Wycięcie wyrostka robaczkowego: procedura, rekonwalescencja i opieka

Powrót do zdrowia po usunięciu wyrostka robaczkowego jest zwykle bardzo szybki. Wystarczy postępować zgodnie z radami wskazanymi przez specjalistę.
Wycięcie wyrostka robaczkowego: procedura, rekonwalescencja i opieka
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to po prostu zapalenie części jelita zwanej wyrostkiem robaczkowym. To bardzo powszechna choroba, która naraża życie ludzi na niebezpieczeństwo. Na szczęście stan ten można rozwiązać za pomocą zabiegu chirurgicznego, czyli przez wycięcie wyrostka robaczkowego.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić w każdym wieku, jednak częściej zdarza się u dzieci i młodzieży. W rzeczywistości, według niektórych badań, jest to główna przyczyna operacji brzusznych u dzieci.

Na czym polega wycięcie wyrostka robaczkowego?

Wycięcie wyrostka robaczkowego to zabieg chirurgiczny wykonywany w celu usunięcia tej części przewodu pokarmowego. Jest to zabieg ambulatoryjny, w większości przypadków szybki i bez powikłań.

Operację można wykonać na 2 różne sposoby: metodą otwartą lub laparoskopią. Główną różnicą między obiema technikami jest droga podejścia do jamy brzusznej.

W pierwszym przypadku zostanie wykonane liniowe nacięcie w jamie brzusznej, natomiast w laparoskopii wykonuje się tylko 3 małe otwory.

Dlaczego wykonuje się wycięcie wyrostka robaczkowego?

Głównym powodem wycięcia wyrostka robaczkowego jest obecność ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Jak powiedzieliśmy wcześniej, zapalenie wyrostka robaczkowego to stan zapalny i infekcja tego woreczka w kształcie małego rożka, znajdującego się między jelitem cienkim a jelitem grubym.

Wyrostek robaczkowy usuwa się, aby zapobiec pęknięciu tego narządu i rozprzestrzenianiu się infekcji na jamę brzuszną, powodując zapalenie otrzewnej lub ropień. Trzeba umieć zidentyfikować obecność tego stanu, aby uniknąć komplikacji, dlatego ważne jest poznanie głównych objawów:

  • Gorączka
  • Utrata apetytu
  • Nudności i wymioty
  • Ból brzucha, który zaczyna się w górnej części, a następnie migruje do dolnej prawej strony.

Wycięcie wyrostka robaczkowego może być również konieczne, jeśli w organie znajduje się guz, chociaż jest to rzadkie zdarzenie. Wreszcie wyrostek robaczkowy można usunąć w przypadku innych patologii, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, aby wykluczyć błędną diagnozę.

Blizna wyrostka robaczkowego.
Podczas otwartego wycięcia wyrostka robaczkowego pozostała blizna jest zwykle dość zauważalna, w przeciwieństwie do laparoskopii.

Jak wykonuje się wycięcie wyrostka robaczkowego?

Wycięcie wyrostka robaczkowego to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Różnica między tymi dwoma typami polega na tym, że ten drugi eliminuje uczucie od pasa w dół, podczas gdy znieczulenie ogólne daje ten efekt w całym ciele.

Ponadto przed operacją wymagane jest przyjęcie do szpitala i liczne badania. Ma to na celu potwierdzenie obecności zapalenia wyrostka robaczkowego oraz weryfikację ogólnego stanu pacjenta.

Operację wykonuje się jest szybko i trwa od 30 do 60 minut. Jednak sam zabieg będzie się różnić w zależności od tego, czy będzie to operacja otwarta, czy laparoskopowa. Dlatego opisujemy każdą z tych interwencji z osobna.

Otwarte wycięcie wyrostka robaczkowego

W przypadku otwartego wycięcia wyrostka robaczkowego wykonuje się małe nacięcie w prawym dolnym rogu brzucha w celu usunięcia organu. Nacięcie ma długość około 5 centymetrów (2 cale) i kieruje się pod przekątem, aby zapewnić lepsze gojenie.

Po wykonaniu nacięcia i zlokalizowaniu wyrostka chirurg przystąpi do kauteryzacji naczyń krwionośnych, podwiązania i usunięcia narządu. Następnie wycięta część jelita zostanie zszyta i zamknięta.

Niestety, otwarte wycięcie wyrostka robaczkowego oznacza zabieg inwazyjny, w którym następuje większe naruszenie obszaru. W ten sposób powrót do zdrowia jest zwykle wolniejszy, a blizny bardziej widoczne.

Wycięcie wyrostka robaczkowego metodą laparoskopową

W chirurgii laparoskopowej chirurg wykonuje tylko 3 małe 1-centymetrowe otwory w jamie brzusznej i wprowadza rurki zwane trokarami. Lokalizacja otworów może być różna, chociaż najczęściej wykonuje się je w pępku, miednicy i po prawej stronie brzucha.

Przed rozpoczęciem należy wprowadzić dwutlenek węgla, aby napełnić brzuch i poprawić widok narządów. Następnie przez jeden z trokarów zostanie wprowadzony mały aparat z lampką. Przez pozostałe dwa otwory zostaną wprowadzone narzędzia do zawiązania i odcięcia wyrostka robaczkowego.

Od kilku lat chirurgia laparoskopowa jest zabiegiem pierwszego wyboru w niepowikłanym zapaleniu wyrostka robaczkowego. Jednak badania pokazują, że jest to również przydatne w przypadku perforacji. Ogólnie rzecz biorąc, to mniej inwazyjny zabieg, który pozostawia bardziej estetyczne rezultaty.

Możliwe zagrożenia

Zarówno operacja laparoskopowa, jak i otwarte wycięcie wyrostka robaczkowego są zabiegami inwazyjnymi i niosą ze sobą ryzyko. Jedno z najczęstszych zagrożeń wiąże się ze znieczuleniem ogólnym.

Na szczęście powikłania po operacji są rzadkie, dlatego uważa się ją za bardzo bezpieczną procedurę. Wśród komplikacji, które mogą wystąpić, wyróżniamy:

Powrót do zdrowia po operacji

Powrót do zdrowia po usunięciu wyrostka robaczkowego jest szybki. Chorzy są zwykle wypisywani ze szpitala w okresie od 1 do 2 dni po zabiegu. Jednak wszystko będzie zależeć od stanu pacjenta.

W pierwszych dniach po operacji możesz odczuwać ból w okolicy nacięcia i zauważyć drobne siniaki. Jednak ten dyskomfort zniknie i będzie można wznowić normalne codzienne czynności po 1 tygodniu do 1 miesiąca po operacji.

Chłopiec w szpitalu.
Wypis ze szpitala jest najczęściej szybki i zwykle nie ma poważnych powikłań po usunięciu wyrostka robaczkowego.

Opieka pooperacyjna

Odpowiednia opieka w okresie pooperacyjnym jest niezbędna dla przyspieszenia gojenia i pełnego powrotu do zdrowia. Wskazania mogą się różnić w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu, ale główne zalecenia są następujące:

  • Zachowuj odpoczynek przez pierwsze 7 dni, unikając forsownych czynności i chodząc tylko na krótkie spacery
  • Zmieniaj opatrunek rany przynajmniej co 2 dni i zdejmij szwy między 8 a 10 dniem po operacji
  • Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie, aby zapobiec zaparciom
  • Utrzymuj lekką miękką dietę lub zaleconą przez specjalistę
  • Śpij na plecach przez pierwsze 2 tygodnie
  • Uciskaj ranę, gdy musisz zakaszleć
  • Unikaj prowadzenia pojazdów przez co najmniej 3 tygodnie

Szybka procedura z niewielkim ryzykiem

Wycięcie wyrostka robaczkowego to po prostu zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu tego organu. Chociaż głównym powodem zabiegu jest ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, jest on również przydatny w innych schorzeniach.

Na szczęście zarówno sama procedura, jak i powrót do zdrowia przebiegają szybko, a pacjenci w krótkim czasie mogą wznowić swoje codzienne zajęcia. Ponadto opieka pooperacyjna jest prosta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stringer MD. Acute appendicitis. J Paediatr Child Health. 2017 Nov;53(11):1071-1076.
  • Quah GS, Eslick GD, Cox MR. Laparoscopic appendicectomy is superior to open surgery for complicated appendicitis. Surg Endosc. 2019 Jul;33(7):2072-2082.
  • Jäntti S, Ponkilainen V, Kuitunen I, Hevonkorpi TP et al. Trends in appendicectomy during the COVID-19 pandemic. Br J Surg. 2021 Jan 27;108(1):e35-e36.
  • Peltrini R, Podda M, Di Saverio S, Bracale U, Corcione F. Interval appendicectomy for complicated appendicitis: do not let your guard down! Br J Surg. 2021 Sep 27;108(9):e288-e289.
  • Liu Y, Cui Z, Zhang R. Laparoscopic Versus Open Appendectomy for Acute Appendicitis in Children. Indian Pediatr. 2017 Nov 15;54(11):938-941.
  • Markar SR, Venkat-Raman V, Ho A, Karthikesalingam A, Kinross J, Evans J, Bloom I. Laparoscopic versus open appendicectomy in obese patients. Int J Surg. 2011;9(6):451-5.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.