Zaburzenia hormonalne - 9 objawów - wpływ na wygląd
Istnieje duża szansa, że doświadczasz szeregu objawów powodowanych przez zaburzenia hormonalne, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. Warto wiedzieć, że o wprowadzenie dysharmonii w tak delikatnym systemie, jakim jest układ hormonalny, jest znacznie łatwiej, niż mogłoby się wydawać.
Nasza równowaga hormonalna jest bardzo delikatna. Jej balans może zostać zachwiany z przyczyn naturalnych, lub z powodu zmian zachodzących w naszym otoczeniu lub w naszym ciele.
Brak równowagi może być również oznaką złego funkcjonowania niektórych narządów. W takim przypadku lekarz powinien zdiagnozować dokładną przyczynę takiego problemu.
W tym artykule przyjrzymy się niektórym popularnym objawom, które mogą powodować zaburzenia hormonalne.
1. Zaburzenia hormonalne a trądzik
Jeśli pomimo prawidłowej pielęgnacji cery, masz trądzik, problemem może być coś innego: zaburzenia równowagi hormonalnej.
Niedoskonałości mogą być konsekwencją złej pielęgnacji skóry, ale mogą również wynikać z innych czynników, takich jak: niezdrowa dieta lub cykl menstruacyjny u kobiet.
Często jest to po prostu problem hormonalny.
2. Przybieranie na wadze
Zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną nagłego zwiększenia masy ciała.Ważne, aby pamiętać, że niektóre osoby chudną szybko, a inne przybierają na wadze nawet pomimo diety i ćwiczeń.
Może być to spowodowane hormonami. Jeśli cierpisz na zaburzenia równowagi hormonalnej, możesz mieć problemy nie tylko z utratą wagi, ale także z przybraniem na wadze, jeśli taki właśnie jest Twój cel.
3. Ciągłe zmęczenie
Jeśli zauważyłeś, że jesteś coraz bardziej zmęczony, może być to spowodowane brakiem równowagi hormonalnej. Bardzo częstą przyczyną jest również niedostateczna ilość snu.
Nawet ci, którzy śpią jak niemowlę przez 8 godzin dziennie, mogą wyglądać na zmęczonych bez żadnego wyraźnego powodu.
W wielu przypadkach za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest hormon znany jako progesteron. Jeśli masz problem z chronicznym zmęczeniem, możesz skontrolować swój poziom progesteronu poprzez badanie krwi a następnie sprawdzić, czy znajduje się on w normie.
4. Nadmierne pocenie się
Nadmierne pocenie również może być problemem hormonalnym. Należy jednak pamiętać, że nadmierne pocenie się nie zawsze wiąże się z zaburzeniami równowagi hormonalnej.
Mimo wszystko warto sprawdzić swoje hormony, zwłaszcza jeśli poceniu się towarzyszą uderzenia gorąca.
5. Worki pod oczami
Jeśli masz szczególnie ciemne worki pod oczami (na tyle, że żadna ilość podkładu nie pomaga Ci w ich zatuszowaniu), może być to spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej.
W tym przypadku zauważysz, że wpływa to również na Twój sen.
- Miej na uwadze, że przewlekła bezsenność może być konsekwencją niedoboru testosteronu u mężczyzn lub progesteronu u kobiet.
6. Depresja
Depresja to kolejny objaw, który może towarzyszyć zaburzeniom równowagi hormonalnej. U kobiet, występuje zwykle na krótko przed miesiączką, w trakcie ciąży lub w okresie menopauzy.
Jeśli zauważysz, że nagle dopada Cię uczucie smutku i apatii, może to oznaczać, że Twoje hormony nie działają w sposób prawidłowy.
7. Zmiany w piersiach
Jeśli zauważyłaś zmiany w piersiach, może być to następstwem zaburzeń równowagi hormonalnej i powinnaś pójść skonsultować to z lekarzem. Powinnaś pamiętać, że gęstość tkanek miękkich piersi zmniejsza się z powodu braku estrogenu.
Guzki w biuście mogą pojawić się jeśli cierpisz na nadprodukcję estrogenu.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, nie zwlekaj z udaniem się do lekarza.
8. Utrata włosów
Kolejnym objawem zaburzeń równowagi hormonalnej jest utrata włosów.
Jeśli okaże się, że nawet najlepsze szampony nie pomagają zmniejszyć ilość włosów, które tracisz, łysienie może być spowodowane problemem hormonalnym. Pamiętaj o tym.
9. Nadmierne owłosienie ciała
W przeciwieństwie do poprzedniego punktu, jeśli na Twoim ciele pojawiło się nadprogramowe owłosienie, może być to spowodowane nadprodukcją hormonów.
Ciemne włosy na biuście, twarzy, grzbiecie dłoni lub innych obszarach niezbyt często spotykanych u kobiet, to częsta oznaka zaburzeń hormonalnych, które mogą być poważniejsze, niż Ci się wydaje, więc miej to na uwadze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Huang, C. C., Lin, Y. C., Huang, Y. T., & Huang, K. H. (2014). Comparison of medical issues in antenatal and perinatal periods in early youth, adolescent, and young adult mothers in Taiwan: A 10-year nationwide study. BMC Pregnancy and Childbirth. https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com
- Diz, J. L. I. (2013). Cambios en adolecentes aspectos Físicos , Psicológicos. Pediatría Integral. https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/