Wulwodynia: przyczyny występowania tych dolegliwości i możliwe powikłania
Wulwodynia to dyskomfort lub przewlekły ból sromu, lub obszaru wokół otworu pochwy. Wulwodynia nie ma określonej i znanej przyczyny. Ten stan może się jednak utrzymywać od miesięcy do lat.
Ból, pieczenie lub podrażnienie związane z wulwodynią może powodować bardzo duży dyskomfort. Siedzenie przez dłuższy czas lub uprawianie seksu staje się dla chorej kobiety nie do pomyślenia.
Jeśli cierpisz na wulwodynię, nie pozwól, aby brak widocznych oznak lub zakłopotanie z powodu mówienia o wstydliwych objawach uniemożliwiło Ci poszukiwanie pomocy. Lekarz może ustalić przyczynę i udostępnić ci różne opcje leczenia w celu zmniejszenia dyskomfortu.
Objawy, jakie powoduje wulwodynia
Głównym objawem wulwodyni jest ból w okolicy narządów płciowych. Ponadto mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak:
- Uczucie pieczenia w okolicy sromu.
- Obrzęk
- Kłucie
- Bolesny stosunek seksualny (dyspareunia).
- Uczucie pulsowania.
- Swędzenie
Ból może występować stale lub sporadycznie. Może pojawić się tylko po dotknięciu wrażliwego miejsca lub może to być uogólnione uczucie bólu w okolicy sromu. Ból może również lokalizować się w otworze pochwy.
Tkanka skórna sromu może wyglądać na lekko zaognioną lub spuchniętą, chociaż przez większość czasu srom wydaje się normalny. Nie należy go mylić z podobną chorobą, przedsionkową, która powoduje ból tylko wtedy, gdy jest wywierany nacisk na obszar wokół wejścia do pochwy.
Zobacz także: Kandydoza sromu i pochwy – co o niej wiesz?
Jak diagnozowana jest wulwodynia?
Przed zdiagnozowaniem wulwodyni lekarz zapyta Cię o twoją historię choroby i może również zalecić badania takie jak:
Badanie miednicy
Lekarz przeprowadza oględziny zewnętrznych narządów płciowych i pochwy, aby sprawdzić, czy występują oznaki infekcji lub inne przyczyny objawów.
Nawet jeśli nie ma wizualnych dowodów zakażenia, lekarz może pobrać próbkę komórek z pochwy, aby ustalić występowanie zakażenia, takiego jak kandydoza pochwy lub bakteryjne zapalenie pochwy.
Test wacika
Lekarz używa zwilżonego wacika, aby sprawdzić konkretne obszary bólu, które znajdują się w okolicy sromu.
Leczenie wulwodyni
Pacjentki mogą mieć różne opcje leczenia, takie jak:
- Leki miejscowe: w postaci miejscowych kremów znieczulających lub hormonalnych.
- Leczenie farmakologiczne: w postaci środków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych lub przeciwdrgawkowych.
- Terapia biofeedbackiem: w celu zmniejszenia odczuwania bólu.
- Fizjoterapia: poprzez wzmocnienie mięśni dna miednicy.
- Kortykosteroidy lub zastrzyki znieczulające.
- Operacja: w celu usunięcia dotkniętej skóry i tkanek w zlokalizowanej wulwodyni.
- Zmiany diety: niektórzy lekarze sugerują dietę ubogą w szczawiany, które mogą tworzyć kryształy w organizmie, jeśli nerki ich nie odfiltrują.
- Terapie uzupełniające lub alternatywne: takie jak relaksacja, masaże, terapie homeopatyczne i akupunktura.
Leczenie chirurgiczne
Operacja może być opcją leczenia dla kobiet z silnym bólem sromu z powodu zapalenia przedsionka sromu, którego nie można złagodzić innymi metodami leczenia.
Usunięcie przedsionka sromu usuwa bolesną tkankę z okolicy przedsionkowej. To z kolei może pomóc złagodzić ból i sprawić, że kobieta poczuje się bardziej komfortowo podczas seksu.
Jednak operacja jest zwykle uważana za ostateczność i nie jest zalecana kobietom z uogólnioną wulwodynią.
Przeczytaj również: Zdrowie pochwy: czego musisz unikać?
Zmiany stylu życia, jakich wymaga wulwodynia
Odpowiednia pielęgnacja i ostrożne traktowanie sromu na co dzień może pomóc złagodzić ból. Ponadto może pomóc przestrzeganie następujących wskazówek:
- Noś bieliznę w 100% zrobioną z bawełny. Powinnaś także unikać ciasnych rajstop.
- Unikaj stosowania płukanek pochwy.
- Do mycia okolic intymnych używaj łagodnych mydeł. Natomiast do sromu używaj tylko wody.
- Nie używaj chusteczek ani dezodorantów dopochwowych.
- Używaj lubrykantów podczas uprawiania seksu.
- Nałóż na srom chłodzące torebki z żelem, aby zmniejszyć ból i swędzenie.
- Unikaj wykonywania ćwiczeń, które wywierają nacisk bezpośrednio na srom, takich jak jazda na rowerze.
Ból sromu może mieć również komponent emocjonalny lub psychiczny, więc niektóre kobiety korzystają z pomocy psychologicznej, terapii seksualnej lub obu tych metod.
Alternatywne lub uzupełniające metody leczenia, takie jak joga i akupunktura, również mogą być przydatne w leczeniu bólu wywołanego przez wulwodynię. Niestety jednak istnieje niewiele dowodów na skuteczność tych metod.
Możliwe powikłania w okolicach sromu
Wulwodynia i związany z nią ból może mieć niszczycielski wpływ na stan fizyczny i emocjonalny kobiety. Ta sytuacja może w końcu doprowadzić do problemów różnego rodzaju, takich jak:
- Problemy w relacjach osobistych.
- Depresja i lęk
- Zaburzenia snu
- Problemy seksualne
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ricci A, P. (2010). VULVODINIA: UN DIAGNÓSTICO OLVIDADO FRENTE AL DOLOR VULVAR. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología. https://doi.org/10.4067/S0717-75262010000100011
- Gallo, J. L. (2011). Vulvodinia, un problema olvidado y difícil de resolver. Clinica e Investigacion En Ginecologia y Obstetricia. https://doi.org/10.1016/j.gine.2011.03.007
- Itza, F., Zarza, D., Gómez-Sancha, F., Salinas, J., & Bautrant, E. (2012). Puesta al día en el diagnóstico y tratamiento de la vulvodinia. Actas Urologicas Espanolas. https://doi.org/10.1016/j.acuro.2011.11.004
- Clínica Mayo. Vulvodinia. (2020). Recuperado el 4 de febrero de 2021. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/vulvodynia/symptoms-causes/syc-20353423