Zapalenie kaletki krętarzowej - charakterystyka i leczenie

Od lat 60-tych XX wieku, w leczeniu zapalenia kaletki krętarzowej (stawu biodrowego) wykorzystuje się glikokortykoidy. Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj charakterystykę tego schorzenia.
Zapalenie kaletki krętarzowej - charakterystyka i leczenie
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Zapalenie kaletki krętarzowej jest stanem zapalnym i podrażnieniem kaletki bocznej kości biodrowej. Kaletka jest woreczkiem wypełnionym płynem, który działa jak poduszka między mięśniami, ścięgnami, kośćmi i stawami. Poznaj charakterystykę tego schorzenia oraz możliwe dostępne leczenie.

W układzie ruchu człowieka znajdziemy 150 kaletek maziowych. W stawie biodrowym znajduje się największa z nich – kaletka krętarzowa, która usytuowana jest między powierzchnią tylno-boczną biodra a mięśniem pośladkowym większym. Kaletka krętarzowi wspomaga pracę mięśnia czworogłowego uda, który odpowiada za zginanie naszego biodra.

Zapalenie kaletki krętarzowej (kaletki stawu biodrowego) powoduje ból w okolicy pachwiny. Jest to schorzenie częste wśród osób uprawiających sport, paradoksalnie. Nierzadko dotyczy czynnych biegaczy. 

Procesy chorobowe na ogół dotykają właśnie opisywanej kaletki krętarzowej. Jest ona bowiem największą i zarazem najmniej osłoniętą strukturą położoną w tej okolicy.

Do zapalenia kaletki krętarzowej biodra doprowadzają najczęściej sumujące się przeciążenia i mikrourazy tego stawu. Do często spotykanych objawów zaliczyć możemy: ból biodra, tkliwość, obrzęk oraz sporadyczne ograniczenie ruchomości kończyny.

Zapalenie kaletki krętarzowej – czynniki ryzyka i przyczyny

Opisywana w tym artykule przypadłość kaletki maziowej w biodrze – może dotyczyć każdego z nas. Zarówno osób młodych i aktywnych jak i seniorów, czy zawodowych sportowców. Częściej jednak występują one u kobiet oraz u osób w średnim i starszym wieku.

Zapalenie kaletki krętarzowej - anatomia

Oczywiście istnieje szereg czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania tego stanu zapalnego w organizmie. Są to między innymi:

  • Uraz spowodowany powtarzającym się przeciążeniem lub nadmiernym użytkowaniem. Przypadłość może wystąpić podczas biegania, wchodzenia po schodach lub innych czynności wymagających powtarzających się ruchów.
  • Uszkodzenie biodra: kiedy biodro jest przeciążone, łatwo dochodzi do uszkodzenia. To samo spotka nas w sytuacji upadku, bądź jeśli zbyt długo leżymy na jednej stronie ciała, obciążając nasze biodro.
  • Choroby kręgosłupa: takie jak skolioza, czy zapalenie stawów lub inne problemy z kręgosłupem (np. dyskopatia).
  • Różnica w długości nóg: wielu z nas nie wie nawet, że posiada dwie nogi różnej długości. Są to niewidoczne często zmiany, natomiast wpływają na stan biodra i kaletek maziowych.
  • Interwencje chirurgiczne: chirurgia wokół biodra lub implantów protetycznych w tym stawie może podrażniać okolicę i powodować zapalenie kaletki krętarzowej w biodrze.
  • Zła kondycja kości, czy też złogi wapnia mogą mieć znaczny wpływ na nasze ścięgna, łączące mięśnie z tułowiem. Przez to mają wpływ na kaletki i powodują stany zapalne.

Objawy zapalenia kaletki w biodrze

Charakterystyczne dla tego schorzenia są ból po stronie biodra, w okolicy stawu biodrowego. Ból ten może nawet rozciągać się w dół górnej części nogi, promieniując aż do stopy.

Najczęściej ból zwiększa się w nocy, kiedy nieświadomie leżymy na chorym biodrze. Oczywiście objawy zwiększają swoje natężenie kiedy obciążamy ponownie biodro, siedzimy na nim w nieodpowiedniej pozycji bądź przekraczamy nasze możliwości fizyczne.

Może nasilić się też podczas prostych, codziennych czynności. Mowa tu o wchodzeniu po schodach, rutynowych ćwiczeniach czy w czasie siedzenia, bądź zbyt długiego leżenia w jednej pozycji.

Zapalenie kaletki krętarzowej – diagnostyka

Aby zdiagnozować zapalenie kaletki w biodrze, lekarz przeprowadzi pełne badanie fizyczne. Będzie starał się zidentyfikować ognisko bólu dotykając dotkniętego problemem obszaru.

Ponadto, specjalista może być zmuszony do wykonania innych badań, aby wykluczyć możliwe urazy lub komplikacje. Badania te mogą obejmować następujące czynności:

  • Zdjęcia rentgenowskie: są one zazwyczaj niedokładne. U 40% pacjentów wykrywa się mikro zwapnienia na obszarze pnia lub nieprawidłowości w obrysie głównego stawu, które nie wydają się mieć znaczenia klinicznego.
  • Tomografia kości: pozwala na obiektywizowanie zmian kostnych i złogów wapnia paraliżujących biodro.
  • Obrazowanie rezonansem magnetycznym: pokazuje ogólny sygnał o wysokim natężeniu w obszarze głównego stawu i kaletki krętarzowej.
  • Gammagrafia.
  • Techniki ultradźwiękowe.

Leczenie zapalenia kaletki krętarzowej

Od lat 60-tych XX wieku, w leczeniu zapalenia kaletki krętarzowej (stawu biodrowego) wykorzystuje się glikokortykoidy. 

Możemy liczyć jednak na różne sposoby leczenia tej przypadłości. Lekarz dostosuje je indywidualnie do każdego przypadku. Wyróżniamy kilka niechirurgicznych rozwiązań, jak i sposoby operacyjne.

Leczenie niechirurgiczne

Wielu pacjentów odczuwa ulgę, wprowadzając zmiany w stylu życia, takie jak:

Fizjoterapia
  • Zmiana nawyków i czynności pogarszającej nasze objawy.
  • Podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, w celu złagodzenia stanu zapalnego i bólu.
  • Możemy sięgnąć też po laskę i inne urządzenia wspierające.
  • Niezbędna i niezwykle skuteczna okaże się fizjoterapia. Pozwoli to na wzmocnienie i zwiększenie elastyczności bioder.
  • Możesz skorzystać też z masażu tkanek głębokich (poprawi to ukrwienie i odżywianie tkanek miękkich oraz znacznie zmniejszy nadmierne napięcie mięśniowe).
  • Być może zainteresuje Cię terapia PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation). Stanowi ona neurofizjologiczne oddziaływanie terapeutyczne na receptory ciała ludzkiego. Co istotne, poprzez połączenia nerwowo-mięśniowe wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i ułatwia wykonanie upośledzonej czynności ruchowej.

Wreszcie, jak wspomnieliśmy na początku, stosuje się iniekcję sterydową, która nadal jest najskuteczniejszą metodą leczenia. Ważne jest jednak, aby ograniczyć liczbę zastrzyków, ponieważ długotrwałe stosowanie może uszkodzić otaczające tkanki.

Leczenie chirurgiczne zapalenia kaletki w biodrze

Ten rodzaj leczenia jest zarezerwowany dla najpoważniejszych przypadków. Jeśli kaletka maziowa krętarzowa pozostaje w stanie zapalnym i nadal powoduje ból (po wypróbowaniu wszystkich powyższych zabiegów) – lekarz może wskazać, że operacja będzie najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Jeżeli doszło już do powstania stanu zapalnego, pierwszym etapem leczenia jest postępowanie zgodnie z protokołem PRICEMM (ochrona, odpoczynek, chłód (okłady z lodu), podwyższenie, leki i odpowiedni tryb postępowania).

Możesz też ćwiczyć samodzielnie, na własną rękę. Ważne jest jednak, aby zestaw ćwiczeń skonsultować ze swoim lekarzem i fizjoterapeutą. Ten ostatni ma ogromną holistyczną widzę na temat ludzkiego ciała i naszej motoryki.

Przede wszystkim dobierze on odpowiednie środki do Twoich możliwości. Pomoże ulżyć w bólu i zatrzymać postępującą chorobę. Wystarczy nam odrobina wysiłku i cierpliwości.

Jeśli jest to konieczne powinniśmy też zastosować dietę w celu utraty zbędnych kilogramów. Wartościowe przykłady takich diet odchudzających znajdziesz też na naszej stronie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mas Garriga, X., & Barraquer Feu, M. E. (2013). Bursitis trocantéreas. FMC – Formación Médica Continuada En Atención Primaria. https://doi.org/10.1016/s1134-2072(02)75567-9
  • Zarco Montejo, P., Mazzucchelli Esteban, R., & Quirós Donate, F. J. (2000). Técnicas de infiltración en cadera y pie. Medifam (Madr.).
  • Capote, N., Escudero, M., Aranda, C., Martín, N., & Calvo, C. (2011). Tratamiento de la Bursitis Trocantérea con iontoforesis. ULPGC.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.