Zapalenie skóry sromu: objawy i leczenie
Zapalenie skóry sromu to podrażnienie skóry okolic intymnych, szczególnie w fałdach otaczających wejście do pochwy. Objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem, a nawet upławami.
Może się pojawić na skutek różnych czynników, takich jak substancje drażniące zawartymi w produktach higienicznych, a także infekcje, otarcia od odzieży, niektóre leki.
W wielu przypadkach nie chodzi o poważne schorzenie. Leczenie obejmuje stosowanie kremów i leków doustnych, antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych i przeciwalergicznych oraz niektórych środków pielęgnacji domowej, zawsze pod nadzorem pracownika służby zdrowia.
Co to jest zapalenie skóry sromu?
Zapalenie skóry to stan, który powoduje rozpalenie, swędzenie, łuszczenie się i zaczerwienienie. Może pojawić się na różnych obszarach ciała, takich jak dłonie, nogi, stopy, twarz, szyja i brzuch.
Istnieje kilka rodzajów zapalenia skóry, chociaż zwykle rozróżnia się dwie główne grupy:
- Kontaktowe zapalenie skóry na skutek podrażnienia: spowodowane przez substancje drażniące obecne w środkach czyszczących, higienicznych lub innych. Objawy pojawiają się na dotkniętym obszarze skóry i stopniowo ustępują po ustaniu kontaktu.
- Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry: chociaż również jest spowodowane kontaktem z substancją (alergenem), występuje tylko u osób uczulonych na nią i, w przeciwieństwie do poprzedniego, może rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała.
Jeśli chodzi o zapalenie skóry sromu, termin ten odnosi się do podrażnienia – obejmującym wymienione wyżej objawy– które występuje w skórze otaczającej ujście pochwy.
Należy zauważyć, że w fałdach sromu skóra jest wyjątkowo wrażliwa, a także ciepła. Powinna być zawsze wilgotna. Wszystkie te warunki sprawiają, że jest bardziej podatna na podrażnienia lub infekcje.
Nie ma dokładnych danych dotyczących częstości występowania tego schorzenia. Mogą na nie cierpieć kobiety w każdym wieku. Jednak jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi w określonych momentach, szczególnie w okresie dojrzewania, przed pierwszą miesiączką i po menopauzie.
Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z tym artykułem: 5 przyczyn i 5 objawów zapalenia sromu
Najczęstsze objawy
W przypadku zapalenia skóry sromu objawy mogą się różnić w zależności od przyczyny. Obejmują:
- Swędzenie
- Pieczenie lub podrażnienie
- Zaczerwienienie
- Wysypka
- Ból podczas seksu
- Ogólny dyskomfort (gdy występuje infekcja)
- Gorączka (zwłaszcza jeśli obecne są choroby przenoszone drogą płciową)
- Biaława wydzielina (gdy występuje grzyb)
- Pęcherze (rzadziej)
Przyczyny zapalenia skóry sromu
To schorzenie, podobnie jak inne podrażnienia w okolicy intymnej, może mieć związek z infekcją, taką jak zapalenie pochwy. Taka choroba rozwija się, gdy mikroflora danego obszaru została zmieniona przez patogen lub z innych powodów.
Po drugie, objawy mają związek z elementami, które w kontakcie ze sromem powodują podrażnienie lub alergię. Według badań w dużej liczbie przypadków pacjentki z tym problemem mają historię atopową.
Jeśli chodzi o przyczyny zapalenia skóry sromu, ogólnie odnotowuje się:
- Choroby skóry: łuszczyca, egzema lub wyprysk łojotokowy
- Liszaj twardzinowy
- Infekcje grzybicze: kandydoza i inne infekcje drożdżakowe
- Choroby przenoszone drogą płciową
- Zapalenie pochwy i inne infekcje bakteryjne
- Leki hormonalne
- Zmiany hormonalne i zaburzenia równowagi hormonalnej, szczególnie w okresie menopauzy.
- Produkty higieniczne lub detergenty do prania, zawierające perfumy, substancje drażniące lub takie, które wpływają na równowagę pH skóry
- Stosowanie lubrykantów
- Nieodpowiednia lub zbyt częsta higiena
- Pocieranie odzieży
- Kontakt z tkaninami syntetycznymi u osób wrażliwych
- Alergia na prezerwatywy lateksowe
- Nadmiar wilgoci w bieliźnie
- Rak sromu
Kolejny świetny artykuł na podobny temat: 5 uspokajających środków na swędzenie pochwy
Diagnoza i leczenie
W niektórych przypadkach objawy mogą ustąpić samoistnie, na skutek poprawy higieny lub braku kontaktu z elementami powodującymi podrażnienia. Kiedy stają się bardziej intensywne lub utrzymują się przez tydzień, należy udać się do lekarza.
Diagnozę stawia się zwykle na podstawie obserwacji i wywiadu. Jeśli występują objawy infekcji, można przeprowadzić badania moczu, a jeśli podejrzewa się raka, może być wymagana biopsja tkanki.
Kiedy już będzie wiadomo, co powoduje podrażnienie sromu, zostanie podjęta decyzja o leczeniu, oczywiście w zależności od przyczyny. Możliwe, że lekarz przepisz pewne leki, takie jak antybiotyki, środki przeciwgrzybicze lub przeciwalergiczne. Można je stosować w postaci kremów, maści lub doustnie.
Istnieją również inne środki, które należy stosować w domu, uwzględniając zalecenia lekarza. Wśród nich wyróżniają się następujące:
- Przemywanie raz dziennie wodą o temperaturze pokojowej, używając mydła bez substancji zapachowych.
- Dobre osuszanie obszaru, ale w sposób delikatny, bez pocierania.
- Używanie środków nawilżających lub lubrykantów, jeśli występuje suchość.
- Zastosowanie zimnych okładów, aby zmniejszyć dyskomfort.
- Wstrzymanie się od współżycia do czasu ustąpienia objawów.
- Unikanie drapania; może pogorszyć dyskomfort.
Środki zapobiegawcze
Nie zawsze można zapobiec zapaleniu skóry sromu, ale można podjąć pewne środki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia, zwłaszcza u osób ze skłonnością do chorób skóry.
W tym celu sugerowane są następujące działania:
- Nie stosuj płukania pochwy
- Nie używaj sprayów ani produktów w proszku
- Uprawiaj bezpieczny seks, używając prezerwatyw.
- Noś luźną, oddychającą lub pochłaniającą wilgoć odzież.
- W bieliźnie intymnej wybieraj naturalne tkaniny (bawełna).
- Nie myj nadmiernie okolic pochwy.
- Unikaj stosowania mydeł intymnych z substancjami drażniącymi.
- Nie używaj gorącej wody w tym obszarze.
- Często zmieniaj bieliznę, zwłaszcza jeśli jest spocona po wysiłku.
- Umyj ręce przed dotknięciem okolic intymnych.
- Nie używaj tych samych ręczników ani bielizny z przyjaciółmi lub członkami rodziny.
Znaki ostrzegawcze
Należy pamiętać o pewnych znakach ostrzegawczych, które mogą wskazywać na poważniejszy problem. Wśród tych objawów warto wymienić gorączkę z dreszczami, obfitą lub cuchnącą wydzielinę z pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu, zauważalny obrzęk w okolicy sromu, uczucie ciepła w okolicy i wysypki, które rozprzestrzeniają się na inne obszary.
Na koniec bardzo ważna rada: nie stosuj domowych sposobów, które można znaleźć na stronach internetowych (zwłaszcza do mycia okolic intymnych). W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Crone A, Stewart E, Wojnarowska F, Powell S, Aetiological factors in vulvar dermatitis. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 2000; 14: 181-186.
- Cruz A, Salaman S. Dermatitis de contacto alérgica e irritativa en región vulvar. Impacto de los jabones íntimos. Rev Asoc Colomb Dermatol. 2019; 27(4): 239-258.
- Durán A, Victoria B. Patología vulvar en pacientes post-menopáusicas del Hospital Militar: un tamizaje con test de Collins. Rev. Colomb. Obstet. Ginecol. 1994; 45(2):151-159.
- Egan M, Lipsky M. Diagnosis of Vaginitis. Am Fam Physician. 2000; 62(5): 1095-1104.
- Kapila S, Bradford J, Fischer G. Vulvar Psoriasis in Adults and Children A Clinical Audit of 194 Cases and Review of the Literature. Journal of Lower Genital Tract Disease. 2012; 16(4): 364-371.
- Pichardo-Geisinger R. Atopic and contact dermatitis of the vulva. Obstet Gynecol Clin North Am. 2017; 44(3): 371-378.
- Rodríguez Cerdeira M, González Guerra E, Guerra Tapia A. Cáncer de vulva. Más dermatología; 2008; 4: 5-13.
- Vij A, Sood A, Piliang M, Mesinkovska NA. Infection or allergy? The multifaceted nature of vulvar dermatoses. Int J Womens Dermatol. 2015; 1(4): 170-172.