Wygrywanie sporu – 8 cennych wskazówek

Zdolność do empatii i umiejętność postawienia się z sytuacji drugiej osoby to najlepsze sposoby na to, by wygrać każdą kłótnię. Te techniki pozwalają Ci na skupienie się na szukaniu rozwiązania.
Wygrywanie sporu – 8 cennych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2019

Nikt nie lubi kłócić się przy świadkach. Ale w niektórych sytuacjach tak się niestety dzieje. Osoby postronne mogą wyrażać własne opinie i podzielać Twoje zdanie lub nie. W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą sposobami na wygrywanie sporu niezależnie od jego charakteru i przyczyny.

Wygrywanie sporu nie zawsze jest łatwe. Dużo zależy charakteru i nastawienia naszego oraz drugiej osoby. Wpływ na kłótnię ma także kontekst. Inaczej zareagujemy w kłótni z partnerem, a inaczej podczas nieporozumienia ze współpracownikiem.

Wygrywanie sporu: podstawowe informacje

Po pierwsze, kłótnie nie są dobre. Zdania wymienić można spokojnie. Zawsze lepiej jest, jak najszybciej znaleźć rozwiązanie i uspokoić się. Ale w rzeczywistości bywa jednak tak, że wokół nas są osoby które nie umieją rozmawiać inaczej niż poprzez głośne i agresywne uwagi.

Najlepiej byłoby oczywiście unikać kłótni. Ale kiedy już do nich dojdzie, wygrywanie sporu okazuje się przydatną umiejętnością. Oto jak tego dokonać.

1. Uprzejmość i kultura

Nie zapominaj nigdy o tym, że kłótnie są z zasady nieracjonalne i nie myślimy wtedy jasno. Zachowanie spokoju to jedno z najlepszych narzędzi, które można wykorzystać by wygrać spór.

Koniecznie zwracaj uwagę na to, co mówi inna osoba. To właśnie jest wtedy najważniejsze. Nie kieruj się emocjami. Dzięki temu będziesz w stanie myśleć logicznie a Twoje uczucia nie będą Tobą kierowały.

Wygrywanie sporu wymaga zachowania uprzejmości.

Bycie uprzejmym oznacza także szanowanie opinii rozmówcy i pozwolenie mu na wyrażenie swojego zdania – niezależnie od tonu jakiego używa. Nie zmieniaj swojego własnego podejścia.

2. Wygrywanie sporu to przede wszystkim wiedza

Wygrywanie sporu opiera się bardzo często na wiedzy. Musisz posiadać wszystkie niezbędne dane które pomogą Ci odeprzeć nieprawdziwe argumenty i błędne pomysły rozmówcy.

Aby brać udział w wymianie zdań z pewnością siebie, musisz posiadać wszystkie niezbędne informacje. Być może Twój rozmówca kłóci się z Tobą ponieważ nie zdaje sobie z pewnych kwestii sprawy. Kiedy natomiast usłyszy rzeczowe argumenty, może zmienić zdanie.

Nie chodzi o to by kłócić się dla samej idei kłótni. Celem jest tu wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi i zasobów. Postaraj się zmienić to, jak Twój rozmówca postrzega kluczowe w kłótni kwestie.

3. Nie używaj osobistych argumentów

Niekiedy kłótnie dotyczą kwestii, które od nas nie zależą lub też nie wiążą się z nami. Na przykład szef może mieć zły humor, bo został źle potraktowany przez klienta. W efekcie może on chcieć zrzucić na to winę na kogoś, kto absolutnie nie miał z tym nic wspólnego.

Pamiętaj o tym, by nie odnosić się do kwestii osobistych.

Kiedy zmieniasz dyskusję w wymianę osobistych uwag, przegrywasz. Dlaczego? Otóż wtedy najprawdopodobniej górę wezmę emocje i nie pozwolą Ci zobaczyć rzeczywistości bez zniekształceń.

4. Nie staraj się wygrać

Paradoksalnie wygrywanie sporu najłatwiej jest osiągnąć, kiedy wcale nie staramy się tego dokonać. Może z początku będzie Ci się to wydawało dziwne, ale właśnie tak jest.

Jeśli zaczynasz wymianę zdań z nastawieniem, że będzie to walka na śmierć i życie, nic nie skłoni Cię do zmiany zdania. W rezultacie Twój rozmówca aby się bronić będzie zachowywać się dokładnie tak samo.

Z drugiej zaś strony, jeśli okażesz zainteresowanie tym, co druga osoba chce Ci przekazać i chęć złagodzenia konfliktu, będzie to miało dobroczynne skutki dla Was obojga. Bardzo prawdopodobne jest to, że Twój rozmówca uspokoi się, będzie otwarty na negocjacje a Ty w efekcie dostaniesz to, na czym Ci zależy.

5. Spójrz na sytuację z innej perspektywy

Czasem wydaje Ci się, że dana kwestia nie stanowi problemu. Ale dla kogoś innego sprawa wygląda zupełnie inaczej. Bywa też odwrotnie – dla Ciebie coś stanowi kłopot, ale dla innych nie. Dobrym pomysłem jest wczucie się w sytuację innych.

Zmiana perspektywy może bardzo ułatwić Ci wygrywanie sporów. Nie będziesz wcale musiała przyjmować wszystkiego, co mówi druga osoba ani się z tym zgadzać. Wystarczy, że zrozumiesz co powoduje jej nastawienie.

Empatia znacznie ułatwia wygrywanie sporu.

Zrozumienie jest pierwszym krokiem do pokonania barier, które tworzą się kiedy się z kimś kłócimy. Oddal się emocjonalnie od sytuacji nieporozumienia. Skup się na rozwiązaniu. W ten sposób ułatwisz zakończenie kłótni.

6. Wygrywanie sporu to umiejętność skupienia

Koncentracja to kluczowe narzędzie. Pozwala Ci ono pewnie stać na swoim stanowisku i trzymać się swojego celu, którym jest znalezienie rozwiązania problemu.

Kiedy się z kimś kłócisz, rozmówca może chcieć wytrącić Cię z równowagi i zaprzątnąć Twoje myśli opowiadając o tym, co stało się w przeszłości i wracając do dawnych nierozwiązanych kwestii.

Jeżeli tak się dzieje, postaraj się nakierować rozmowę z powrotem na właściwe tory. Nie zmieniajcie tematu, ponieważ w ten sposób nie znajdziecie potrzebnego rozwiązania.

7. Zadawaj pytania otwarte

Technika zadawania pytań otwartych to bardzo pomocne narzędzie jeśli chodzi o wygrywanie sporów. Pozwala ono wszystkim zaangażowanym w nieporozumienie osobom skupić się na szukaniu rozwiązania.

Zamiast rzucać oskarżeniami i skupiać się na wąskim zakresie tematu, zapytaj swoich rozmówców o ważną sprawę w taki sposób, by wszyscy czuli się włączeni w proces szukania rozwiązania a nie zagrożeni.

Zadawaj pytania które sprawią, że wszyscy będą zaangażowani w szukanie rozwiązania.

Na przykład: Jak według Ciebie moglibyśmy poprawić naszą sytuację finansową? Co myślisz o tych dwóch miejscach na wakacje, które wybraliśmy? Co możemy zrobić, by nasi klienci nie wybierali konkurencyjnej firmy? itd.

8. Panuj nad emocjami

Pamiętanie o tym punkcie jest bardzo ważne. Podczas kłótni często mówimy niepotrzebne, bolesne rzeczy. Trudno nam się uspokoić i zapanować nad uczuciami.

Panowanie nad emocjami nie jest łatwe, zwłaszcza wtedy kiedy rozmowa dotyczy drażliwej kwestii. Ale jest to wykonalne!

A więc jak zapobiec sytuacji, w której zawładną nami uczucia? Zachowajmy spokój. Skupmy się na głębokim oddechu. Dobrym rozwiązaniem jest też przerwanie rozmowy i wyjście na spacer do parku.

Pamiętaj, że wygrywanie sporu nie polega na tym, kto głośniej krzyczy. Z drugiej strony, osoba która płacze wcale nie jest słaba. Zachowajcie spokój i panujcie nad swoimi myślami i emocjami.

Oczywiście zastosowanie tych wskazówek wymaga ćwiczeń. Konieczna będzie też uwaga i koncentracja. Najlepsze jednak jest to, że te narzędzia przynoszą efekty. Dobre rezultaty sprawią, że będziesz chciała ćwiczyć takie podejście dalej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.