płyn, który otrzymasz, aby nie było w nim żadnych elementów warzyw. Odstaw do ostygnięcia, a następnie zaaplikuj.

Na samym końcu musimy podkreślić, że te remedia o właściwościach przeciwzapalnych doskonale nadają się do łagodzenia bólu i dyskomfortu. Poza tym zawsze musisz przestrzegać wskazówek pediatry dotyczących najlepszego sposobu leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.