Zapalenie stawów w rękach: 5 wskazówek pozwalających zapobiegać tej chorobie
Jeśli masz obawy, że wystąpi u Ciebie zapalenie stawów w rękach, z powodzeniem możesz temu zapobiegać. Wcześnie przeprowadzone badania diagnostyczne mogą z wyprzedzeniem wykryć ryzyko wystąpienia tej choroby u danej osoby. A w przypadku wystawionej diagnozy, należy zastosować odpowiednie leczenie. I należy to zrobić najwcześniej, jak to możliwe.
Jednak obserwowanie sygnałów przedklinicznych daje możliwość skorzystania z praktycznych i skutecznych porad. Dlatego w tym artykule opisujemy, jakie wytyczne należy stosować, aby nie dotknęło nas zapalenie stawów w rękach.
Zapalenie stawów w rękach
Zapalenie stawów jest chorobą charakteryzującą się ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym stawów. Objawy zwykle obejmują ból, sztywność a czasem także deformację stawu. Ten rodzaj dolegliwości zapalnych może wynikać z wielu różnych schorzeń i stanów reumatycznych. Najczęstsze z nich wymieniamy poniżej:
- Choroba zwyrodnieniowa stawów lub osteoatroza: Prowadzi ona do stopniowej degeneracji chrząstki stawowej oraz przerostu kości.
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – dawniej znana jako artretyzm lub gościec przewlekły postępujący – choroba reumatyczna o charakterze zapalnym i przewlekłym, ma podłoże autoimmunologiczne.
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: przewlekła, postępująca choroba tkanki łącznej, o podłożu autoimmunologicznym,
- Dna moczanowa: choroba wywołana przez nagromadzenie kwasu moczowego.
- Bakteryjne lub infekcyjne zapalenie stawów: powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej.
- Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów: choroba występująca u dzieci, jak dotąd o o nieznanej przyczynie.
Zobacz także: Reumatyzm – wylecz go i odzyskaj zdrowie!
Zapalenie stawów w rękach
Kiedy pojawia się zapalenie stawów w rękach, może dotykać stawy, które znajdują się w połączeniach 29 kości dłoni i nadgarstków. Intensywny ból w tej części ciała zwykle uniemożliwia wykonywanie wielu rutynowych czynności.
Zapalenie stawów w rekach najczęściej spowodowane jest przez chorobę zwyrodnieniową stawów, pourazowe zapalenie stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów. Poniżej możesz znaleźć kilka wskazówek, które pomogą zapobiegać osteoartrozie lub artretyzmowi. Dzięki ich zastosowaniu zapewnimy sobie również ulgę, jeśli już cierpimy na którąś z tych chorób.
Wskazówki, które mogą złagodzić zapalenie stawów w rękach
1. Bromelina, naturalny środek przeciwzapalny
Bromelina jest enzymem o działaniu proteolitycznym, który ekstrahuje się z owocu lub łodygi ananasa. Wyróżnia się swoimi właściwościami przeciwzapalnymi, pobudzającymi krążenie i stymulującymi system immunologiczny.
Dzięki swoim właściwościom bromelina skutecznie pomaga w zapobieganiu i łagodzeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Badania pokazują, że jej przyjmowanie może znacznie pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego.
Dlatego możemy przyjmować bromelinę w postaci suplementów, aby zapobiegać zapaleniu stawów w dłoniach. Ale jej stosowanie pomoże nam również w łagodzeniu dyskomfortu, jeśli cierpimy na takie dolegliwości, jak ból i stan zapalny. W ten sposób unikniemy ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, jakie wywołują farmakologiczne środki przeciwzapalne.
2. Suplementacja czosnkiem
Czosnek to produkt leczniczy używany od najdawniejszych czasów. Jest znany przede wszystkim ze swoich zalet w leczeniu problemów sercowo-naczyniowych. Wykazano jednak, że zawarte w nim związki siarki mają również bardzo skuteczne właściwości przeciwzapalne.
Aby jednak jak najlepiej wykorzystać te związki, powinniśmy spożywać czosnek na surowo, dobrze go przeżuwając lub miażdżąc przed spożyciem. Na przykład, można go dodawać do sosów winegret lub do przepisów i soków warzywnych, takich jak choćby gazpacho. Możemy jednak również kupić kapsułki oleju czosnkowego i przyjmować go w postaci suplementu.
Przeczytaj również: Domowe lekarstwa z czosnku: 6 prostych przepisów
3. Ciepłe okłady
Kiedy cierpimy na ostre zapalenie stawów w rękach, na przykład z powodu urazu, możemy zastosować zimne kompresy, aby go złagodzić ból i zmniejszyć krwiak. Jednak gdy stan zapalny jest przewlekły, lepiej się sprawdza stosowanie ciepłych okładów. Każda osoba powinna jednak sama przetestować i sprawdzić, czy lepiej jej pomaga zimno czy ciepło.
W jaki sposób możemy zastosować terapię ciepłem?
- Poprzez masaż przy użyciu olejków roślinnych (może to być oliwa z oliwek, olej migdałowy lub sezamowy).
- Używając maty elektrycznej.
- Stosując termofor lub butelkę z ciepłą wodą.
- Zakładając rękawic termicznych.
- Zanurzając ręce w gorącej wodzie na co najmniej 10 minut.
4. Ćwiczenia zapobiegające zapaleniu stawów w rękach
Zapalenie stawów w rękach charakteryzuje się bólem, stanem zapalnym i nieprzyjemnym uczuciem sztywności. W wielu przypadkach jednym z czynników, który pogarsza objawy, jest nadmierne korzystanie z komputera i myszy. Dlatego musimy temu zapobiec.
Jeśli cały czas pracujemy na klawiaturze, powinniśmy przyzwyczaić się do robienia regularnych przerw co pół godziny. Możemy skorzystać z okazji, aby poruszyć rękami, palcami i nadgarstkami. Dobrze byłoby również porozciągać wszystkie stawy i więzadła a także trochę się masować. Możemy to również powtarzać rano i przed snem.
5. Uważaj na tłuszcze i spożywaj więcej błonnika
Najlepszym sposobem zapobiegania zapaleniu stawów jest zdrowa i dobrze dobrana dieta. Na przykład duże znaczenie ma wyeliminowanie rafinowanych olejów roślinnych. W przypadku chorób zwyrodnieniowych, badania wykazały również korzyści, jakie daje zwiększenie spożycia następujących produktów spożywczych:
- Surowe lub lekko ugotowane warzywa.
- Rośliny strączkowe
- Kurkuma i imbir.
- Sezonowe owoce.
- Jogurt probiotyczny
- Suplementy witaminy D, olej z wątroby dorsza i multiwitaminy, ale przyjmowane zawsze pod nadzorem lekarza specjalisty.
Dzięki tym wskazówkom możemy skutecznie zapobiegać zapaleniu stawów w rękach, jeśli wykryto u nas predyspozycje do tej choroby. Tym bardziej warto je zastosować, jeśli jesteśmy w początkowej fazie choroby.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Deane, K. D. (2013). Can rheumatoid arthritis be prevented? Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1016/j.berh.2013.09.002
- Rathnavelu, V., Alitheen, N., Sohila, S., Kanagesan, S., & Ramesh, R. (2016). Potential role of bromelain in clinical and therapeutic applications (Review). Biomedical Reports. https://doi.org/10.3892/br.2016.720
- Jeon, R., Lee, H. J., Lim, H. J., Lee, D. Y., Li, H., & Ryu, J.-H. (2012). Anti-Inflammatory Activity of Sulfur-Containing Compounds from Garlic. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2012.2275
- Khanna, S., Jaiswal, K. S., & Gupta, B. (2017). Managing Rheumatoid Arthritis with Dietary Interventions. Frontiers in Nutrition. https://doi.org/10.3389/fnut.2017.00052