Zapalenie błony śluzowej żołądka - pomocne pokarmy
Aby złagodzić zapalenie błony śluzowej żołądka bardzo ważne jest, aby jeść często, ponieważ jeśli żołądek jest pusty ból prawdopodobnie będzie większy.
Zapalenie błony śluzowej żołądka, lepiej znane jako zapalenie lub nieżyt żołądka, jest stanem przewlekłym, który może być spowodowany przez różne czynniki. Istnieją jednak mechanizmy łagodzące zapalenie żołądka w sposób naturalny.
Dziś przedstawimy serię zaleceń, które mogą być bardzo skuteczne w tym procesie. Wszystko z użyciem pokarmów, które spożywasz codziennie.
Zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny
Po pierwsze, jednym z najczęstszych powodów zapalenia błony śluzowej żołądka jest spożywanie leków, takich jak leki przeciwbólowe i aspiryna. Dzieje się tak, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na ściany żołądka.
Po drugie, nadmierne i częste spożywanie alkoholu również wpływa na pojawienie się zapalenia żołądka.
Ponadto częste picie herbaty, kawy i soku z cytryny przed jedzeniem może powodować podrażnienie ścian żołądka. Na dłuższą metę może powodować zapalenie żołądka.
Wreszcie, chociaż samo w sobie nie jest to przyczyną, to jedzenie bardzo gorących lub bardzo zimnych pokarmów może pogorszyć zapalenie żołądka. Kontakt ze ścianami tego organu może powodować podrażnienie i ból.
Objawy
Jeśli przedstawisz te objawy, które wymienimy poniżej, powinieneś pilnie odwiedzić gastroenterologa, ponieważ możesz cierpieć na ostre zapalenie błony śluzowej żołądka:
- Utrata apetytu, szczególnie w godzinach porannych.
- Uczucie pieczenia w żołądku.
- Ból brzucha lub w okolicach żeber.
- Wymioty, którym może towarzyszyć krew.
- Obecność krwi w stolcu.
Pokarmy, które pomogą w walce z zapaleniem błony śluzowej żołądka
Jeśli lekarz potwierdzi u Ciebie zapalenie żołądka lub masz krewnego lub znajomego, który na nie cierpi, ta informacja będzie bardzo przydatna. Oto niektóre z najlepszych produktów łagodzących zapalenie żołądka.
1. Miód
Miód ma wiele związków przeciwutleniających. Pomogą one wzmocnić ściany żołądka. Dlatego może być korzystny zarówno, aby uniknąć, jak i złagodzić zapalenie żołądka.
- Codziennie pij szklankę ciepłej wody z dwoma łyżkami miodu.
- Pij ten napój codziennie na pusty żołądek. Wkrótce zauważysz, że problemy z żołądkiem zaczynają ustępować.
2. Oliwa z oliwek
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym oliwa z oliwek może również pomóc w łagodzeniu podrażnień ścian żołądka.
- Aby skorzystać z jego zalet, wlej łyżkę tego oleju do szklanki gorącej wody lub ciepłego mleka.
- Wypijaj codziennie na pusty żołądek. Dzięki temu zmniejszysz podrażnienie.
3. Cebula
Cebula może być zalecana w celu złagodzenia zapalenia żołądka. Według niektórych badań może ona przyczynić się do eliminacji Helicobacter pylori. Ta bakteria jest jedną z odpowiedzialnych za pojawienie się zapalenia żołądka.
Należy jednak uważać, aby nie spożywać jej w nadmiarze, ponieważ jest to warzywo o silnych właściwościach. Ponadto u niektórych osób może powodować nudności, wymioty lub wzdęcia. Dlatego zawsze zaleca się skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jej przyjmowania.
- Aby dobrze wykorzystać jej właściwości możesz zjeść ćwierć łyżeczki cebuli.
- Jeśli masz taką możliwość, wybierz czarną cebulę. Dostarczy Ci ona jeszcze więcej witamin i minerałów.
Przeczytaj również: Sok z cebuli – jak go pozyskać i stosować?
4. Płatki owsiane
Owies jest również doskonałym sposobem na łagodzenie zapalenia żołądka dzięki jego właściwościom przeciwutleniającym. Pomogą Ci oczyścić organizm.
Możesz codziennie jeść na śniadanie z owsiankę słodzoną miodem.5. Papaja
Czy wiesz, że nasiona papai mogą być świetnym sojusznikiem w walce o zdrowie Twojego żołądka? To dlatego, że zawierają papainę. Ten enzym pomaga rozkładać białka zawarte w żywności i neutralizować kwasy żołądkowe. Dlatego ich spożycie może być wysoce zalecane, aby złagodzić zapalenie błony śluzowej żołądka.
Aby skorzystać z ich zalet, najpierw wyczyść nasiona papai i wysusz je na słońcu. Po wyschnięciu zmiażdż je na proszek. Następnie nałóż niewielką ilość tego proszku na kawałek ananasa i zjedz na śniadanie. Natychmiast poczujesz ulgę.
6. Ziarna
- Najpierw przygotuj mieszankę nasion kopru, zielonego kardamonu i cynamonu w równych ilościach. Wszystkie te nasiona mają witaminy i minerały, które poprawiają trawienie.
- Następnie smaż je na suchej patelni przez 30 sekund.
- Następnie zmiażdżyć je, aby uzyskać proszek. Możesz spożyć łyżeczkę po posiłku.
- Jednak nie powinniśmy spożywać w nadmiarze. Jakikolwiek nadmiar może być szkodliwy.
7. Czarna sól
Przez około dwa miesiące po każdym posiłku możesz spożywać dwie lub trzy łyżeczki czarnej soli.
Zawiera ona mniej jodu niż zwykła sól, a także ma właściwości przeciwzapalne. Dlatego może znacznie pomóc zmniejszyć objawy zapalenia błony śluzowej żołądka.
8. Pietruszka
Pietruszka jest kolejną dobrą opcją na złagodzenie nieżytu żołądka. Wynika to z jej właściwości moczopędnych i zawartości minerałów, takich jak potas, wapń lub fosfor.
- Aby wykorzystać jego zalety najpierw wyciśnij sok ze świeżej pietruszki.
- Następnie dodaj trochę czarnej soli i czarnego pieprzu w proszku.
- Wypijaj 3 łyżki tego syropu po każdym posiłku.
9. Imbir
Imbir jest korzystny w łagodzeniu wszelkich dolegliwości i stanów związanych z żołądkiem. Wynika to z jego właściwości przeciwutleniających, które pomagają oczyścić żołądek.
W przypadku zapalenia żołądka i wrzodów można wykonać napar mieszając imbir z cebulą. Może to pomóc zmniejszyć stan zapalny i nudności. Jednak wskazane jest, aby nie spożywać tego środka w nadmiarze, ponieważ oba składniki są dość mocne.
Dieta dla osób z zapaleniem żołądka
Jeśli masz zapalenie żołądka powinieneś prowadzić dietę według zaleceń, które wyjaśniliśmy wcześniej.
W przeciwnym razie mogą nie działać lub przynajmniej nie zgodnie z oczekiwaniami. Ponadto możesz również włączyć do diety jogurt (najlepiej odtłuszczony), owoce, wodę kokosową i żywność o niskiej zawartości tłuszczu.
Czego nie należy spożywać
Istnieje wiele produktów spożywczych, które są szkodliwe dla tych, którzy mają zapalenie żołądka, ponieważ mogą pogorszyć ich stan.
Dlatego też, jeśli cierpisz na zapalenie żołądka powinieneś unikać:
- Alkoholu.
- Kawy i herbaty.
- Napojów gazowanych.
- Produktów z kakao.
- Soków cytrusowych.
- Czerwonego mięsa.
- Pikantnych potraw.
Inne zalecenia
Nawet jeśli nie masz na to ochoty, nie powinieneś robić zbyt długich przerw między posiłkami. Jeśli Twój żołądek jest pusty będzie bardziej podrażniony i zapalenie tylko się pogorszy. Najważniejsze jest zjeść dobre śniadanie, nawet jeśli nie jesteś głodny.
Z drugiej strony, nie zapomnij wypić co najmniej 8 szklanek wody w ciągu dnia. Pomoże to wyeliminować bakterie, które gromadzą się w żołądku i pogarszają zapalenie żołądka.
Na koniec należy pamiętać, że szczególnie w przypadku ostrego zapalenia błony śluzowej żołądka sama dieta nie wystarczy. Może pomóc złagodzić objawy, ale najlepiej jest zawsze udać się do lekarza. Dieta może być doskonałym uzupełnieniem leczenia, które zaleci nam specjalista.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gupta, E. (s.f.). GERD Diets: foods that help with acid reflux (heartburn). Johns Hopkins Medicine. Consultado el 31 de mayo de 2024. https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/gerd-diet-foods-that-help-with-acid-reflux-heartburn
- Mayo Clinic. (2024). Gastritis. Consultado el 5 de junio de 2024. https://www.mayoclinic.org/es/diseases-conditions/gastritis/symptoms-causes/syc-20355807
- Medrano, L. American Heart Association News. ( 2023). Papaya’s milky texture packed with nutrients. Consultado el 5 de junio de 2024. https://www.heart.org/en/news/2023/10/13/papayas-milky-texture-packed-with-nutrients
- Mount Sinai. (s.f.). Gastritis. Consultado el 31 de mayo de 2024. https://www.mountsinai.org/health-library/condition/gastritis
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. (2019). Gastritis y gastropatía. Consultado el 30 de mayo de 2024. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/enfermedades-digestivas/gastritis-gastropatia/definicion-hechos
- Sreeja, S. R., Le, T-D., Eom, B. W., Oh, S. H., Shivappa, N., Hebert, J. R., & Kim, M. K. (2022). Association between the dietary inflammatory index and gastric disease risk: findings from a Korean population-based cohort study. Nutrients. 14(13): 2662. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9268659/