Zapalenie ścięgna bicepsów - objawy i przyczyny
Zapalenie ścięgna bicepsów jest schorzeniem, które dotyka ścięgno mięśnia dwugłowego ramienia, potocznie zwanego bicepsem. Zasadniczo nie prowadzi ono do poważnych konsekwencji. Najczęściej wykrywa się stan zapalny, gdy osoba doświadcza bólu przy prostym ruchu przesuwania ramienia do góry.
Istnieje wiele czynników sprzyjających pojawieniu się zapalenia ścięgna bicepsów. Wśród nich są zajęcia sportowe, aktywność zawodowa polegająca na regularnym stosowaniu siły w ramionach, a także wiek. Chociaż rzadko się to zdarza, jednak ten problem może prowadzić nawet do zerwania ścięgna, jeśli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia.
Szacuje się, że zapalenie ścięgna bicepsów jest jedną z głównych przyczyn bólu w ramieniu. Zaczyna się od zapalenia, które powoduje ból, ale z czasem może prowadzić do przewlekłego zwyrodnienia, w którym następuje częściowe lub całkowite zerwanie ścięgna.
Biceps i jego ścięgna
Biceps, czyli inaczej mięsień dwugłowy ramienia znajduje się w górnej części ramienia. Ścięgno dystalne (położone dalej) łączy dolną część bicepsa z łokciem.Natomiast ścięgna proksymalne (położone bliżej) przyczepiają ten mięsień do barku.
Ścięgna są tkankami łącznymi, zdolnymi do utrzymania dużego oporu. Wyróżniamy dwa ścięgna proksymalne: odcinek krótki i odcinek długi. Są one przymocowane do łopatki w różnych punktach. Pomagają utrzymać górną część ramienia w jamie barkowej. W ten sam sposób ułatwiają jego ruch.
Bicepsy biorą udział w różnych ruchach rąk i ramion. Uczestniczą w supinacji przedramienia, to znaczy w ruchu, w którym obracamy dłonie otwartą częścią do góry. Bierze także udział w zginaniu łokcia. A ponadto pomaga również stabilizować staw barkowy.
Czym jest zapalenie ścięgna bicepsów?
Patologia bicepsów obejmuje szeroką gamę urazów, które mogą powstać zarówno w ramieniu, jak i w miejscu jego przejścia w łokieć. Zapalenie ścięgna bicepsów występuje, gdy stan zapalny atakuje długi odcinek ścięgien proksymalnych.
Najczęściej zdarza się, że zapalenie ścięgna bicepsów ma związek z jakimiś zwyrodnieniami lub urazami barku. Wśród nich uszkodzenie pierścienia rotatorów należy do najpowszechniejszych. Pierścień rotatorów z kolei to zestaw mięśni i ścięgien, które wyścielają głowę kości ramiennej. Umożliwia on podnoszenie i obracanie ramienia, a także zapewnia stabilność.
Stan zapalny ścięgna powoduje silny ból w przedniej części barku. Zazwyczaj pojawia się, gdy chcemy podnieść ramię ponad poziom barku. W konsekwencji, tak silny ból sprawia, że bardzo trudno jest wykonywać codzienne czynności. Ból uniemożliwia na przykład wkładanie ręki w rękaw koszuli, rzucanie piłki, spanie na dotkniętym obszarze itp.
Zapalenie ścięgna bicepsów – przyczyny choroby
Najczęstszą przyczyną zapalenia ścięgna bicepsów jest nadwyrężenie, z powodu pracy lub aktywności sportowej, lub dlatego, że występuje jakiś stan towarzyszący. W większości przypadków może chodzić o choroby zapalne, obrażenia pierścienia rotatorów lub następstwa poprzednich urazów.
Zapalenie może również wystąpić jako bezpośredni wynik urazu, wstrząsu podbarkowego lub zespołu podbarkowego.
Czasami głowa kości ramiennej jest nieprawidłowo podnoszona i przemieszczana do przodu. Powoduje to wtórne uszkodzenie długiej części bicepsa. Konflikt powstaje wtedy między długą częścią bicepsów a łopatką. Generuje to patologiczny stan znany jako uderzeniowy zespół podbarkowy, który następnie powoduje zapalenie ścięgna bicepsów.
Wszystko to wywołuje w konsekwencji stan zapalny, obrzęk lub niewielkie naderwania. Jeśli problem postępuje, dochodzi do przewlekłego zwyrodnienia. Następnie prowadzi do uszkodzenia normalnej struktury kolagenu w ścięgnie. Ostatecznie takie chorobowe zmiany mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego zerwania ścięgna.
Zapobieganie zapaleniu ścięgna bicepsów
Głównym sposobem zapobiegania zapaleniu ścięgna bicepsów jest unikanie wszystkich czynności, które polegają na częstym zakładaniu ramion nad głowę. W zajęciach sportowych, takich jak baseball i tenis, tego typu ruchy są jednak bardzo powszechne.
Gdy nie można powstrzymać się od wykonywania tych ruchów, należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie barku i ramienia. Jeśli mięśnie ramion są dobrze rozwinięte, ramię nie utraci stabilności, a zatem będzie mniej podatne na obrażenia.
Inną metodą zapobiegania jest wykonywanie tego typu ruchów za pomocą odpowiedniej techniki. Dziwne lub niewygodne postawy narażają ramię na nadmierny stres. Częste powtarzanie niepoprawnych ruchów kończy się wywołaniem problemów, takich jak zapalenie ścięgna bicepsów.
Jeśli pojawi się ból, aktywność fizyczna powinna zostać zawieszona do czasu, aż zostanie przeprowadzone specjalistyczne badanie medyczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Bard, H. (2012). Tendinopatías: etiopatogenia, diagnóstico y tratamiento. EMC-Aparato locomotor, 45(3), 1-20.