Zagrożenia w kuchni i 7 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa
Prawdopodobnie istnieją różne zagrożenia w kuchni i jest ich więcej, niż możesz sobie wyobrazić. W końcu istnieją elementy, które mogą spowodować poważne wypadki, nawet jeśli wydają się nieszkodliwe. W tym sensie kuchnia jest niestety idealnym miejscem w domu na różnego rodzaju wypadki. Dotyczą one drobnych skaleczeń i oparzeń ale zdarzają się również poważniejsze przypadki zatruć i złamań.
Gaz, prąd, woda, ostre przedmioty… to tylko niektóre z czynników, które biorą udział w najczęstszych i często najniebezpieczniejszych wypadkach domowych. Oto przegląd najczęstszych zagrożeń kuchennych i sposobów ich uniknięcia.
Zagrożenia w kuchni: zidentyfikuj je i naucz się im zapobiegać
Jeśli zatrzymasz się i nad tym zastanowisz, zdasz sobie sprawę, że większości incydentów w kuchni można było uniknąć. To tylko kwestia zwrócenia większej uwagi i spojrzenia z wyobraźnią na pewne sytuacje, które na pierwszy rzut oka wydają się nieszkodliwe. Oto siedem zagrożeń, którym możesz zapobiec, oraz kilka wskazówek, jak to zrobić.
1. Upadki i poślizgnięcia
Dlaczego niektórzy ludzie przewracają się w kuchni?
Ponieważ podłoga w tym pomieszczeniu często ulega zamoczeniu lub poplamieniu żywnością lub tłuszczem itp. W takich warunkach często zdarzają się poślizgnięcia i upadki. Aby uniknąć upadku, ważne jest, aby wyczyścić obszar szmatką, gdy tylko rozlejesz płyn lub jedzenie. P amiętaj też, że ta część kuchni ma mokrą podłogę.
Z drugiej strony, jeśli są wysokie szafki, do których musisz sięgnąć przy pomocy stołka, upewnij się, że nadaje się, aby na nim stanąć. Unikaj używania niestabilnych powierzchni, które nie mogą utrzymać ciężaru osoby.
2. Zagrożenia w kuchni: spadające przedmioty
Czy kiedykolwiek otworzyłeś szafkę i nagle wypadła z niej puszka lub paczka? Brak porządku w meblach kuchennych może spowodować tego typu wypadek, który może być poważniejszy niż myślisz.
Ta sytuacja pogarsza się, gdy sztućce lub naczynia nie są odpowiednio przechowywane i spada na ciebie nóż lub ceramiczny garnek, który pęka w kontakcie z jakąś częścią twojego ciała.
Najlepszą opcją jest utrzymanie porządku we wszystkich przestrzeniach magazynowych. Ponadto, jeśli zauważysz, że przedmiot zaraz spadnie, nie próbuj zatrzymywać go ciałem, ale spróbuj odsunąć się na bok. To prawda, że próba powstrzymania czegoś przed uderzeniem o podłogę to często kwestia odruchu. Jednak zatrzymywanie noża stopami nie jest dobrym pomysłem.
Możesz przeczytać: Zasłony – która opcja jest najlepsza dla mojego domu?
3. Oparzenia to najczęstsze zagrożenia w kuchni
Kto nie oparzył się czymś w kuchni?
Może się to zdarzyć, nawet w przelocie, ponieważ nie jesteś fanem gotowania i robisz tylko filiżankę herbaty. W końcu w kuchni jest wiele źródeł ciepła, takich jak piekarnik, palniki i wszystko, co z nich wychodzi.
W razie wątpliwości użyj rękawicy ochronnej lub szmatki, aby podnieść patelnię lub garnek. A przynajmniej pamiętaj, aby ostrożnie dotknąć powierzchni patelni przed całkowitym podniesieniem jej całą ręką.
Ponadto, jeśli gotujesz, spróbuj obrócić uchwyty patelni do środka, dodawaj jedzenie po trochu do gorącej wody lub oleju i trzymaj zawsze pod ręką rękawiczki lub ściereczki. Zwłaszcza jeśli w pobliżu są dzieci, warto pamiętać, aby używać tylnych palników, a nie przednich.
4. Zagrożenia w kuchni: gaz i elektryczność
Gaz jest bardzo niebezpieczny, a przy silnym nagromadzeniu może spowodować wybuchy i zatrucie tlenkiem węgla. Podobnie elektryczność stwarza ryzyko w kuchni, gdyż może powodować zwarcia i porażenia prądem.
Istotne jest, aby prawidłowo zakręcić kurki z gazem i uważać, aby palnik nie wyłączał się w przypadku rozlania płynu. Sprawdź również, czy gniazdka na blacie nie są zamoczone lub zachlapane jakąś cieczą. Zawsze, gdy obsługujesz urządzenie elektryczne, upewnij się, że masz suche ręce.
5. Skaleczenia
Oprócz noża również inne przedmioty mogą cię zranić w kuchni. Otwieracz do puszek i sam brzeg puszki, potłuczony pojemnik szklany lub ceramiczny oraz maszyny takie jak siekacze czy krajalnice to tylko niektóre z elementów, którymi można się uciąć w kuchni.
Aby zapobiec tego typu wypadkom, ważne jest, aby ostre ostrza miały antypoślizgową rękojeść. Warto również nosić rękawice, a przede wszystkim skoncentrować się podczas pracy z ostrymi elementami.
6. Zagrożenia kuchenne: zatrucie
W kuchni pojawiają się również różne środki czystości, które mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli wpadną w niepowołane ręce, szczególnie w przypadku dzieci lub zwierząt.
Najlepiej trzymać je poza zasięgiem i w warunkach przechowywania wskazanych przez producenta. Niektóre z tych chemikaliów są wrażliwe na ciepło lub wilgoć, dlatego ważne jest, aby je odpowiednio przechowywać.
Przeczytaj: Najlepsze zastosowania sody oczyszczonej w domu
7. Skażenie
Możemy tu wspomnieć zarówno o skażeniu krzyżowym, jak i powstającym przy użyciu gąbek lub ścierek, które są już bardzo zużyte. W pierwszym przykładzie staraj się nie używać tych samych naczyń do surowego i gotowanego jedzenia, ponieważ bakterie z pierwszego mogą zostać przeniesione na drugie.
Innym rodzajem zanieczyszczenia, które może wystąpić w kuchni, jest używanie zbyt starych gąbek, w których nagromadziły się różne szkodliwe dla zdrowia bakterie i grzyby.
Zagrożenia w kuchni: kwestia zdrowego rozsądku
Jak już zauważyłaś, wypadków, które mogą się zdarzyć w kuchni, można całkowicie uniknąć. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, które naprawdę przemawiają do zdrowego rozsądku, twój dom będzie bezpieczny. Jednak nasz codzienny zgiełk, rutyna i coraz krótsze terminy mogą sprawić, że przeoczymy niektóre z tych podstawowych kwestii.
Dbałość o szczegóły, regularna kontrola urządzeń, które masz w kuchni i nieustanne utrzymywanie dobrej higieny to podstawowe zalecenia, które pomogą Ci zapobiec tym zagrożeniom kuchennym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bolaños Morera, P., & Chacón Araya, C. (2017). Intoxicación por monóxido de carbono. Medicina Legal de Costa Rica, 34(1), 137-146.
- Fuster i Valls, N. (2006). Importancia del control higiénico de las superficies alimentarias mediante técnicas rápidas y tradicionales para evitar y/o minimizar las contaminaciones cruzadas. Universitat Autònoma de Barcelona.
- Haro, B. H., & Moya, J. V. (2013). Caracterización de riesgos laborales en los procesos del área de restaurante y cocina de la Hostería Selva Virgen. Enfoque UTE, 4(1), 50-58.
- Peña Aguirre, T. B. Estudio de los factores de riesgo biológicos presentes en a cocina de un restaurante.
- Fernández, P. B., López, M. B., Escribano, M. F., Pérez, B. G., Pérez, E. M., Sánchez, M. M., & Morales, M. P. (2019). Cocina y oficios. Información de Prevención de Riesgos Laborales.
- Combe, L. S. (2011). La seguridad en la cocina¿ Cómo lograr que la cocina sea un lugar seguro para trabajar?. Hospitalidad ESDAI, (20).