Wysięk stawowy: co to jest i jak można go leczyć?

Czy wiesz, że gospodynie domowe często mają wysięk w stawach i że trzeba dobrze spać, aby mieć zdrowe stawy? Dowiedz się więcej tutaj.
Wysięk stawowy: co to jest i jak można go leczyć?
María Irene Benavides Guillém

Napisane i zweryfikowane przez lekarz María Irene Benavides Guillém.

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2022

Termin „wysięk stawowy” odnosi się do nieprawidłowego gromadzenia płynu w stawach. Może to być płyn maziowy, krew lub ropa. Może dotyczyć jednego lub więcej stawów.

Płyn maziowy lub stawowy to lepka, przezroczysta, żelowata substancja bogata w kwas hialuronowy, lubrycynę, prostaglandyny, proteinazę i kolagenazy. W normalnych warunkach występuje w niewielkich ilościach jako cienka warstwa, która działa jak smar.

To także źródło składników odżywczych dla struktur tworzących staw.

Jednak w odpowiedzi na uraz, stan zapalny lub infekcję mogą wystąpić zmiany w objętości tego płynu. W konsekwencji pojawia się wysięk w stawach.

Wysięk w stawie wskazuje, że coś jest nie tak, ale sam w sobie nie stanowi choroby.

Możesz również przeczytać ten artykuł: 8 pokarmów, których należy unikać, jeśli masz problemy ze stawami

Co powoduje wysięk w stawach?

Istnieje wiele różnych możliwych przyczyn, które mogą wywołać wysięk w stawie. Zwykle dzieli się je na urazowe i nieurazowe, a także związane z zapaleniem miejscowym lub ogólnoustrojowym.

Można je również sklasyfikować według czasu ich trwania:

  • Ostry: mniej niż sześć tygodni ewolucji
  • Przewlekły wysięk: dłuższy niż ten okres

Wysięk w stawie z powodu miejscowego zapalenia

Gdy problem dotyka określony obszar, mamy do czynienia z wysiękiem lokalnym. W tym przypadku może mieć związek z urazem i chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Czasami wiąże się również z chorobami takimi jak hemofilia i hemochromatoza.

Wysięk w stawie z powodu ogólnoustrojowego zapalenia

Jeśli wysięk dotyczy kilku stawów, stan ma charakter ogólnoustrojowy. Przyczyny tego typu wysięków są następujące:

wspólny wysięk
Dna moczanowa ma charakterystyczne objawy z bólem i wysiękiem w stawie w prawym palcu.

Jakie objawy wskazują na wysięk stawowy?

Wysiękowi stawowemu towarzyszy obrzęk lub opuchlizna, a także ból, zaczerwienienie, ciepło i funkcjonalne ograniczenie stawu. Można też zauważyć deformacje i trzeszczenie lub chrupanie.

Gdy źródło objawów ma charakter zapalny, poprawia się wraz z poruszaniem się i pogarsza się po odpoczynku. Wręcz przeciwnie, ból z przyczyn mechanicznych nasila się wraz z ruchem i poprawia się wraz z odpoczynkiem.

Ból zwykle pojawia się w ciągu dnia i nie przerywa snu. Należy jednak zauważyć, że nawet bez objawów może występować wysięk w stawie.

Calderon i in. wykonali USG 182 bezobjawowym ochotnikom. Ich badanie ujawniło pewne zmiany w 87% przypadków. W 68,1% stwierdzono wysięk w stawie.

Najczęstszą nieprawidłowość w obrębie dłoni i stóp stanowił wysięk stawowy.

Jak diagnozuje się wysięk w stawie?

Do ustalenia przyczyny wysięku w stawie przeprowadza się dokładny wywiad i badanie kliniczne. Jeśli wysiękowi towarzyszy ból, istotne znaczenie będzie miała jego dokładna lokalizacja, charakter (rozlany/zlokalizowany, matowy/elektryzujący, promieniujący), pora wystąpienia (rano, bieganie, stres), możliwe czynniki wyzwalające (kaszel, kichanie, określone ruchy), intensywność i czas trwania (przerywany, stały).

Na przykład w przypadku dny moczanowej ból jest intensywny i nasila się w nocy i rano. Natomiast w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów występuje typowa sztywność poranna.

Testy laboratoryjne

Aby odróżnić ogólnoustrojowe i miejscowe wysięki zapalne w stawach, które nie wiążą się z urazem, warto wykonać kilka testów laboratoryjnych. Po pierwsze, na białko C-reaktywne (CRP) i szybkość sedymentacji erytrocytów (ESR). Oba wskaźniki wyjdą podwyższone, gdy stan ma charakter ogólnoustrojowy.

W zależności od podejrzenia diagnozy lekarz zleci bardziej specjalistyczne badania, takie jak pomiar kwasu moczowego we krwi, przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) i czynnika reumatoidalnego. Wreszcie, jeśli to nie pozwoli na diagnozę, lekarz usunie płyn z wnętrza stawów w celu dokładnego zbadania.

Badania obrazowe

Jako pierwsze badanie obrazowe zwykle zleca się artrosonografię lub USG stawu. Będzie to bardzo pomocne w rozróżnieniu, czy problem tkwi wewnątrz czy na zewnątrz stawu.

Tymczasem zwykły rentgen pomoże w wykluczeniu złamań, gdy wysięk w stawie ma związek z urazem. Jednocześnie w ten sposób można uwidocznić guzy, zmiany kostne, zmiany zwyrodnieniowe lub zapalne.

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny wykonuje się natomiast tylko w trudnych przypadkach diagnostycznych. Również w przypadku złożonych urazów lub wysięków niezapalnych.

Jak leczy się wysięk w stawie?

Leczenie wysięku stawowego będzie zależało od jego przyczyny, towarzyszących objawów i dotkniętych stawów. Chociaż zaleca się pewne domowe środki, takie jak odpoczynek, miejscowe okłady z lodu, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, najlepiej skonsultować się z zaufanym lekarzem.

Artrocenteza lecznicza

Na szczególną uwagę zasługuje artrocenteza, procedura wskazana przy ostrych objawach bólu stawów, zaostrzeniu przewlekłej choroby stawów, czy w przypadku bolesnego wysięku stawowego z powodu urazu. Podczas zabiegu nakłuwa się przestrzeń stawową w celu pobrania płynu igłą.

Ta procedura musi być wykonywana w sterylnych warunkach i przez doświadczonego lekarza. Powikłania są rzadkie, a jeśli już się pojawią, zwykle nie są poważne.

Operacja kolana
Artroskopie to zabiegi chirurgiczne, które można wykorzystać do diagnozy lub leczenia podczas tego samego zabiegu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Przeciwzapalne maści na bazie pieprzu Cayenne na ból stawów

Czy można zapobiec wysiękowi w stawach?

Istnieją pewne czynniki, które sprzyjają rozwojowi wysięku w stawie. A zatem unikanie ich jest sposobem na ich zapobieganie.

W badaniu Calderóna i in., wysięk w stawach częściej występował w następujących grupach: osoby starsze (od 51 do 60 lat), zajmujące się pracą fizyczną, taką jak rolnictwo, ogrodnictwo, gospodynie domowe, przewoźnicy ładunków, hydraulicy, mechanicy, konserwatorzy i pracownicy usług ogólnych; z ponad dziesięcioletnim czasem pracy i cierpiącymi na takie choroby, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i niedoczynność tarczycy.

Innym znanym czynnikiem ryzyka problemów ze stawami jest nadwaga. Utrata 5 kilogramów (około 10 funtów) wagi lub utrata 5% masy ciała zmniejsza dyskomfort kolana nawet o 90%.

Z drugiej strony mniej znana, ale bardzo interesująca jest rola snu w dbaniu o zdrowie kości i stawów. Zbyt krótki sen lub praca w nocy ma niekorzystny wpływ.

Mechanizmy wyjaśniające ten fakt zaczynają się od nabywania niezdrowych nawyków, takich jak zaburzenia odżywiania, a kończą na zmianach w produkcji hormonów i genów, które działają zgodnie z rytmem dobowym organizmu.

Dziesięć wskazówek, jak dbać o stawy

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o zdrowie kości i stawów:

  1. Utrzymuj idealną wagę i unikaj nadwagi.
  2. Wykonuj aktywność fizyczną co najmniej 30 minut dziennie.
  3. Zapobiegaj kontuzjom, które mogą wystąpić podczas uprawiania sportu.
  4. Podejmij środki, aby uniknąć obrażeń w pracy.
  5. Zapobiegaj upadkom.
  6. Nie pal.
  7. Nie pij alkoholu.
  8. Śpij dużo.
  9. Idź do lekarza bez zwlekania, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy w stawach.
  10. Pamiętaj, aby regularnie chodzić na badania lekarskie i postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty, jeśli doznałeś obrażeń.

Nie zapominaj, że aby wiedzieć, jaki rodzaj aktywności fizycznej jest dla Ciebie odpowiedni i jaki schemat żywieniowy jest najzdrowszy, warto skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Henniger M, Rehart S. Vorgehen bei Gelenkerguss [Approach to joint effusion]. 2016;45(9):795-806
  • Calderón-Cordero C, Narváez-Reyes M, Calvo-Páramo E, Torres-Cuenca T, Díaz-Cortés M, Quintana-López G. Hallazgos ultrasonográficos a nivel de articulaciones de manos y pies en sujetos voluntarios asintomáticos. Colomb.Reumatol. 2019;26(3):165-176.
  • Pérez A. Diagnóstico. Historia y examen físico. Atención Primaria,2014;46(Supl 1):18-20.
  • Seidman AJ, Limaiem F. Synovial Fluid Analysis. En: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537114/.
  • Whittaker JL, Runhaar J, Bierma-Zeinstra S, Roos EM. A lifespan approach to osteoarthritis prevention. Osteoarthritis Cartilage. 2021;29(12):1638-1653.
  • Ebeling PR, Cicuttini F, Scott D, Jones G. Promoting mobility and healthy aging in men: a narrative review. Osteoporos Int. 2019 ;30(10):1911-1922.
  • Swanson C. Sleep Disruption and Bone Health. Curr Osteoporos Rep. 2022;20(3):202-212.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.