Zapalenie kaletki maziowej - 5 naturalnych sposobów

Czy cierpisz z powodu silnego bólu stawów? Przyczyną może być zapalenie kaletki maziowej, na szczęście w jego leczeniu przydatnych jest wiele naturalnych sposobów.
Zapalenie kaletki maziowej - 5 naturalnych sposobów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zapalenie kaletki maziowej to bolesne i uciążliwe schorzenie, o którym możemy mówić, gdy w stawach, a konkretnie w małej torebce z mazią okalającej stawy, rozwija się stan zapalny. Ciągły nacisk i tarcie, jakiemu są poddawane nasze stawy każdego dnia, pociągają za sobą wewnętrzne podrażnienie tej części naszego ciała.

Warto podkreślić, że zapalenie kaletki maziowej nie jest tym samym, co zapalenie ścięgien, nie ma jednak wątpliwości, że jest to dolegliwość, której nie można ignorować.

Zapalenie kaletki maziowej to stan zapalny rozwijający się w okalającej stawy ,,poduszeczce”, znajdującej się pomiędzy ścięgnami, więzadłami i kościami otaczającymi stawy.

Do głównych objawów możemy zaliczyć nie dające się zignorować zaczerwienienie, sztywność, ograniczenie ruchomości, ból i opuchliznę.

Pamiętaj, że w przypadku takich dolegliwości zawsze najlepszą opcją jest wizyta u specjalisty. Dopiero, gdy lekarz zleci odpowiednie leczenie, możesz uzupełnić je naturalnymi sposobami przynoszącymi ulgę.

1. Ocet jabłkowy lekarstwem na zapalenie

Ocet jabłkowy to klasyczne naturalne lekarstwo na wszelkie stany zapalne, w tym również na zapalenie kaletki maziowej. Przede wszystkim jest to produkt przywracający zasadowe środowisko organizmu, co pomaga w krótkim czasie zniwelować stan zapalny.

Co więcej, minerały obecne w occie, takie jak magnez, wapń, potas i fosfor skutecznie redukują stany zapalne w stawach. Oto jak wykorzystać ten produkt:

Co będzie Ci potrzebne?

  • ściereczka
  • 1/2 octu jabłkowego (125 ml)
  • 1 łyżka miodu (7,5 g)

Co należy zrobić?

  • To naprawdę proste. Zacznij od wymieszania octu z miodem. Tym sposobem uzyskasz potężną dawkę substancji przeciwzapalnych, którą możesz wykorzystywać wielokrotnie w ciągu dnia.
  • Zwilż ściereczkę przygotowaną mieszanką.
  • Tak przygotowanym kompresem przykryj obolałe miejsce i pozostaw na 15 minut.

2. Terapia zimnem w pierwszych 48 godzinach

Zapalenie kaletki maziowej

W początkowej fazie, gdy dopiero rozwija się stan zapalny w kaletce maziowej, najskuteczniejszym sposobem, by uśmierzyć ból, zniwelować opuchliznę i przynieść sobie ulgę, jest terapia zimnem.

Co będzie Ci potrzebne?

  • 10 kostek lodu
  • foliowa reklamówka

Co należy zrobić?

  • Przełóż kostki lodu do reklamówki.
  • Przyłóż tak przygotowany kompres do obolałego stawu na około 15 minut.
  • Następnie unieś kończynę powyżej serca i odpoczywaj.
  • Powtarzaj kilka razy dziennie, aż poczujesz ulgę.

3. Masaż olejkami na zapalenie kaletki maziowej

Olejki eteryczne

Niektóre olejki eteryczne to wręcz wymarzone lekarstwo na wszelkie bóle stawów i stany zapalne. Oto kilka najbardziej pomocnych, jeśli chodzi o skuteczną walkę z zapaleniem kaletki maziowej:

  • Olejek muszkatołowy: Olejek ten jest niezwykle skuteczny w walce z bólami stawów, a to za sprawą licznych właściwości przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
  • Olejek miętowy: Jest to olejek, który powinien na stałe zagościć w Twojej domowej apteczce. Jego głównym składnikiem jest mentol, od wieków wykorzystywany do walki z bólem i stanami zapalnymi.
  • Olejek kokosowy: Olejek kokosowy niweluje zaczerwienienie oraz pieczenie. Wystarczy kilka kropli, by wykonać uśmierzający ból masaż.

4. Imbir

Imbir to naturalny produkt o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających i przeciwbólowych. Jego działanie można porównać do takich środków jak ibuprofen czy aspiryna, z tą tylko różnicą, że jest on w stu procentach bezpieczny i naturalny.

Dodatkowo imbir poprawia krążenie krwi, co nie jest bez znaczenia w leczeniu zapalenia stawów. Oto jak wykorzystać ten produkt do walki z zapaleniem kaletki maziowej:

Co będzie Ci potrzebne?

  • 3 łyżki mielonego imbiru (7 g)
  • gaza
  • 1/2 szklanki gorącej wody (125 ml)

Co należy zrobić?

  • Zawiń imbir w gazę.
  • Umieść gazę w gorącej wodzie na 2 minuty.
  • Odłóż na chwilę do ostygnięcia, a następnie umieść bezpośrednio na obolałym miejscu.
  • Powtarzaj 2-3 razy dziennie.

5. Dużo odpoczynku i dieta bogata w magnez

Rozsypana sól

Może to wydawać się oczywiste, ale fundamentalną sprawą w zapobieganiu i leczeniu zapalenia kaletki maziowej jest odpoczynek i odpowiednia postawa ciała.

Twój lekarz prawdopodobnie i tak przepisze Ci leki przeciwzapalne, postaraj się jednak jak najbardziej ograniczyć ruchy stawu dotkniętego tym schorzeniem, od razu, gdy tylko pojawi się opuchlizna.

Zapalenie kaletki maziowej często ma związek z nadwyrężeniem danego stawu, stąd też poruszanie nim może tylko pogorszyć sprawę.

Odpoczywaj jak najwięcej i koniecznie zwiększ swoje dzienne spożycie magnezu: jedz banany, szpinak, produkty owsiane czy soczewicę. Magnez to minerał niezbędny dla dobrej kondycji stawów, mięśni i więzadeł. Zapytaj swojego lekarza o suplementy diety bogate w magnez.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.