Zapalenie gardła - objawy i leczenie

Objawy zapalenia gardła mogą być różne. Obejmują one takie symptomy jak stan zapalny migdałków, trudności w połykaniu, a nawet gorączkę. Oto kilka wspaniałych naturalnych środków do ich leczenia.
Zapalenie gardła - objawy i leczenie
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Zapalenie gardła może objawiać się gorączką i bólem gardła, złym samopoczuciem i ogólnym bólem ciała, zwłaszcza w okolicach górnych dróg oddechowych.

Ten stan obejmuje infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie i infekcje bakteryjne, wywołane głównie paciorkowcami grupy A. Dlatego w tym ostatnim przypadku podstawowym sposobem leczenia jest przyjmowanie antybiotyków, które większość lekarzy przepisze Ci po odpowiedniej diagnozie.

Zapalenie gardła to zapalenie błon śluzowych, które wyścielają tył gardła lub całe gardło. Powoduje to dyskomfort, uczucie suchości i sprawia trudności w połykaniu.

W zależności od objawów może być konieczna wizyta u lekarza. Jednak zdobycie wiedzy na temat tego, jak poprawić swoje zdrowie za pomocą niektórych naturalnych środków na pewno pomoże.

Pięć naturalnych środków łagodzących zapalenie gardła

Merriam-Webster definiuje stan zapalny gardła jako “zapalenie gardła”. Gardło to jama rozciągająca się od tylnej części nosa i ust do początku krtani i przełyku.

Ból i zapalenie gardła
Niektóre naturalne środki zaradcze mogą nam pomóc wyciszyć objawy zapalenia gardła.

Ciało ludzkie może wytworzyć oporność lub tolerancję na antybiotyki, które przestają działać w naszym organizmie. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy zażywamy te leki przez długi okres czasu. Z tego powodu warto wypróbować alternatywne metody leczenia. Następujące naturalne środki lecznicze pomogą szybko złagodzić większość objawów zapalenia gardła.

1. Łagodzenie objawów zapalenia gardła za pomocą sody oczyszczonej

Wodorowęglan sodu, powszechnie znany jako soda oczyszczona, jest naturalnym środkiem antyseptycznym o właściwościach łagodzących. Jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym w przypadku zapalenia migdałków i gardła.

Oto jak go stosować:

Składniki

Przygotowanie

  • Dodaj sodę oczyszczoną i wodę do butelki. Dobrze wymieszaj.
  • Płucz gardło przez minutę.
  • Wypluj i powtórz.

2. Cytryna i miód – idealne na zapalenie gardła

Jest to prawdopodobnie najlepsza naturalna kombinacja do zwalczania przeziębień i infekcji. Ten środek jest doskonałym sposobem na dezynfekcję i nieznaczne zmniejszenie stanu zapalnego w każdym dotkniętym obszarze.

Dodatkowo, miód jest silnym środkiem wykrztuśnym. Dlatego też zaleca się go, kiedy celem jest eliminacja suchego kaszlu, flegmy i wielu innych schorzeń układu oddechowego.

Składniki

  • 2 cytryny
  • 1 łyżka miodu

Przygotowanie

  • Na początku wyciśnij do kubka sok z cytryn i dodaj miód.
  • Następnie dobrze wymieszaj.
  • Pij dwa razy dziennie: rano po przebudzeniu i wieczorem przed pójściem do łóżka.

3. Łagodna dieta na trudności w przełykaniu

Jednym z najbardziej znanych objawów zapalenia gardła są trudności w przełykaniu. Obejmuje to brak możliwości połykania lub trudności w połykaniu produktów stałych. Z tego powodu, być może powinieneś stosować płynną dietę. Przez “płynne” rozumiemy zupy, soki i koktajle.

Jedz zupy kiedy masz zapalenie gardła
Trudności w przełykaniu pokarmów stałych to jeden z częstych symptomów zapalenia gardła.

Zupy kremy są doskonałe do zapewnienia dobrego odżywiania i jednocześnie doskonale ułatwiają połykanie. Można je również przyrządzać z dowolnymi warzywami, które akurat masz pod ręką w lodówce.

Pamiętaj, że jeśli masz gorączkę, musisz konieczne zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Ciepłe zupy i buliony mięsne są doskonałe do tego celu. Jak zawsze, jeśli temperatura ciała jest zbyt wysoka, skonsultuj się z lekarzem.

4. Czarne jagody i żurawiny

Te rodzaje jagód mają właściwości przeciwzapalne, które łagodzą ból w trakcie połykania w przypadku zapalenia gardła. Można je dodawać do owsianki, soku i koktajli.

Składniki

  • 1-2 kubki jagód
  • Woda

Przygotowanie

  • Na początku zblenduj jagody z odrobiną wody.
  • Następnie wypij koktajl.

Postaraj się nie dodawać zbędnych cukrów lub słodzików. Jeśli jednak musisz, dodaj odrobinę 100% czystego, naturalnego miodu, który ma również właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne.

5. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest fantastyczną opcją dla osób, które nie mogą znieść smaku zwykłego białego octu.

Ocet jabłkowy i jabłka

Może to wydawać się nieprzyjemne. Jednak ocet ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, które czynią go bardzo skutecznym w leczeniu infekcji gardła. Dotyczy to w szczególności zapalenia migdałków, któremu towarzyszą miejscowe ropne guzki.

Składniki

Przygotowanie

  • Na początku wymieszaj wodę z octem jabłkowym.
  • Następnie płucz gardło przez 30 sekund i wypluj.

6. Czyszczenie migdałków przy użyciu nadtlenku wodoru

Jest to jeden z najskuteczniejszych leków na zapalenie migdałków. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i uwagę, gdy występuje ropa. Jej obecność wskazuje bowiem, że infekcja się rozprzestrzenia.

  • Najpierw nasącz wacik nadtlenkiem wodoru, czyli wodą utlenioną.
  • Następnie użyj go do oczyszczenia wypełnionego ropą obszaru (uważaj jednak, żeby się nie zakrztusić).
  • Postaraj się usunąć jak najwięcej ropy, a następnie wyrzuć wacik.
  • Powtarzaj ten proces tyle razy, ile potrzebujesz, aż większość ropy zniknie.

7. Zapalenie gardła – płukanie ciepłą wodą i solą

Sól jest doskonałym środkiem przeciwbakteryjnym do stosowania w przypadku infekcji gardła. Ten środek nie tylko pomaga wyeliminować mikroorganizmy, ale także łagodzi dyskomfort.

Składniki

  • 1 kubek ciepłej wody
  • 1 łyżka stołowa soli

Przygotowanie

  • Najpierw rozcieńcz wodę i sól.
  • Następnie płucz gardło przez  minutę.
  • Później  wypluj i powtórz proces co najmniej dwa razy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.