Wygrywanie sporu – 8 cennych wskazówek
Nikt nie lubi kłócić się przy świadkach. Ale w niektórych sytuacjach tak się niestety dzieje. Osoby postronne mogą wyrażać własne opinie i podzielać Twoje zdanie lub nie. W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą sposobami na wygrywanie sporu niezależnie od jego charakteru i przyczyny.
Wygrywanie sporu nie zawsze jest łatwe. Dużo zależy charakteru i nastawienia naszego oraz drugiej osoby. Wpływ na kłótnię ma także kontekst. Inaczej zareagujemy w kłótni z partnerem, a inaczej podczas nieporozumienia ze współpracownikiem.
Wygrywanie sporu: podstawowe informacje
Po pierwsze, kłótnie nie są dobre. Zdania wymienić można spokojnie. Zawsze lepiej jest, jak najszybciej znaleźć rozwiązanie i uspokoić się. Ale w rzeczywistości bywa jednak tak, że wokół nas są osoby które nie umieją rozmawiać inaczej niż poprzez głośne i agresywne uwagi.
Najlepiej byłoby oczywiście unikać kłótni. Ale kiedy już do nich dojdzie, wygrywanie sporu okazuje się przydatną umiejętnością. Oto jak tego dokonać.
1. Uprzejmość i kultura
Nie zapominaj nigdy o tym, że kłótnie są z zasady nieracjonalne i nie myślimy wtedy jasno. Zachowanie spokoju to jedno z najlepszych narzędzi, które można wykorzystać by wygrać spór.
Koniecznie zwracaj uwagę na to, co mówi inna osoba. To właśnie jest wtedy najważniejsze. Nie kieruj się emocjami. Dzięki temu będziesz w stanie myśleć logicznie a Twoje uczucia nie będą Tobą kierowały.
Bycie uprzejmym oznacza także szanowanie opinii rozmówcy i pozwolenie mu na wyrażenie swojego zdania – niezależnie od tonu jakiego używa. Nie zmieniaj swojego własnego podejścia.
Przeczytaj koniecznie: Uspokoić umysł i kontrolować emocje – 13 sposobów
2. Wygrywanie sporu to przede wszystkim wiedza
Wygrywanie sporu opiera się bardzo często na wiedzy. Musisz posiadać wszystkie niezbędne dane które pomogą Ci odeprzeć nieprawdziwe argumenty i błędne pomysły rozmówcy.
Aby brać udział w wymianie zdań z pewnością siebie, musisz posiadać wszystkie niezbędne informacje. Być może Twój rozmówca kłóci się z Tobą ponieważ nie zdaje sobie z pewnych kwestii sprawy. Kiedy natomiast usłyszy rzeczowe argumenty, może zmienić zdanie.
Nie chodzi o to by kłócić się dla samej idei kłótni. Celem jest tu wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi i zasobów. Postaraj się zmienić to, jak Twój rozmówca postrzega kluczowe w kłótni kwestie.
3. Nie używaj osobistych argumentów
Niekiedy kłótnie dotyczą kwestii, które od nas nie zależą lub też nie wiążą się z nami. Na przykład szef może mieć zły humor, bo został źle potraktowany przez klienta. W efekcie może on chcieć zrzucić na to winę na kogoś, kto absolutnie nie miał z tym nic wspólnego.
Kiedy zmieniasz dyskusję w wymianę osobistych uwag, przegrywasz. Dlaczego? Otóż wtedy najprawdopodobniej górę wezmę emocje i nie pozwolą Ci zobaczyć rzeczywistości bez zniekształceń.
4. Nie staraj się wygrać
Paradoksalnie wygrywanie sporu najłatwiej jest osiągnąć, kiedy wcale nie staramy się tego dokonać. Może z początku będzie Ci się to wydawało dziwne, ale właśnie tak jest.
Jeśli zaczynasz wymianę zdań z nastawieniem, że będzie to walka na śmierć i życie, nic nie skłoni Cię do zmiany zdania. W rezultacie Twój rozmówca aby się bronić będzie zachowywać się dokładnie tak samo.
Z drugiej zaś strony, jeśli okażesz zainteresowanie tym, co druga osoba chce Ci przekazać i chęć złagodzenia konfliktu, będzie to miało dobroczynne skutki dla Was obojga. Bardzo prawdopodobne jest to, że Twój rozmówca uspokoi się, będzie otwarty na negocjacje a Ty w efekcie dostaniesz to, na czym Ci zależy.
5. Spójrz na sytuację z innej perspektywy
Czasem wydaje Ci się, że dana kwestia nie stanowi problemu. Ale dla kogoś innego sprawa wygląda zupełnie inaczej. Bywa też odwrotnie – dla Ciebie coś stanowi kłopot, ale dla innych nie. Dobrym pomysłem jest wczucie się w sytuację innych.
Zmiana perspektywy może bardzo ułatwić Ci wygrywanie sporów. Nie będziesz wcale musiała przyjmować wszystkiego, co mówi druga osoba ani się z tym zgadzać. Wystarczy, że zrozumiesz co powoduje jej nastawienie.
Zrozumienie jest pierwszym krokiem do pokonania barier, które tworzą się kiedy się z kimś kłócimy. Oddal się emocjonalnie od sytuacji nieporozumienia. Skup się na rozwiązaniu. W ten sposób ułatwisz zakończenie kłótni.
Dowiedz się więcej: Ktoś Cię okłamuje – poznaj jego język ciała
6. Wygrywanie sporu to umiejętność skupienia
Koncentracja to kluczowe narzędzie. Pozwala Ci ono pewnie stać na swoim stanowisku i trzymać się swojego celu, którym jest znalezienie rozwiązania problemu.
Kiedy się z kimś kłócisz, rozmówca może chcieć wytrącić Cię z równowagi i zaprzątnąć Twoje myśli opowiadając o tym, co stało się w przeszłości i wracając do dawnych nierozwiązanych kwestii.
Jeżeli tak się dzieje, postaraj się nakierować rozmowę z powrotem na właściwe tory. Nie zmieniajcie tematu, ponieważ w ten sposób nie znajdziecie potrzebnego rozwiązania.
7. Zadawaj pytania otwarte
Technika zadawania pytań otwartych to bardzo pomocne narzędzie jeśli chodzi o wygrywanie sporów. Pozwala ono wszystkim zaangażowanym w nieporozumienie osobom skupić się na szukaniu rozwiązania.
Zamiast rzucać oskarżeniami i skupiać się na wąskim zakresie tematu, zapytaj swoich rozmówców o ważną sprawę w taki sposób, by wszyscy czuli się włączeni w proces szukania rozwiązania a nie zagrożeni.
Na przykład: Jak według Ciebie moglibyśmy poprawić naszą sytuację finansową? Co myślisz o tych dwóch miejscach na wakacje, które wybraliśmy? Co możemy zrobić, by nasi klienci nie wybierali konkurencyjnej firmy? itd.
8. Panuj nad emocjami
Pamiętanie o tym punkcie jest bardzo ważne. Podczas kłótni często mówimy niepotrzebne, bolesne rzeczy. Trudno nam się uspokoić i zapanować nad uczuciami.
Panowanie nad emocjami nie jest łatwe, zwłaszcza wtedy kiedy rozmowa dotyczy drażliwej kwestii. Ale jest to wykonalne!
A więc jak zapobiec sytuacji, w której zawładną nami uczucia? Zachowajmy spokój. Skupmy się na głębokim oddechu. Dobrym rozwiązaniem jest też przerwanie rozmowy i wyjście na spacer do parku.
Pamiętaj, że wygrywanie sporu nie polega na tym, kto głośniej krzyczy. Z drugiej strony, osoba która płacze wcale nie jest słaba. Zachowajcie spokój i panujcie nad swoimi myślami i emocjami.
Oczywiście zastosowanie tych wskazówek wymaga ćwiczeń. Konieczna będzie też uwaga i koncentracja. Najlepsze jednak jest to, że te narzędzia przynoszą efekty. Dobre rezultaty sprawią, że będziesz chciała ćwiczyć takie podejście dalej.