Zapalenie języczka podniebiennego - dlaczego może się pojawić?

Zapalenie języczka podniebiennego jest generalnie spowodowane infekcjami bakteryjnymi, chociaż mogą je również wywołać inne zdarzenia, takie jak urazy lub reakcje alergiczne.
Zapalenie języczka podniebiennego - dlaczego może się pojawić?

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2021

Zapalenie języczka podniebiennego to zapalenie małego mięśnia wrzecionowatego, który zwisa z dolnej krawędzi podniebienia miękkiego powyżej nasady języka. Języczek bierze udział w artykulacji mowy. W czasie wymawiania głosek ustnych zamyka połączenie między częścią ustną a nosową gardła, uniemożliwiając powstanie rezonansu nosowego.

Zapalenie języczka podniebiennego jest generalnie spowodowane procesami infekcyjnymi, reakcjami alergicznymi, urazami po pewnych interwencjach medycznych lub spożyciem niewłaściwych substancji. Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o tej chorobie, czytaj dalej.

Co to jest zapalenie języczka podniebiennego?

Gardło
Zapalenie języczka podniebiennego może być spowodowane procesami infekcyjnymi lub niezakaźnymi.

Według Narodowego Instytutu Raka (NIH) języczek to miękki płat tkanki zawieszony w tylnej części jamy ustnej. Chociaż wcześniej uważano, że ta struktura ma jedynie charakter szczątkowy, ostatecznie stwierdzono, że ma ona jasne przeznaczenie.

Element ten pomaga między innymi zapobiegać przedostawaniu się pokarmu do jamy nosowej.

Portal medyczny Medigraphic definiuje zapalenie języczka podniebiennego jako „zapalenie tkanki łącznej – zakażenie tkanki – powodujące rumień (zaczerwienienie), obrzęk (gromadzenie się płynu), ból, gorączkę i drażniący kaszel”.

Należy zauważyć, że chociaż infekcja bakteryjna lub wirusowa jest najczęstszym wyzwalaczem tej patologii, bynajmniej nie jest jedynym.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również ten artykuł: Owrzodzenia w jamie ustnej: wszystko, co musisz wiedzieć

Jakie są jego przyczyny?

Według Narodowej Biblioteki Medycznej Stanów Zjednoczonych najczęstszą przyczyną zapalenia języczka jest zakażenie paciorkowcami, grupą bakterii chorobotwórczych dla ludzi. Do 30% przypadków ostrego zapalenia gardła jest związanych ze Streptococcus pyogenes, chorobą szeroko związaną z zapaleniem języczka.

Inne patologiczne czynniki zakaźne powodujące ten stan zapalny to H. Influenzae typu B i Streptococcus pneumoniae (pneumokoki). Ponadto zakaźne zapalenie języczka podniebiennego występuje częściej u młodych pacjentów w wieku szkolnym.

Charakteryzuje się też wyraźnym schematem sezonowości, zwłaszcza w regionach o klimacie umiarkowanym. Szczyt podatności na tę chorobę występuje w wieku 5, 10 i 12 lat.

Zakaźne zapalenie języczka nie jest jedynym możliwym wariantem tej choroby. Na przykład typ niezakaźny może być spowodowany przez zdarzenia wymienione poniżej:

  • Uraz tylnej części gardła.
  • Reakcja alergiczna na pyłki, kurz, martwe komórki skóry zwierząt domowych lub określone pokarmy.
  • Przypadkowe wdychanie lub połknięcie pewnych toksycznych elementów.
  • Operacja chirurgiczna, taka jak usunięcie migdałków i inne procedury medyczne, takie jak endoskopia.
  • Palenie tytoniu.

Zapalenie języczka podniebiennego – objawy

Pacjent powinien podejrzewać zapalenie języczka podniebiennego z powodu ostrej infekcji, gdy języczek jest bardziej zapalną strukturą w porównaniu z gardłem, jeśli występują również oznaki niskiej gorączki. Wśród najczęstszych objawów ogólnych znajdujemy następujące dolegliwości:

  • Gorączka, jeśli jest to produkt infekcji.
  • Uczucie jakby coś utknęło w gardle, któremu towarzyszy dławienie się lub wymioty.
  • Kaszel.
  • Ból podczas połykania
  • Nadmierna produkcja śliny.
  • Słaby apetyt

Według profesjonalnego portalu Colgate, jeśli objawy zapalenia języczka nie ustąpią po kilku dniach lub pojawią się białe plamy w tylnej części ust, możliwe, że pacjent cierpi na anginę. Zdarza się to znacznie częściej u dzieci, ale może to również wystąpić u dorosłych.

Diagnoza i leczenie

Portal medyczny Drugs.com pokazuje nam, że istnieje wiele badań diagnostycznych w celu wykrycia przyczyn zapalenia języczka podniebiennego u pacjenta. Wśród nich znajdujemy:

  • Badania krwi: mogą być konieczne do ilościowego określenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta i wykluczenia pewnych schorzeń.
  • Posiew gardła: pobiera się próbkę błony śluzowej jamy ustnej a następnie hoduje się ją na specjalistycznym podłożu. Badanie to służy do wykrywania możliwych zarazków wywołujących zapalenie języczka, jeśli ma charakter zakaźny.
  • Test alergiczny: zapalenie języczka może być wynikiem procesu alergicznego. Wykrycie alergenu jest niezbędne, aby unikać przyczyn uczulenia a także innych znacznie poważniejszych konsekwencji, takich jak wstrząs anafilaktyczny.
  • RTG szyi: szczególnie stosowane u pacjentów, którzy mają trudności z przełykaniem.

Jeśli chodzi o leczenie, będzie się ono różnić w zależności od przyczyny. W przypadku bakteryjnego zapalenia języczka, do zwalczania patogenu zostaną przepisane określone antybiotyki. Natomiast w przypadku pochodzenia alergicznego konieczne będzie podanie leków przeciwhistaminowych. Sterydy również zmniejszają stan zapalny.

Opieka domowa

Zapalenie jamy ustnej
Pij dużo płynów i odpoczywaj, aby złagodzić objawy zapalenia języczka podniebiennego.

Według portalu UFhealth istnieją pewne proste środki, które pacjent może podjąć w domu, aby złagodzić objawy. Wśród nich chcemy podkreślić następujące:

  • Stały odpoczynek. Zapalenie języczka podniebiennego może ustąpić samoistnie lub po leczeniu w ciągu 1-2 dni.
  • Pij dużo płynów i płucz gardło ciepłą słoną wodą, aby zmniejszyć stan zapalny.
  • Używaj sprayów, które pomagają zmniejszyć swędzenie gardła.
  • Weź dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Zmniejszają ból spowodowany zapaleniem języczka.
  • Nie pal i unikaj wdychania dymu, ponieważ oba te czynniki powodują podrażnienie gardła.

Może Cię zainteresować również ten temat: Jama ustna – 7 objawów stanów zapalnych

Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza

Jak mogliśmy się przekonać na podstawie powyższych informacji, zapalenie języczka podniebiennego jest oznaką innej pierwotnej patologii, a nie chorobą samą w sobie. Od infekcji po stany alergiczne, przyczyny zapalenia języczka mogą być bardzo zróżnicowane.

Na ogół stan ten ustępuje po odpowiednim leczeniu w ciągu 1-2 dni. Sposób interwencji będzie w całości zależał od czynnika sprawczego, ponieważ bakterii nie zwalcza się w taki sam sposób, jak zapalenia alergicznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.