Wysokie ciśnienie w ciąży: objawy i leczenie
Wysokie ciśnienie w ciąży rozpoznaje się, gdy wartości przekraczają 140/90 mmHg. Czy wiesz, co to oznacza? Ciśnienie krwi jest siłą wywieraną przez krew na ściany tętnic. Kiedy ta siła z jakiegoś powodu jest zbyt wysoka, mówimy o nadciśnieniu.
Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na wysokie ciśnienie krwi i jesteś w ciąży, odwiedź swojego lekarza. Wskazania ciśnienia muszą być kontrolowane, ponieważ mogą wiązać się z ryzykiem dla zdrowia matki i dziecka. Nie czekaj, aż objawy ustąpią i skonsultuj się z lekarzem.
Wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży
Ogólnie rzecz biorąc, pojawienie się wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży u kobiet, które normalnie nie cierpią z tego powodu, występuje w połowie ciąży i / lub później. Najczęściej występuje to zwykle po 20 tygodniu ciąży. W rzeczywistości kobiety w ciąży dość często mają raczej niskie ciśnienie krwi w pierwszych miesiącach.
W zależności od jego charakterystyki, możemy wyróżnić trzy rodzaje wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży:
1. Nadciśnienie ciążowe
W tym wypadku, wysokie ciśnienie krwi nie występuje wcześniej, ale rozwija się w czasie ciąży, zwykle po 20 tygodniu. Zwykle nie ma objawów i znika po porodzie. Jednak wiąże się ono z następującym ryzykiem:
- Zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie w przyszłości.
- Może wyzwolić przedwczesny poród.
- Może spowodować niską wagę urodzeniową dziecka.
- Generuje rozwój stanu przedrzucawkowego.
2. Przewlekłe nadciśnienie
Jest to tak zwane wysokie ciśnienie krwi, które kobieta odnotowuje już przed ciążą lub które rozpoczyna się przed 20. tygodniem. Ten stan, podobnie jak opisano powyżej, może również wywołać stan przedrzucawkowy.
3. Stan przedrzucawkowy
Stan przedrzucawkowy to nagły wzrost ciśnienia krwi, który zwykle występuje pod koniec ciąży, w ostatnim trymestrze ciąży. Ten stan może spowodować uszkodzenie wątroby, nerek i innych narządów.
Ponadto może zagrozić życiu matki i dziecka. Z tego powodu niezwykle ważne jest kontrolowanie ciśnienia krwi i zapobieganie jego wzrostowi.
Wysokie ciśnienie w ciąży – objawy
Wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży nie zawsze powoduje objawy. Kiedy jednak wystąpią, zwykle są to bóle głowy, głównie w karku, niewyraźne widzenie i wrażliwość na światło. Może również pojawić się obrzęk kończyn i silny ból brzucha w wyniku zwiększonego ciśnienia.
Jak już widzieliśmy, wzrost ciśnienia może być niebezpieczny dla życia matki i dziecka. Z tego powodu kontrola ciśnienia jest ważną częścią opieki prenatalnej. Zobaczysz, że na każdej wizycie Twój lekarz będzie Ci mierzyć ciśnienie.
Jeśli chodzi o objawy stanu przedrzucawkowego, należy zwrócić uwagę na:
- Obecność nadmiaru białek w moczu.
- Bardzo intensywne bóle głowy.
- Zmiany w widzeniu: niewyraźne widzenie lub nawet utrata wzroku.
- Nudności lub wymioty.
- Brak powietrza
- Niski poziom płytek krwi.
- Pojawianie się obrzęku, głównie na twarzy i rękach.
- Nagły przyrost masy ciała
- Ból w górnej części brzucha, poniżej żeber i po prawej stronie.
W przypadku wystąpienia tych objawów, lekarze przeprowadzą serię badań w celu ustalenia obecności lub braku stanu przedrzucawkowego. Następnie zareagują odpowiednio do wyników, aby chronić Ciebie i Twoje dziecko.
Wysokie ciśnienie krwi w ciąży – leczenie
Leczenie wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży zależy od stanu kobiety i jej historii medycznej, a także od ogólnego stanu ciąży. Lekarz określi ścieżkę, którą należy śledzić zgodnie z indywidualną oceną sytuacji.
Specjalista może przepisać leki na wysokie ciśnienie krwi, które są bezpieczne i które można je przyjmować w ciąży. Przyjmuj lek zgodnie z zaleceniami lekarza, nie przerywaj sama jego przyjmowania lub nie zmieniaj dawki.
Z drugiej strony, lekarz może zalecić picie dużej ilości płynów (około 3 litry dziennie) i utrzymanie zrównoważonej diety. Będzie to oznaczało niskie spożycie soli i żywności sztucznie przetworzonej, takiej jak przekąski typu chipsy, kiełbaski, a także unikanie smażonych potraw. Ponadto z pewnością pomoże więcej odpoczynku.
Cięższe przypadki ciśnienia krwi mogą wymagać hospitalizacji w celu kontrolowania stanu ciężarnej kobiety i dziecka. Może to być koniecznie, aby zapobiec możliwemu rozwojowi stanu przedrzucawkowego.
Aby zapobiec wzrostowi ciśnienia krwi w czasie ciąży, zalecamy regularne ćwiczenia fizyczne (na przykład chodzenie, joga dla kobiet w ciąży lub gimnastyka wodna). Poza tym konieczne jest picie wystarczającej ilości wody, unikanie kawy i minimalizowanie spożycia soli.
Jeśli masz pytania na ten temat, zadaj je wszystkie swojemu lekarzowi prowadzącemu podczas następnej kontroli prenatalnej. Będzie w stanie odpowiedzieć lepiej niż ktokolwiek inny, dostosowując informacje, które przekazuje, do Twojej osobistej historii pacjenta i konkretnej kondycji fizycznej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MedlinePlus. Presión alta en el embarazo. https://medlineplus.gov/spanish/highbloodpressureinpregnancy.html#cat_78
- Eunice Kennedy Shiver National Institute of Child Health and Human Development. ¿Cuáles son los riesgos de la preeclampsia y la eclampsia para el feto? https://www1.nichd.nih.gov/espanol/salud/temas/preeclampsia/informacion/Pages/riesgos-feto.aspx
- Mayo Clinic. El embarazo semana a semana. https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20046098
- Pérez Caballero, Dr. Manuel Delfin. Valdés Armenteros, Dra. Reina. Tasis Hernández, Dr. Manuel. Cordies Jackson, Dra. Liliam. Bajo peso al nacer y su relación con la hipertensión arterial en adolescentes y jóvenes. http://bvs.sld.cu/revistas/med/vol43_5-6_04/med48_04.htm