Zapalenie błony śluzowej żołądka - 5 złych nawyków

Zapalenie błony śluzowej żołądka - 5 złych nawyków

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest bolesnym przypadkiem chorobowym charakteryzującym się stanem zapalnym lub obrzękiem błony śluzowej żołądka.

W niektórych przypadkach zapalenie błony śluzowej żołądka jest spowodowane infekcją, lekami, stresem lub swego rodzaju reakcją autoimmunologiczną. Ale czy wiesz, które często spotykane nawyki mogą dodatkowo pogorszyć dolegliwości spowodowane przez tę chorobę?

Zapalenie błony śluzowej żołądka jest zwykle chorobą o dosyć łagodnym przebiegu. Jednak mimo tego ten stan fizjologiczny może także powodować bóle brzucha i wrzody żołądka. Leczenie zapalenia błony śluzowej tego organu skupia się przede wszystkim na leczeniu przyczyn schorzenia i eliminowaniu czynników mogących nasilać odczuwane dolegliwości.

Niektóre dość typowe nawyki, takie jak palenie tytoniu, picie alkoholu i stosowanie niezdrowej diety, mogą znacznie pogorszyć zapalenie błony śluzowej żołądka. I dlatego też należy je bezwzględnie wyeliminować ze swojej codziennej rutyny.

Tymczasem jednak niektóre proste, wręcz banalne zmiany w standardowym stylu życia i stosowanie naturalnych środków dostępnych bez recepty mogą pomóc Ci rozwiązać ten problem na własną rękę. W większości przypadków zapalenie błony śluzowej żołądka ustępuje samoistnie. Jeśli jednak nie przeprowadzisz całego procesu w prawidłowy sposób, choroba ta może potrwać naprawdę długo i przejść w stan chroniczny.

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się niektórym typowo spotykanym zwyczajom i nawykom, które mogą pogorszyć i nasilić zapalenie błony śluzowej żołądka. Zapraszamy zatem do lektury!

Zapalenie błony śluzowej żołądka – poznaj pięć nawyków, które mogą je dodatkowo pogorszyć

Poniżej prezentujemy pięć najważniejszych nawyków, które negatywnie wpływają na zapalenie błony śluzowej żołądka, nasilając odczuwane dolegliwości. Unikaj ich za wszelką cenę!

1. Lekceważenie konieczności picia dużych ilości wody w ciągu dnia

Woda, którą pijemy, ma idealnie wręcz neutralny poziom pH. Dlatego też picie dużej ilości wody pomaga nam kontrolować poziom kwasu zawartego w sokach żołądkowych.

Picie wody

Należy jednak unikać picia zbyt dużej ilości wody bezpośrednio przed i po posiłku, ponieważ może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

2. Nieustanne bycie pod wpływem silnego stresu

Codzienny stres i niepokój mogą negatywnie wpływać na zdrowie i kondycję Twojego układu pokarmowego. Co więcej, czynniki te są znane jako przyczyny powodujące zapalenie błony śluzowej żołądka. Może to doprowadzić do wywołanego stresem zapalenia tego organu o charakterze chronicznym.

W przeciwieństwie do innych rodzajów zapalenia żołądka, ta konkretna odmiana nie jest spowodowana przez negatywny wpływ bakterii, ale poprzez nagromadzenie negatywnych emocji.

Zbyt duży stres i niepokój powoduje bowiem silniejsze uwalnianie kwasu żołądkowego, co prowadzi z kolei do nadmiernego obciążenia błony śluzowej tego organu. Dlatego też w takich przypadkach specjaliści twierdzą, że wskazane jest ćwiczenie technik relaksacyjnych. Mogą to być na przykład joga lub medytacja. A wszystko dlatego, że pozwalają one znacząco zredukować poziom stresu.

Zestresowany pracownik

Każdy z nas musi radzić sobie ze stresem w swoim życiu. Ludzie doświadczają tego zjawiska na różne sposoby i na co dzień. W małych dawkach stres jest korzystny dla naszego zdrowia. Jednak zbyt duży jego poziom może wpływać niekorzystnie zarówno na nasze samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne.

Ponadto stres może pogorszyć zapalenie błony śluzowej żołądka, ponieważ – gdy osoba chora znajduje się pod wpływem silnego stresu lub niepokoju – zwiększa się wtedy poziom kortyzolu w jej organizmie.

A to z kolei zmienia skuteczność reakcji jej układu odpornościowego i obniża jednocześnie sprawność układu pokarmowego. Dlatego właśnie problemy związane z trawieniem pożywienia i stany niepokoju zwykle idą ze sobą w parze.

3. Palenie papierosów potęguje zapalenie błony śluzowej żołądka

Jest to jeden z głównych nawyków związanych ze niekorzystnym stylem życia, które mogą pogorszyć stan zapalny błony śluzowej żołądka. Palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka w rozwoju różnych stanów chorobowych. I nie tylko związanych z żołądkiem, ale też z wieloma organami naszego organizmu.

Palenie papierosów

Palenie papierosów może obniżać także zdolność błony śluzowej żołądka do gojenia się. Ponadto jest ono bezpośrednią przyczyną powstawania choroby wrzodowej żołądka.

4. Picie nadmiernych ilości alkoholu

Nadmierne spożycie alkoholu jest najczęstszą przyczyną wywołującą zapalenie błony śluzowej żołądka. W rzeczywistości alkohol zawiera w swoim składzie pewne toksyny, które mogą podrażniać żołądek i powodować stan zapalny jego błony śluzowej, gdy pijesz go w zbyt dużych ilościach.

Picie alkoholu nie jest zalecane na zapalenie błony śluzowej żołądka

Jeśli w Twoim żołądku rozwija się jednak już stan zapalny, picie alkoholu powoduje dodatkowo krwawienia we wnętrzu tego organu. Może to prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak wrzody żołądka i wiele innych problemów natury zdrowotnej.

5. Stosowanie niezdrowej diety

Na koniec powinieneś wiedzieć, że jeśli chorujesz na stan zapalny błony śluzowej żołądka, to powinieneś także unikać jedzenia wielu innych produktów spożywczych i substancji. Takie postępowanie pozwoli Ci na złagodzenie lub zapobieganie objawom tej choroby.

Podczas gdy sama dieta i sposób odżywiania się nie odgrywają szczególnie istotnej roli w kwestiach związanych z zapobieganiem lub łagodzeniem dolegliwości wywołanych przez zapalenie błony śluzowej żołądka, to jednak zmiany w codziennej diecie mogą pomóc Ci w opanowaniu dolegliwości związanych z tym stanem chorobowym.

Dlatego też warto spróbować wyeliminować ze swojej standardowej diety pikantne, tłuste, smażone i przetworzone metodami przemysłowymi produkty spożywcze.

Niezdrowa dieta

Ponadto produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak gęsta śmietana, aktywują wydzielanie soków żołądkowych. To z kolei pogarsza tylko dolegliwości związane z zapaleniem błony śluzowej tego organu.

Należy również unikać żywności, która może być toksyczna lub drażniąca. Na przykład sproszkowanego czosnku, pieprzu, pomidorów lub kwaśnych napojów, takich jak kawa. Nawet niektóre warzywa mogą pogorszyć dolegliwości wywoływane przez tę chorobę.

Na koniec pamiętaj także o tym, że zdrowa, dobrze zrównoważona dieta i zdrowy styl życia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich problemów chorobowych, jak stan zapalny błony śluzowej żołądka. Jeśli cierpisz na tę chorobę, jesteśmy przekonani, że wspomniane przez nas powyżej wskazówki pomogą Ci uporać się z tym uciążliwym problemem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Angós, R. (2016). Gastritis. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2016.01.011
  • Soriano Izquierdo, A., Sans Cuffí, M., Elizalde Frez, J. I., & Bessa Caserras, X. (2000). Gastritis y gastropatías. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(00)70013-8
  • Sipponen, P., & Maaroos, H. I. (2015). Chronic gastritis. Scandinavian Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3109/00365521.2015.1019918
  • Varbanova, M., Frauenschläger, K., & Malfertheiner, P. (2014). Chronic gastritis – An update. Best Practice and Research: Clinical Gastroenterology. https://doi.org/10.1016/j.bpg.2014.10.005
  • Ma, L., Chow, J. Y. C., & Cho, C. H. (1998). Effects of cigarette smoking on gastric ulcer formation and healing: Possible mechanisms of action. Journal of Clinical Gastroenterology. https://doi.org/10.1097/00004836-199800001-00013
  • Bienia, A., Sodolski, W., & Luchowska, E. (2002). The effect of chronic alcohol abuse on gastric and duodenal mucosa. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio D: Medicina.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.