Wyspy kuchenne: zalety i wady

Posiadanie wyspy w kuchni wprowadza powiew nowoczesności, poza użytecznością jaką oferuje. Ale tego rodzaju aranżacja ma również pewne wady.
Wyspy kuchenne: zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2023

Wyspy kuchenne to jedne z pierwszych pomysłów, które przychodzą do głowy, gdy planujesz przeprojektować od podstaw swoją kuchnię lub budynek. Chociaż oferują przydatną przestrzeń do zadań kulinarnych, są również ostateczną instalacją, z ograniczonymi możliwościami późniejszej zmiany układu.

Nie oznacza to, że stanowią zły projekt, ale przed decyzją najlepiej poznać zarówno ich wady jak i zalety. Dowiedzmy się, czym są wyspy kuchenne i dlaczego warto je włączyć do tego ważnego obszaru w domu.

Czym charakteryzują się wyspy kuchenne?

Wyspy kuchenne to meble, które pełnią funkcję organizera, blatu roboczego i oferują dużą powierzchnię roboczą. Stały się popularne ze względu na swoją estetykę i użyteczność, ponieważ sprawiają, że strefa przygotowywania posiłków wygląda nowocześnie i praktycznie.

Przyciągają uwagę w pomieszczeniu, ponieważ wnoszą osobowość i przestrzeń dla kilku osób, które mogą się wokół nich gromadzić i wspólnie spędzać czas i przygotowywać posiłki. Wyspy kuchenne maksymalizują użyteczność pomieszczenia i poprawiają funkcjonalne i interaktywne aspekty otwartych planów wnętrz.

Clever Architectural Digest sugeruje, że podczas ich planowania należy skupić się na sposobie ich wykorzystania. Na przykład, jeśli przewiduje się siedzenia przy wyspie, pomiń stołki. Natomiast jeśli chcesz wykorzystać ją jako wyłączną strefę do przygotowywania posiłków, wydłuż blat.

Wyspy kuchenne.
Kuchnie z wyspami powinny odpowiadać na potrzeby i użyteczność każdego mieszkańca domu

Zalety wysp kuchennych

Poza tym, że są miejscem spotkań z rodziną lub przyjaciółmi, wyspy zapewniają nowatorską atmosferę. Oto kilka innych zalet:

  • Zdolność adaptacji: można je dostosować do każdego rodzaju wystroju wnętrza i są dostępne we wszystkich rozmiarach. Mogą być kwadratowe lub wydłużone.
  • Podział przestrzeni: otwarte kuchnie są ostatnio najbardziej preferowane, więc dodanie wyspy sprzyjałoby rozdzieleniu obszarów.
  • Wygoda: przestronność i wszechstronność wyspy uwidacznia się, gdy kilka osób zbiera się razem, aby przygotować jakiś przepis. Pod względem praktycznym sprawdza się przy nieformalnych posiłkach na wiele osób, jeśli otaczają ją stołki.
  • Optymalizacja przestrzeni: szuflady wyspy pomagają przechowywać przybory kuchenne i produkty spożywcze. Podobnie, niektóre projekty uwzględniają krany i wpuszczone płyty kuchenne. W tym drugim przypadku wyspom towarzyszy zawieszony nad nimi okap.
  • Aktualność aranżacji: nowoczesność to jeden z wyróżniających się czynników. Możliwe jest zaprojektowanie wysp w różnych rozmiarach, z różnych materiałów i w dowolnej kolorystyce. Projekt dopasowuje się do gustów użytkownika i kształtu kuchni oraz zawiera niestandardowe dodatki w ramach personalizacji.
  • Funkcjonalność: szuflady lub półki po bokach ułatwiają organizację i przemieszczanie.

Architekci kładą nacisk na połączenie 3 kluczowych stref w kuchni: lodówki, zlewozmywaka i blatu. W takim otoczeniu powinna znajdować się wyspa, aby ułatwić wykonywanie zadań.

Zalecają, aby odległość między nimi a wyspą wynosiła od 1,20 do 3 metrów (4 do 10 stóp) bez przeszkód na obwodzie.

Wady wysp kuchennych

Oprócz zalet posiadanie wyspy w kuchni ma również wady. Wymieniamy je poniżej:

  • Cena: nie są tanie. Wręcz przeciwnie, oznaczają znaczną inwestycję, zwłaszcza przy planowaniu modnych projektów o szerokiej funkcjonalności.
  • Wymagają przyłączy: w przypadku wysp umożliwiających wbudowanie zlewozmywaków należy zainstalować przyłącza wody i odpływu. A jeśli będziesz mieć na niej urządzenia, będziesz potrzebować wtyczek elektrycznych.
  • Są trwałe: wyspy to nie stoły, które można przesuwać w dowolne miejsce, kiedy tylko masz na to ochotę. Są stałą opcją. Chociaż istnieje kilka modeli mobilnych, nie są one powszechne. Z tego powodu należy dokładnie przemyśleć, zanim dasz zielone światło pracom remontowym.
  • Nie pasują do każdej kuchni: na małych obszarach można wykonać specjalne projekty. Jednak w przypadku dużych kuchni wyspy są wskazane, uważając, aby sąsiednie przestrzenie nie stały się ciasne. W każdym razie staraj się zostawić wystarczająco dużo miejsca na przejścia.
Wyspy kuchenne.
Decyzję o wyspie należy podjąć rozważnie. Potem bardzo trudno będzie się wycofać.

Jakich błędów unikać montując wyspy kuchenne?

Najgorszym błędem związanym z instalacją wyspy jest nieprzestrzeganie wielkości pomieszczenia. Jeśli jest to duży obszar i chcesz się nim dzielić z gośćmi, dobrze jest zaplanować wyspę XXL. Ale koncepcja zmienia się, jeśli kuchnia / jadalnia jest mała.

Należy skonsultować się z zespołem specjalistów od projektowania wnętrz i pracować na podstawie pomiarów.

Innym błędem związanym z wyspami jest pominięcie ich funkcji ozdobnej. Tak, wyspy kuchenne wyróżniają się funkcjonalnością, ale uwagę przykuwa również dekoracyjny aspekt tego mebla, więc skorzystaj z niego, aby mieć użyteczną i piękną kuchnię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.