Zapalenie pęcherza moczowego - 6 ważnych zaleceń

W przypadku ciężkiego zapalenia pęcherza moczowego zaleca się stosowanie specjalnych leków. Możemy jednak kontrolować objawy schorzenia także poprzez zdrowe nawyki. Dowiedz się jakie.
Zapalenie pęcherza moczowego - 6 ważnych zaleceń

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zapalenie pęcherza moczowego jest jednym z najbardziej dokuczliwych problemów, jakie mogą nas dotyczyć bez wyraźnego ostrzeżenia.

Konieczność częstego udawania się do łazienki, palące uczucie przy oddawaniu moczu – wszystko to uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie i znacznie obniża jakość naszego życia. Czas, aby poznać sposoby, które pozwolą wyeliminować zapalenie pęcherza moczowego.

Stan zapalny rozwija się poprzez obecność bakterii na ścianach cewki moczowej. Choć nie musi mieć to znamion poważnej infekcji – wywołuje znaczny dyskomfort, trudny do zniesienia. Konieczna jest odpowiednia strategia lecznicza.

Każdy, kto jest narażony na działanie mikroorganizmów lub środków drażniących, może narażony być na zakażenie układu moczowego i zapalenia pęcherza. Mimo wszystko schorzenie częściej dotyczy kobiet, bowiem ich cewka moczowa jest krótsza i umożliwia przedostanie się do niej drobnoustrojów.

Objawy zmniejszają się w ciągu kilku dni, jeśli zastosujemy się do kilku wartościowych zaleceń. Pozwoli to przyspieszyć nasz powrót do zdrowia. Odkryjmy je wspólnie.

Zapalenie pęcherza moczowego – jak je rozpoznać?

Niektórzy pacjenci mogą mylić objawy kliniczne zapalenia pęcherza moczowego z innymi rodzajami infekcji pochwy czy dróg moczowych. Jednak zawsze mamy do czynienia z pewnymi charakterystycznymi symptomami, które ułatwią nam identyfikację problemu. Poniżej znajdziesz najpowszechniejsze z nich:

Zapalenie pęcherza moczowego - kobieta siedzi na łóżku
  • Nieustanna potrzeba oddawania moczu.
  • Ból miednicy lub pieczenie podczas oddawania moczu.
  • Uczucie podrażnienia i trudności z oddawaniem moczu.
  • Krew w moczu.
  • Mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu.
  • Ból od dolnej części pleców do obszaru miednicy.
  • Uczucie nacisku w podbrzuszu.
  • Lekka gorączka.

Zalecenia, których należy przestrzegać w celu wyeliminowania zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego nierzadko wymaga stosowania leków antybiotykowych i przeciwzapalnych.  W wielu przypadkach wystarczą jednak pewne zmiany w naszej codzienności. Odrzucenie złych nawyków pozwoli zapobiec potencjalnemu dyskomfortowi i infekcjom.

Pij więcej wody

Jednym z podstawowych środków mających na celu wyeliminowanie zapalenia pęcherza moczowego jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu i dostarczenie sobie zdrowych płynów.

Kobieta w łóżku pije wodę

Bardzo często ignorujemy ten zwyczaj, co prowadzi do obniżenia funkcjonalności nerek i zaburzeń oddawania moczu. Jeśli środowisko pęcherza moczowego zmienia się – bakterie rozwijają się w sposób niekontrolowany. Oddawanie moczu pomaga w eliminacji owych bakterii.

Wskazówka:

  • Przede wszystkim pamiętaj o wypiciu 8 szklanek wody dziennie. Jeśli wolisz, możesz zaliczyć do tego samodzielnie wykonane soki, buliony czy napary.

Unikaj używek

Chociaż zapalenie pęcherza moczowego jest spowodowane głównie przez nasiloną obecność bakterii, niektóre substancje drażniące mogą wpływać na rozwój dolegliwości lub wzmagać objawy. Dlatego ważne jest, aby starać się ograniczyć w jak największym stopniu ryzykowną żywność i środki, które zawierają dane substancje.

Wskazówka:

  • Należy ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny do minimum. Naturalnie należy odrzucić też palenie tytoniu i wszelkie napoje gazowane, przetworzoną żywność i niezdrowe słodycze.

Regularne oddawanie moczu

Długie przetrzymywanie moczu jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących zapalenie pęcherza moczowego. Pamiętajmy więc, że wydalenie moczu pomaga usunąć zatrzymane bakterie z pęcherza, utrzymując zrównoważone pH w układzie moczowym.

Kobieta w toalecie

Wskazówka:

  • Spróbuj zmotywować organizm i udawać się do łazienki co 2 do 3 godzin. Oczywiście oddawaj mocz za każdym razem, gdy poprosi Cię o to organizm. Wysyła te sygnały nie bez powodu. Podobnie spróbuj oddać mocz przed i po stosunku seksualnym.

Zapalenie pęcherza a dbałość o higienę intymną

Złe nawyki dotyczące higieny intymnej mogą powodować powtarzające się epizody zapalenia pęcherza moczowego. Niemal 80% bakterii wywołujących tę infekcję jest efektem nieodpowiedniej higieny narządów płciowych.

Wskazówki:

  • Aby zapobiec przedostawaniu się zarazków z okolicy odbytu do pochwy, pamiętaj o odpowiednim kierunku wycierania i suszenia narządów. Powinien przebiegać on od przodu do tyłu – nigdy odwrotnie. Ponadto przydatne jest podmywanie się po każdym oddaniu moczu i ruchu jelit, oraz prysznic po stosunku płciowym.
  • Doskonałą opcją jest również stosowanie intymnych mydeł dostosowanych do naszego organizmu i delikatnego obszaru narządów płciowych. Utrzymują one pH właściwe dla obszaru pochwy, zapobiegając rozprzestrzenianiu się bakterii lub grzybów.

Bawełniana bielizna dla naszego zdrowia

Wcale nie chodzi nam o “wielkie majtki” Bridget Jones. Aspektem, który zazwyczaj lekceważymy w naszej codzienności jest dobór bielizny. Nie powinniśmy wybierać jej tylko ze względu na wymiar estetyczny. Niezwykle istotny jest materiał, z którego została wykonana.

Kobieta w bieliźnie na łóżku

Wybór bielizny bawełnianej niesie za sobą szereg korzyści dla naszego zdrowia. Bawełniana tkanina pozwoli uniknąć zapalenia pęcherza moczowego.

Dostarcza bowiem więcej powietrza i pozwala narządom oddychać, uniemożliwiając stworzenie środowiska dla rozwoju bakterii.

Wskazówka:

  • Sprawdzaj etykiety bielizny. Upewnij się że ponad 90% materiału stanowi bawełna. Nie zapomnij też o odpowiednim rozmiarze. Zbyt ciasna bielizna, zwiększa temperaturę i wilgotność obszaru intymnego. Służy to rozprzestrzenianiu się bakterii.

Sok żurawinowy na zapalenie pęcherza moczowego

Właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne soku żurawinowego mogą pomóc w wyeliminowaniu łagodnego, nawracającego zapalenia pęcherza moczowego bez konieczności stosowania leków.

Co istotne, nie zapominaj, że sok nie stanowi magicznego eliksiru i cudownego środka do walki z infekcją. Mimo to jego spożycie reguluje pH moczu i ułatwia wydalanie bakterii.

Wskazówka:

  • Jeśli dokuczają Ci powracające zapalenie pęcherza i częste zakażenia układu moczowego – dwa razy dziennie spożywaj sok żurawinowy. Co więcej, opcjonalnie możesz stosować go jako środek zapobiegawczy, sięgając po sok 3 razy w tygodniu.

Podsumowanie

Połączenie żurawiny z probiotykami może okazać się szczególnie skuteczne w profilaktyce i leczeniu.

Zapytaj farmaceutę o możliwość przyjmowania probiotyków w celu regulacji mikroflory w okolicy intymnej. Czy dokucza Ci zapalenie pęcherza? Zidentyfikowałeś opisane w artykule objawy?

Przede wszystkim pamiętaj o wizycie u lekarza i spróbuj wdrożyć wspomniane alternatywne rozwiązania, które mogą wyeliminować nieznośny dyskomfort. Jeśli problemy nie ustąpią, ponów kontrolę lekarską.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bondavalli, C., Dall’Oglio, B., Schiavon, L., Luciano, M., Guatelli, S., Parma, P., … De Luise, E. (2004). Interstitial cystitis. In Archivio Italiano di Urologia e Andrologia. https://doi.org/10.3109/15360288.2010.548850
  • Barski, D., & Otto, T. (2014). Cystitis. In Urology at a Glance. https://doi.org/10.1007/978-3-642-54859-8_45
  • Bogart, L. M., Berry, S. H., & Clemens, J. Q. (2007). Symptoms of Interstitial Cystitis, Painful Bladder Syndrome and Similar Diseases in Women: A Systematic Review. Journal of Urology. https://doi.org/10.1016/j.juro.2006.09.032
  • Borges, G., Degeneve, A., Mullen, W., & Crozier, A. (2010). Identification of flavonoid and phenolic antioxidants in black currants, blueberries, raspberries, red currants, and cranberries. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf902263n

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.