Wzdęcie brzucha: kiedy się martwić

Dla jednych jest to kwestia estetyki, a u innych wpływa na jakość życia. Zobaczmy, jakie są przyczyny wzdęć brzucha i kiedy należy się zająć problemem.
Wzdęcie brzucha: kiedy się martwić

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2022

Wzdęcie brzucha to bardzo powszechna dolegliwość. Jej konsekwencje nie są zazwyczaj poważne, ale dość znacząco wpływają na jakość życia. W rzeczywistości u ponad połowy osób, które na nią cierpią, zakłóca codzienną rutynę.

Ale kiedy należy się zająć tym problemem? Istnieje tyle interpretacji na temat wzdęcia brzucha, ilu jest chorych. Dla jednych jest to tymczasowy i nieistotny objaw, ale dla innych stanowi poważną codzienną komplikację. W tym artykule przedstawimy Ci szczegóły tego zaburzenia.

Medyczna wiedza na temat dyskomfortu, jakim jest wzdęcie brzucha

Wzdęcie brzucha, bębnica lub wzdęty brzuch to terminy często używane zamiennie. Jednak nie oznaczają tego samego.

Medycyna rozróżnia różne rodzaje wzdęcia. Czasami jest to po prostu subiektywne odczucie czy doznanie osoby. Z drugiej strony, wzdęcie brzucha to obiektywne postrzeganie powiększenia obwodu brzucha, które można zweryfikować w badaniu fizykalnym.

Chcemy też wyjaśnić, że nie chodzi tu o otyłość ani o nagromadzenie tkanki tłuszczowej w brzuchu. Wzdęcie brzucha dotyka zarówno ludzi z nadwagą, jak i szczupłych.

Według danych opublikowanych w 2013 roku przez Journal of Neurogastroenterology and Motility naukowcy szacują, że nawet jedna trzecia populacji miała lub ma ten objaw. Najbardziej dotknięte są kobiety, w większym stopniu niż mężczyźni.

Dlaczego powstaje wzdęcie brzucha

Jak wskazuje dr Edith Pérez de Arce, prawdopodobnie najczęstszą przyczyną wzdęć brzucha jest nadmierne spożycie pokarmów. Jest to łagodna i tymczasowa przyczyna, nie prowadząca do większych komplikacji.

Mężczyzna z wzdęciami brzucha.
Drażliwość okrężnicy, gromadzenie się gazów i nietolerancje pokarmowe są częstymi przyczynami wzdęcia brzucha.

Istnieją jednak również inne przyczyny o różnym nasileniu:

  • Wzdęcia spowodowane nagromadzeniem gazów jelitowych z trudnością w ich wydalaniu.
  • Zespół jelita drażliwego: osoby, które dotyka ten problem, cierpią z powodu zmienionych procesów jelitowych.
  • Płyn w jamie brzusznej: jest to poważna przyczyna i dlatego należy natychmiast poddać ją leczeniu.
  • Ciąża: W czasie ciąży proces pasażu jelitowego może również ulec zmianie, a produkcja gazu może wzrosnąć.
  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje zestaw objawów, na które cierpią niektóre kobiety przed miesiączką. Wśród nich wymienia się również wzdęcie brzucha. Chociaż nie jest to poważny stan kliniczny, jest dość niewygodny.
  • Nietolerancja laktozy: Ponieważ jelita nie są w stanie prawidłowo trawić laktozy, wzrasta fermentacja w przewodzie pokarmowym.

Kiedy się martwić?

Wzdęcie brzucha jest prawie zawsze procesem łagodnym. Trwa kilka godzin i mija bez konieczności robienia czegokolwiek w szczególności. Są jednak sytuacje, które wskazują na poważniejszy proces.

Jednym z powodów do niepokoju jest utrzymywanie się obrzęku. W łagodnych przypadkach dyskomfort nie powinien trwać dłużej niż 24 godziny. W przypadkach zagrażających życiu obrzęk nasila się. Ponadto w przypadku chorób przewlekłych (takich jak niestrawność) artykuł opublikowany w 2014 r. przez Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río wyjaśnia, że 12 tygodni traktuje się jako kryterium.

Kobieta trzymająca się za brzuch.
W większości przypadków obrzęk brzucha jest spowodowany łagodnymi przyczynami. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z objawów, które mogą ostrzegać o poważniejszych powikłaniach.

Kryterium 12 tygodni dotyczy również stanów takich jak celiakia lub zespoły złego wchłaniania. Oczywiście stanom tym towarzyszą ponadto biegunki i duże zmiany w trawieniu. Zapalenie żołądka i jelit ma również towarzyszące objawy, które idą w parze ze wzdęciami. W takich przypadkach może wystąpić biegunka, wymioty, a nawet gorączka.

Powinieneś się zaniepokoić, jeśli pojawi się silny ból. Podczas diagnozy lekarze muszą wykluczyć problemy, takie jak marskość wątroby (późny etap bliznowacenia wątroby), nowotwory (nieprawidłowa masa lub guz w tkance), skrzepy i zakrzepy. W związku z tym historia i obecność czynników ryzyka mogą pomóc specjaliście w poszukiwaniu rzeczywistych przyczyn.

Jak zmniejszyć wzdęcie brzucha

Ponieważ główną przyczyną wzdęć brzucha jest nadmierne, obfite lub źle skomponowane posiłki, istnieją pewne środki, które można podjąć, aby je zmniejszyć. Wśród nich American College of Gastroenterology zaleca, co następuje:

  • Zwiększona zawartość błonnika w diecie: owoce i warzywa poprawiają pasaż jelitowy dzięki zawartości błonnika. W przypadkach, gdy zaparcia są przyczyną wzdęć brzucha, wskazane jest zwiększenie jego spożycia.
  • Aktywność fizyczna: uprawianie sportu poprawia pracę przewodu pokarmowego, pomagając w usuwaniu gazów.
  • Nawodnienie: codzienne spożywanie dokładnie takiej ilości wody, jakiej potrzebuje organizm, utrzymuje nawodnienie błon śluzowych jelit. Ważne jest również picie wody niegazowanej.
  • Unikaj żucia gumy: nadmierne żucie może powodować gazy w przewodzie pokarmowym.
  • Jedz powoli: duże posiłki spożywane szybko wpływają również na ruchy przewodu pokarmowego. Lekarze zalecają, aby jeść powoli i dobrze przeżuwać każdy kęs.

Regularnie odwiedzaj lekarza, aby monitorować problemy jelitowe

Ważne jest, aby zadać lekarzowi wszelkie masz pytania dotyczące cech obrzęku brzucha. Dlatego nie zalecamy, by z góry zakładać, że jest to coś normalnego lub przejściowego.

Jeśli masz wątpliwości, ponieważ wzdęcie brzucha wydaje się trwać dłużej niż normalnie lub towarzyszą mu inne objawy, umów się na wizytę u lekarza. Tymczasem możesz zastosować sugerowane przez nas środki dietetyczne, aby złagodzić to nieprzyjemne uczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Azpiroz F . Intestinal gas . In: Feldman M , Friedman LS , Brand LJ (eds). Pathophysiology, Diagnosis, Management , 10th edn. Elsevier : Philadelphia, USA , 2015 , pp 242 – 50-
  • Sebastián Domingo, Juan J. Los nuevos criterios de Roma (IV) de los trastornos funcionales digestivos en la práctica clínica. No. ART-2017-98994. 2017.
  • Longstreth GF , Th ompson WG , Chey WD et al. Functional bowel disorders . Gastroenterology 2006 ; 130 : 1480 – 91.
  • Tomé, A. Pardillos, and J. Alcedo González. “Protocolo diagnóstico del meteorismo abdominal.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.4 (2016): 203-206.
  • Dr. Larry Szarka & Dr. Michael Levitt. Eructos, distensión abdominal y flatulencia. American College of Gastroenterology 6400 Goldsboro Rd, Bethesda, MD 20817.
  • Morera Negre, Marta María, & Rodríguez López, Medardo. (2014). Dispepsia funcional: caracterización clínico epidemiológica y endoscópica. Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río18(5), 733-742. Recuperado en 12 de julio de 2020, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1561-31942014000500003&lng=es&tlng=pt.
  • Edith Pérez de Arce O (2017). Functional abdominal bloating/ distension. A practical approach. Gastroenterol latinoam 2017; Vol 28, Supl Nº 1: S 35- S 39. https://gastrolat.org/DOI/PDF/10.0716/gastrolat2017s100007.pdf.
  • Seo AY, Kim N, , Oh DH.  Abdominal Bloating: Pathophysiology and Treatment.  J Neurogastroenterol Motil 2013;19:433-453.  https://doi.org/10.5056/jnm.2013.19.4.433

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.