Zapalenie - 8 produktów, których należy unikać

Biorąc pod uwagę, że niektóre pokarmy mogą nasilać stany zapalne lub powodować niepożądane reakcje, najlepiej jest je spożywać rzadziej lub po prostu zamienić je na alternatywy, które mogą poprawić twój stan
Zapalenie - 8 produktów, których należy unikać

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca, 2018

Zapalenie jest naturalnym procesem cielesnym spowodowanym przez układ odpornościowy w sytuacji kiedy musi stawić czoła toksynom i patogennym czynnikom wywołującym choroby. Może obejmować zdrowie każdego narządu w ciele i jest jednym z czynników związanych z powtarzającymi się bólami i zmęczeniem.

Chociaż zapalenie może pojawić się sporadycznie, u niektórych osób może być chroniczne i może powodować cięższe stany chorobowe. Ponadto często wiąże się z bólem stawów, problemami gastrycznymi i trudnościami w oddychaniu. W związku z tym może poważnie wpłynąć na jakość życia.

Niestety, wielu z nas nie zwraca na to wystarczającej uwagi. Nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre produkty mogą nawet znacznie pogorszyć sytuację. Z tego powodu chcemy zdradzić 8 produktów, których powinieneś unikać jeśli masz problemy z zapaleniem.

1. Przetworzone mięsa

Spożycie przetworzonego mięsa rośnie i chociaż jest to łatwy sposób na gotowanie, wiąże się to z częstymi problemami zapalnymi. Główny problem polega na tym, że zawierają one wysoki poziom sodu, azotanów, azotynów i innych różnych substancji chemicznych, które po dostaniu się do organizmu mogą wywołać reakcję zapalną.

przetworzone mięso

Biorąc pod uwagę, że zawierają zbyt dużo tłuszczu, mają tendencję do pogarszania bólu spowodowanego stanami takimi jak artretyzm, dna moczanowa i choroba zwyrodnieniowa stawów.

2. Rafinowane oleje roślinne

Olej roślinny jest obecny w kuchniach na całym świecie i można go znaleźć niemal u każdego w codziennej diecie. Chociaż istnieją inne zdrowsze opcje, takie jak oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy, wiele rodzajów jest rafinowanych i zawiera szkodliwe tłuszcze.

Tak więc, regularne jego spożywanie wpływa na stany zapalny i pogarsza symptomy towarzyszących mu chorób.

3. Nabiał

Osoby, które mają problemy z zapaleniem są na ogół zniechęcane do spożywania mleka, sera i innych produktów mlecznych. Oczywiście nie wszyscy ludzie nie tolerują laktozy. Jednak jej spożycie może powodować problemy z trawieniem. To z kolei pogarsza stan zapalny.

nabiał laktoza zapalenie

Jedzenie tych produktów wiąże się z:

 • Problemami żołądkowo-jelitowymi
 •  Zaparciami i biegunkami
 • Pokrzywkami i alergiami skórnymi
 • Trudnościami w oddychaniu
 •  Bólami stawów

4. Potrawy smażone

Smażone pokarmy zawierają tłuszcze trans. Ponadto mają nadmierne ilości sodu i dodatkowe związki chemiczne. Składniki te zarówno przyczyniają się do wywoływania stanów zapalnych jak i powodują zaburzenia w metabolizmie.

Jedzenie ich pogarsza objawy chorób zapalnych, a jeśli to nie wystarczy, powodują przyrost masy ciała, problemy z trawieniem i podnoszą poziom cholesterolu.

5. Rafinowana mąka

Mąka poddana procesom rafinacji traci na swojej wartości odżywczej i może wywoływać stany zapalne, jeśli jest spożywana w nadmiernych ilościach. Chociaż nie powoduje żadnych problemów w niewielkich ilościach, regularne jej spożywanie pogarsza stan zapalny jamy brzusznej i stany zapalne stawów.

mąka a zapełenię ciała

Pamiętaj, że ten produkt znajduje się w:

 • Pizzy
 • Deserach
 • Chlebie
 • Biszkoptach
 • Ogólne produktach piekarniczych

6. Margaryna

Powinieneś zmniejszyć spożycie margaryny nawet jeśli jesteś całkiem zdrowy. Margaryna zawiera duże ilości tłuszczów trans i uwodornionych olejów, które powodują zaburzenia równowagi metabolicznej i pojawienie się zapalenia.

Duża liczba kalorii, które zawiera powoduje także przyrost masy ciała, co z kolei wpływa na pogorszenie stanu zdrowia pacjentów z zapaleniem stawów lub osób z innymi problemami kostnymi oraz przewlekłymi bólami.

7. Owoce morza

Jeśli zapalenie jest spowodowane nagromadzeniem się kwasu moczowego w organizmie, najlepiej jest ograniczyć spożywanie ilości owoców morza.

owoce morza powodują zapalenie
 • Dzieje się tak, ponieważ owoce morza zawierają wysoki poziom puryn. Substancja ta zamienia się w kwas moczowy w organizmie.
 • Następnie gromadzi się w stawach i nerkach, gdzie się krystalizuje powoduąc dnę i kamienie nerkowe.

8. Sól

Sól stała się jedną z najbardziej potencjalnie niebezpiecznych przypraw dla ludzkiego zdrowia. Chociaż w pewnych ilościach jest wskazana dla zachowania ważnych funkcji organizmu, nadmierne jej spożycie może powodować wiele poważnych chorób i nieporządkowanych reakcji.

Wśród możliwych problemów znajduje się retencja wody, która jest jedną z przyczyn zwiększenia stanu zapalnego. Oprócz tego występują zaburzenia takie jak nadciśnienie i problemy z krążeniem.

Czy zmagasz się z chorobą związaną z wysokim stanem zapalnym? Jeśli tak, zacznij jeść mniej tych produktów i zastąp je zdrowszymi ingredientami. Pamiętaj, że chociaż są one szkodliwe, istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą pomóc w kontrolowaniu i rozwiązaniu tych problemów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.