Zapalenie przyzębia: objawy i przyczyny
Znajomość objawów i przyczyn paradontozy pozwala na podjęcie działań profilaktycznych przeciwko tej chorobie. Dlatego należy natychmiast zgłosić się na konsultacje, jeśli zauważymy coś niepokojącego w dziąsłach. Nie można ignorować faktu, że zapalenie przyzębia może doprowadzić do objawów klinicznych, które komplikują nie tylko stan zdrowia jamy ustnej, ale i całego organizmu.
Zapalenie przyzębia często wywołują bakterie gromadzące się między zębami a dziąsłami. Udaje im się skolonizować obszar, gdy nadmiernie się rozmnażają. W związku z tym, jak zobaczysz w tym artykule, higiena odgrywa bardzo ważną rolę jako środek zapobiegawczy.
Jak ewoluuje zapalenie przyzębia?
Zapalenie przyzębia ma objawy zależne od etapu ewolucji obrazu klinicznego. Nie jest to choroba, która objawia się w ustalony sposób lub zawsze utrzymuje się w organizmie tak samo.
Pierwszą rzeczą, która się pojawia, jest zapalenie dziąseł. Zwykle osoba, która na nią cierpi, zauważa stan zapalny podczas szczotkowania zębów, kiedy pojawia się krwawienie w tkance jamy ustnej.
Można również wykryć płytkę bakteryjną. Chodzi o warstwę przyklejoną do powierzchni zęba zawierającą bakterie i zlepione resztki jedzenia. W rzeczywistości często nazywa się ją biofilmem, ponieważ wykazuje nieobojętną dla jamy aktywność biologiczną.
Następna faza to retrakcja dziąseł. Powoduje odsłonięcie dolnych części elementów zęba, które wychodzą na zewnątrz. Jeden z problemów zapalenia przyzębia na tym etapie przejawia się w nadwrażliwości spowodowanej kontaktem korzeni z zimnem, ciepłem i pokarmem.
Jeśli ewolucja choroby postępuje, miejscowe zapalenie może rozprzestrzenić się najpierw na resztę jamy ustnej, a następnie na całe ciało. Wiadomo, że u niektórych pacjentów proces zapalny nie ogranicza się do dziąseł, wywołując reakcje w odległych obszarach anatomicznych, takich jak kości kończyn dolnych.
Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Wybielanie zębów – 5 naturalnych sposobów
Objawy, które wskazują na zapalenie przyzębia
Jak powiedzieliśmy, objawy i oznaki zapalenia przyzębia zależą od stadium jego rozwoju u osoby cierpiącej. W każdym razie istnieją problemy wspólne dla wszystkich i występujące na każdym etapie, takie jak krwawienie dziąseł.
Ta krew ma kolor jasnoczerwony i pojawia się po minimalnym urazie, który w normalnych warunkach pozostaje niewyczuwalny. Szczotkowanie jest głównym czynnikiem sprawczym, a następnie bruksizm lub zaciskanie zębów w nocy. Ludzie z tą chorobą często budzą się rano z krwią wokół zębów.
Płytka bakteryjna i jej stała aktywność powoduje również nieświeży oddech. Zatrzymane resztki pokarmu fermentują i kontynuują proces gnicia, który daje osobie znać cuchnącym odorem.
Natomiast retrakcja dziąseł wywoluje ból lub wrażliwość podczas żucia. Kiedy dziąsła za bardzo opadają i oddalają się od samego elementu zębowego, korzeń zostaje odsłonięty. Wtedy gorące napoje i bardzo zimne potrawy, takie jak lody, podrażniają nerwy, które wcześniej nie miały kontaktu z resztą jamy ustnej.
W skrajnych przypadkach zęby mogą wypadać. Jeśli doszło do nadmiernej recesji dziąseł, zapalenie przyzębia może prowadzić do samoistnej utraty zębów, gdy zanika podpora włóknista.
Przyczyny choroby
Przyczyny zapalenia przyzębia należy wiązać z tworzeniem się biofilmu, czyli bakteryjnej płytki nazębnej. Dlatego słuszny jest pogląd, że bakterie są głównymi bohaterami problemu, generowanego w większości przypadków przez złą higienę.
Normalna flora bakteryjna jamy ustnej nie powoduje szkód. Wręcz przeciwnie, spełnia podstawowe funkcje regulacji środowiska wewnętrznego. Wchodzi w skład śliny, która chroni przed zewnętrznymi czynnikami zakaźnymi i chorobotwórczymi. Jednak zaburzenie równowagi tej flory prowadzi do problemów.
Kiedy stosujemy złą technikę szczotkowania zębów lub nie robimy tego z odpowiednią częstotliwością, bakterie namnażają się i kolonizują ściany zębów. Oprócz tego resztki jedzenia zatrzymują się w płytce nazębnej.
Gdy nagromadzi się to na przestrzeni lat, układ odpornościowy w końcu reaguje, uznając, że istnieją szkodliwe czynniki zewnętrzne. Następnie organizm mobilizuje białe krwinki do dziąseł, aby zwalczyć problem, co prowadzi do zapalenia tkanek i późniejszego cofania się dziąseł.
Bezpośrednim powikłaniem jest powstawanie przestrzeni między zębem a dziąsłem w wyniku retrakcji. Nieleczone prowadzi do osadzania się większej ilości bakterii i resztek jedzenia.
Należy również pamiętać, że pewne sytuacje ryzyka sprzyjają pojawieniu się zapalenia przyzębia:
- Tytoń: palacze są znacznie bardziej narażeni na tę chorobę niż reszta populacji.
- Zmiany hormonalne: u kobiet, zwłaszcza w okresie ciąży i menopauzy, zmienia się równowaga chemiczna, co stymuluje powstawanie płytki nazębnej i odpowiedź immunologiczną dziąseł.
- Niedobór witamin: hipowitaminoza, szczególnie witaminy C, jest związana z chorobami dziąseł.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 6 łatwych domowych sposobów na płytkę nazębną
Kiedy zgłosić się do dentysty
Zapalenie przyzębia, czyli paradontoza to choroba, którą powinien leczyć profesjonalista. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym łatwiej będzie powstrzymać komplikacje. Dlatego należy zachować ostrożność podczas mycia zębów w przypadku zauważenia krwawienia. Jeśli na szczoteczce pojawi się krew, warto skonsultować się z dentystą. Może to być oznaka początku choroby.
Podobnie dobrze jest udać się do dentysty, jeśli rano po nocnym odpoczynku budzisz się często z opuchniętymi i czerwonymi dziąsłami. W przypadku wykrycia zmian w kolorze powierzchni zębów spowodowanych obecnością płytki nazębnej, nie próbuj ich usuwać na siłę. Zamiast tego koniecznie udaj się na kontrolę do stomatologa. Czasami, chcąc działać samodzielnie w domu, uszkadzamy dziąsła, pogarszając sytuację. A zatem nie czekaj; jak najszybciej udaj się do dentysty.
Nasze zęby są ważne, ponieważ nie ma dla nich zamiennika, gdy jesteśmy dorośli. Te, które mamy, powinny być z nami do końca życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Amaro, Ilusión Melina Romero, et al. “Consideraciones periodontales de la hipersensibilidad dentinaria-Revisión de la literatura.” Acta odontológica venezolana 56.1 (2018): 13-14.
- Ramos-García, V., E. M. Otero-Rey, and A. Blanco-Carrión. “Relación entre enfermedad periodontal y artritis reumatoide.” Avances en Periodoncia e Implantología Oral 28.1 (2016): 23-27.
- Herrera, David, et al. “La nueva clasificación de las enfermedades periodontales y periimplantarias.” Revista científica de la Sociedad Española de Periodoncia 1.9 (2018): 94-110.
- Duque, Andrés, and Carolina Tejada. “Halitosis: Un asunto del odontólogo (Halitosis: A matter of dentist).” CES Odontología 29.1 (2016): 70-81.
- Soares, Renata de Souza Coelho, et al. “Movilidad dentaria en la periodontitis crónica.” Acta odontológica venezolana 49.4 (2011): 21-22.
- Guilarte, Carolina, and Marianella Perrone. “Bacterias Periodontopatógenas: Bacilos Anaerobios gran negativos como agentes Etiológicos de la Enfermedad Periodontal.” Acta Odontológica Venezolana 43.2 (2005): 198-204.
- Poyato Ferrera, Manuel María, et al. “La placa bacteriana: Conceptos básicos para el higienista bucodental.” Periodoncia, 11 (2), 149-164 (2001).
- Rojas, Javier Patricio, L. A. Rojas, and R. Hidalgo. “Tabaquismo y su efecto en los tejidos periodontales.” Revista clínica de periodoncia, implantología y rehabilitación oral 7.2 (2014): 108-113.
- Schlafer, Sebastian, et al. “Filifactor alocis-involvement in periodontal biofilms.” BMC microbiology 10.1 (2010): 1-13.
- Aguilar-Cordero, María José, et al. “La Enfermedad Periodontal como factor de riesgo de complicaciones durante el embarazo y parto.”