Wysięk stawowy: co to jest i jak można go leczyć?
Termin „wysięk stawowy” odnosi się do nieprawidłowego gromadzenia płynu w stawach. Może to być płyn maziowy, krew lub ropa. Może dotyczyć jednego lub więcej stawów.
Płyn maziowy lub stawowy to lepka, przezroczysta, żelowata substancja bogata w kwas hialuronowy, lubrycynę, prostaglandyny, proteinazę i kolagenazy. W normalnych warunkach występuje w niewielkich ilościach jako cienka warstwa, która działa jak smar.
To także źródło składników odżywczych dla struktur tworzących staw.
Jednak w odpowiedzi na uraz, stan zapalny lub infekcję mogą wystąpić zmiany w objętości tego płynu. W konsekwencji pojawia się wysięk w stawach.
Wysięk w stawie wskazuje, że coś jest nie tak, ale sam w sobie nie stanowi choroby.
Możesz również przeczytać ten artykuł: 8 pokarmów, których należy unikać, jeśli masz problemy ze stawami
Co powoduje wysięk w stawach?
Istnieje wiele różnych możliwych przyczyn, które mogą wywołać wysięk w stawie. Zwykle dzieli się je na urazowe i nieurazowe, a także związane z zapaleniem miejscowym lub ogólnoustrojowym.
Można je również sklasyfikować według czasu ich trwania:
- Ostry: mniej niż sześć tygodni ewolucji
- Przewlekły wysięk: dłuższy niż ten okres
Wysięk w stawie z powodu miejscowego zapalenia
Gdy problem dotyka określony obszar, mamy do czynienia z wysiękiem lokalnym. W tym przypadku może mieć związek z urazem i chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Czasami wiąże się również z chorobami takimi jak hemofilia i hemochromatoza.
Wysięk w stawie z powodu ogólnoustrojowego zapalenia
Jeśli wysięk dotyczy kilku stawów, stan ma charakter ogólnoustrojowy. Przyczyny tego typu wysięków są następujące:
- Dna
- Reumatyzm
- Toczeń rumieniowaty układowy
- Łuszczycowe zapalenie stawów
- Sarkoidoza
- Septyczne zapalenie stawów
Jakie objawy wskazują na wysięk stawowy?
Wysiękowi stawowemu towarzyszy obrzęk lub opuchlizna, a także ból, zaczerwienienie, ciepło i funkcjonalne ograniczenie stawu. Można też zauważyć deformacje i trzeszczenie lub chrupanie.
Gdy źródło objawów ma charakter zapalny, poprawia się wraz z poruszaniem się i pogarsza się po odpoczynku. Wręcz przeciwnie, ból z przyczyn mechanicznych nasila się wraz z ruchem i poprawia się wraz z odpoczynkiem.
Ból zwykle pojawia się w ciągu dnia i nie przerywa snu. Należy jednak zauważyć, że nawet bez objawów może występować wysięk w stawie.
Calderon i in. wykonali USG 182 bezobjawowym ochotnikom. Ich badanie ujawniło pewne zmiany w 87% przypadków. W 68,1% stwierdzono wysięk w stawie.
Najczęstszą nieprawidłowość w obrębie dłoni i stóp stanowił wysięk stawowy.
Jak diagnozuje się wysięk w stawie?
Do ustalenia przyczyny wysięku w stawie przeprowadza się dokładny wywiad i badanie kliniczne. Jeśli wysiękowi towarzyszy ból, istotne znaczenie będzie miała jego dokładna lokalizacja, charakter (rozlany/zlokalizowany, matowy/elektryzujący, promieniujący), pora wystąpienia (rano, bieganie, stres), możliwe czynniki wyzwalające (kaszel, kichanie, określone ruchy), intensywność i czas trwania (przerywany, stały).
Na przykład w przypadku dny moczanowej ból jest intensywny i nasila się w nocy i rano. Natomiast w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów występuje typowa sztywność poranna.
Testy laboratoryjne
Aby odróżnić ogólnoustrojowe i miejscowe wysięki zapalne w stawach, które nie wiążą się z urazem, warto wykonać kilka testów laboratoryjnych. Po pierwsze, na białko C-reaktywne (CRP) i szybkość sedymentacji erytrocytów (ESR). Oba wskaźniki wyjdą podwyższone, gdy stan ma charakter ogólnoustrojowy.
W zależności od podejrzenia diagnozy lekarz zleci bardziej specjalistyczne badania, takie jak pomiar kwasu moczowego we krwi, przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) i czynnika reumatoidalnego. Wreszcie, jeśli to nie pozwoli na diagnozę, lekarz usunie płyn z wnętrza stawów w celu dokładnego zbadania.
Badania obrazowe
Jako pierwsze badanie obrazowe zwykle zleca się artrosonografię lub USG stawu. Będzie to bardzo pomocne w rozróżnieniu, czy problem tkwi wewnątrz czy na zewnątrz stawu.
Tymczasem zwykły rentgen pomoże w wykluczeniu złamań, gdy wysięk w stawie ma związek z urazem. Jednocześnie w ten sposób można uwidocznić guzy, zmiany kostne, zmiany zwyrodnieniowe lub zapalne.
Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny wykonuje się natomiast tylko w trudnych przypadkach diagnostycznych. Również w przypadku złożonych urazów lub wysięków niezapalnych.
Jak leczy się wysięk w stawie?
Leczenie wysięku stawowego będzie zależało od jego przyczyny, towarzyszących objawów i dotkniętych stawów. Chociaż zaleca się pewne domowe środki, takie jak odpoczynek, miejscowe okłady z lodu, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, najlepiej skonsultować się z zaufanym lekarzem.
Artrocenteza lecznicza
Na szczególną uwagę zasługuje artrocenteza, procedura wskazana przy ostrych objawach bólu stawów, zaostrzeniu przewlekłej choroby stawów, czy w przypadku bolesnego wysięku stawowego z powodu urazu. Podczas zabiegu nakłuwa się przestrzeń stawową w celu pobrania płynu igłą.
Ta procedura musi być wykonywana w sterylnych warunkach i przez doświadczonego lekarza. Powikłania są rzadkie, a jeśli już się pojawią, zwykle nie są poważne.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Przeciwzapalne maści na bazie pieprzu Cayenne na ból stawów
Czy można zapobiec wysiękowi w stawach?
Istnieją pewne czynniki, które sprzyjają rozwojowi wysięku w stawie. A zatem unikanie ich jest sposobem na ich zapobieganie.
W badaniu Calderóna i in., wysięk w stawach częściej występował w następujących grupach: osoby starsze (od 51 do 60 lat), zajmujące się pracą fizyczną, taką jak rolnictwo, ogrodnictwo, gospodynie domowe, przewoźnicy ładunków, hydraulicy, mechanicy, konserwatorzy i pracownicy usług ogólnych; z ponad dziesięcioletnim czasem pracy i cierpiącymi na takie choroby, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i niedoczynność tarczycy.
Innym znanym czynnikiem ryzyka problemów ze stawami jest nadwaga. Utrata 5 kilogramów (około 10 funtów) wagi lub utrata 5% masy ciała zmniejsza dyskomfort kolana nawet o 90%.
Z drugiej strony mniej znana, ale bardzo interesująca jest rola snu w dbaniu o zdrowie kości i stawów. Zbyt krótki sen lub praca w nocy ma niekorzystny wpływ.
Mechanizmy wyjaśniające ten fakt zaczynają się od nabywania niezdrowych nawyków, takich jak zaburzenia odżywiania, a kończą na zmianach w produkcji hormonów i genów, które działają zgodnie z rytmem dobowym organizmu.
Dziesięć wskazówek, jak dbać o stawy
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o zdrowie kości i stawów:
- Utrzymuj idealną wagę i unikaj nadwagi.
- Wykonuj aktywność fizyczną co najmniej 30 minut dziennie.
- Zapobiegaj kontuzjom, które mogą wystąpić podczas uprawiania sportu.
- Podejmij środki, aby uniknąć obrażeń w pracy.
- Zapobiegaj upadkom.
- Nie pal.
- Nie pij alkoholu.
- Śpij dużo.
- Idź do lekarza bez zwlekania, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy w stawach.
- Pamiętaj, aby regularnie chodzić na badania lekarskie i postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty, jeśli doznałeś obrażeń.
Nie zapominaj, że aby wiedzieć, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest dla Ciebie odpowiedni i jaki schemat żywieniowy jest najzdrowszy, warto skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Henniger M, Rehart S. Vorgehen bei Gelenkerguss [Approach to joint effusion]. 2016;45(9):795-806
- Calderón-Cordero C, Narváez-Reyes M, Calvo-Páramo E, Torres-Cuenca T, Díaz-Cortés M, Quintana-López G. Hallazgos ultrasonográficos a nivel de articulaciones de manos y pies en sujetos voluntarios asintomáticos. Colomb.Reumatol. 2019;26(3):165-176.
- Pérez A. Diagnóstico. Historia y examen físico. Atención Primaria,2014;46(Supl 1):18-20.
- Seidman AJ, Limaiem F. Synovial Fluid Analysis. En: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537114/.
- Whittaker JL, Runhaar J, Bierma-Zeinstra S, Roos EM. A lifespan approach to osteoarthritis prevention. Osteoarthritis Cartilage. 2021;29(12):1638-1653.
- Ebeling PR, Cicuttini F, Scott D, Jones G. Promoting mobility and healthy aging in men: a narrative review. Osteoporos Int. 2019 ;30(10):1911-1922.
- Swanson C. Sleep Disruption and Bone Health. Curr Osteoporos Rep. 2022;20(3):202-212.