Zapalenie ścięgna nadgarstka: objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie ścięgna nadgarstka objawia się bólem i tkliwością. Zwykle pojawia się w następstwie długotrwałego używania dłoni i powtarzalnych ruchów.
Zapalenie ścięgna nadgarstka: objawy, przyczyny i leczenie
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Zapalenie ścięgna nadgarstka jest spowodowane zapalnym, przewlekłym i zwyrodnieniowym procesem struktury włóknistej (ścięgna), która łączy mięsień z kością. W nadgarstku mamy kilka różnych ścięgien i stan zapalny może dotyczyć kilku z nich jednocześnie.

Uraz zwykle występuje, gdy ścięgno naciska inne struktury lub przemieszcza się ponad wypukłością kostną. Objawia się bólem i tkliwością wokół nadgarstka, a dolegliwości mogą być długotrwałe.

Anatomia nadgarstka

Obszar między przedramieniem a dłonią to część znana jako nadgarstek. Jeśli chodzi o układ kostny, obejmuje dalszą część kości przedramienia (promieniowa i łokciowa) oraz początkową część kości nadgarstka, które łączą się ze sobą.

W nadgarstku kości łączą się ze sobą przy pomocy różnych stawów. Oprócz stawów, również kilka więzadeł i ścięgien odpowiada za połączenie kości z mięśniami, umożliwiając stabilność i mobilność nadgarstka.

Ścięgna łączą mięśnie przedramienia z kośćmi dłoni i palców. Te elementy dzielą się na dwie kategorie: zginacze i prostowniki.

Ponadto ścięgna te są otoczone pochewką wyściełaną tkanką maziową. Pochewka i ścięgno zawierają płyn maziowy, który umożliwia ślizganie się ścięgien. Patologiczny stan zapalny występuje nie tylko bezpośrednio w ścięgnie, ale obejmuje także cały ten obszar.

Ból w nadgarstku
Ból w nadgarstku może mieć różne źródła. Ból wynikający z zapalenia ścięgna często przechodzi w stan przewlekły.

Co to jest zapalenie ścięgna nadgarstka?

Zapalenie ścięgna nadgarstka uważa się za stan przewlekły i ma charakter zwyrodnieniowy. Objawy często nie są widoczne, dopóki nie upłynie znaczny okres czasu. Schorzenie częściej dotyka prawą rękę, ponieważ u większości ludzi właśnie ta dłoń jest dominująca lub używana do wykonywania prac. Przeciętny wiek osób z tą diagnozą mieści się natomiast między piątą a szóstą dekadą życia (50-60 lat).

Istnieją różne warianty zapalenia ścięgien nadgarstka. Należą do nich zapalenie pochewek ścięgnistych De Quervaina, zespół przecięcia i zespół szóstego przedziału.

Zapalenie pochewki ścięgna de Quervaina to najczęściej diagnozowany typ tego schorzenia. Ten wariant zapalenia przejawia się w zwężeniu (tj. zaciskaniu) pochewek ścięgien prostowników kciuka na bocznej powierzchni nadgarstka. Objawia się bólem a także funkcjonalnym ograniczeniem dużego palca.

Zapalenie ścięgna, zapalenie pochewki ścięgna czy zapalenie nadgarstka?

Z definicji zapalenie ścięgna jest procesem zapalnym i zwyrodnieniowym tego organu. Natomiast zapalenie pochewki ścięgna odnosi się do stanu zapalnego pochewki maziowej, która je pokrywa. Z kolei zapalenie nadgarstka to proces zapalny, który pojawia się na połączeniu elementów stawu.

Przyczyny zapalenia ścięgna nadgarstka są związane z nadużywaniem stawu

Istnieje wiele różnych przyczyn zapalenia ścięgien nadgarstka. Większość z nich wiąże się jednak z utratą elastyczności ścięgna z powodu starzenia się (i wynikającej z tego utraty kolagenu). Wynika również z nadmiernego używania stawów w połączeniu z obciążeniem mechanicznym.

Użyty tu termin „obciążenie mechaniczne” odnosi się do połączenia intensywnego używania, powtarzalnych ruchów a także stosowanej siły i ułożenia nadgarstka. Zasadniczo każde działanie, które powoduje powtarzające się i długotrwałe obciążenie mięśni i ścięgien, może powodować ten stan.

Zapalenie ścięgna nadgarstka należy do powszechnych schorzeń w medycynie pracy. W rzeczywistości specjaliści uważają, że częstość występowania chorób dłoni i nadgarstków u pracowników fizycznych wynosi do 45%.

W miejscu pracy zapalenie ścięgna nadgarstka jest spowodowane powtarzającymi się ruchami manualnymi, takimi jak używanie maszyny do pisania, komputera lub telefonu komórkowego. Schorzenie to powstaje również w konsekwencji używania sprzętu wykorzystującego siłę między kciukiem a palcem wskazującym.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Porady dotyczące snu przy zapaleniu ścięgna barku

Objawy zapalenia ścięgien nadgarstka

Głównym objawem zapalenia ścięgna nadgarstka jest silny ból w okolicy podczas wykonywania ruchów lub trzymania przedmiotów. Natomiast jeśli czynnik sprawczy utrzymuje się w czasie, objawy przechodzą w uporczywy ból nawet po odpoczynku.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz zapalenie ścięgna nadgarstka, możesz również zauważyć następujące objawy:

  • Zwiększona wrażliwość na dotyk w tym obszarze
  • Obrzęk
  • Zaczerwienienie
  • Odczuwalny wzrost temperatury w dotkniętym stawie
  • Mrowienie

Początkowo objawy mogą ustąpić lub poprawić się, kiedy przestajesz wykonywać powtarzalne ruchy dłoni lub podczas odpoczynku. Jednak z biegiem czasu ból często staje się uporczywy.

Zapalenie ścięgna nadgarstka wymaga konsultacji lekarskiej

Wszelkie objawy zapalenia ścięgien nadgarstka należy zgłosić lekarzowi specjalizującym się w chorobach narządów ruchu. Najlepiej więc udaj się do traumatologa lub ortopedy. Specjalista postawi diagnozę, zadając ci pytania i przeprowadzając badanie fizykalne.

W czasie konsultacji pacjenci zwykle zgłaszają oznaki sztywności stawów, obrzęku i bólu podczas poruszania nadgarstkiem.

Diagnoza ma charakter kliniczny. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie USG tkanek miękkich lub MRI w celu dokładniejszej oceny dotkniętego ścięgna a także stopnia zapalenia. Prześwietlenie nadgarstka może być również wykorzystane do wykluczenia uszkodzenia kości w przypadku urazu.

Leczenie zapalenia ścięgna nadgarstka

Leczenie zapalenia ścięgna nadgarstka będzie zależało od stopnia nasilenia choroby. Jednak zawsze zaczyna się od zachowawczego, nieinwazyjnego podejścia medycznego.

Zazwyczaj ten etap leczenia obejmuje następujące elementy:

W bardzo bolesnych przypadkach lekarze mogą rozważyć podanie zastrzyków z kortyzonu lub środków znieczulających. Gdy zastosowane podstawowe środki nie pomagają w złagodzeniu objawów, lekarze mogą również rozważyć leczenie chirurgiczne.

W ramach leczenia zaleca się unieruchomienie nadgarstków na okres do trzech tygodni.

Kilka końcowych wskazówek

Aby zapobiec nawrotom w przypadku zapalenia ścięgien nadgarstka, najważniejszym zaleceniem jest zmiana aktywności, która wydaje się być źródłem problemu. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na przerwę w pracy i intensywnie używasz rąk na co dzień, dobrym pomysłem jest zmiana pozycji spoczynkowej nadgarstka lub zastosowanie usztywniacza stawu.

Ponadto przed każdym wysiłkiem fizycznym należy wykonywać ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające mięśnie i ścięgna. Pomocne mogą być również okłady z lodu zmniejszające stan zapalny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castel A. Tendinitis y Tenosinovitis de Muñeca y Mano. Revista Iberoamericana de Cirugía de la Mano 2010;2(38).
  • Medina C, Benet M, Marco F. El complejo articular de la muñeca: aspectos anatofisiológicos y biomecánicos, características, clasificación y tratamiento de la fractura distal del radio. Med Sur 2016;4(14). Disponible en http://medisur.sld.cu/index.php/medisur/article/view/3361.
  • Thomsen J, Mikkelsen S, Andersen J, Fallentin N, Loft I, Frost P, et al. Risk factors for hand-wrist disorders in repetitive work. Occup Environ Med 2007; 64:527–533. Disponible en https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17387137/.
  • Zepeda J, Carranza A. Determinación de factores causantes de Tendinitis de Muñeca. Rev. Fac. Med 2017;1(23).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.