Wspólne przyjemne zajęcia: klucz do szczęśliwego związku
Wiele osób często zastanawia się, jakie składniki są niezbędne, aby skomponować skuteczny i trwały eliksir miłości. Co jest kluczem do dobrego funkcjonowania w związku? Jak sprawić, by miłość trwała bez końca? Prawda jest taka, że nie ma stałych i jednoznacznych czynników, które zagwarantują osiągnięcie szczęścia w związku. Dlaczego więc warto kultywować wspólne przyjemne zajęcia?
Chodzi o to, że chociaż wszyscy ludzie są różni, psycholodzy zajmujący się związkami i seksualnością określili pewne środki, które praktycznie zawsze się sprawdzają. Te proste zmiany wydatnie przyczyniają się do poprawy relacji między partnerami. Chodzi ni mniej ni więcej, tylko o wspólne przyjemne zajęcia, które wywierają zaskakujący wpływ na uczucia partnerów. W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo, o jakie zajęcia chodzi.
Kiedy problemy psują relacje miedzy partnerami
Problemy seksualne, stres, kłopoty z dziećmi, zawirowania rodzinne, praca, problemy finansowe itp. Istnieje wiele konfliktów, które mogą mieć wpływ na relacje miedzy partnerami. Wymienione powyżej lub ich kombinacje mogą na wiele sposobów odcisnąć piętno na interakcjach panujących w związku.
Na przykład partnerzy mogą się na siebie złościć, rozstać emocjonalnie, odrzucać się nawzajem lub ograniczyć komunikację do minimum itp. Jednak bardzo często dzieje się tak, że w pewnym momencie przestają robić wspólnie różne rzeczy.
Kiedy wspólne przyjemne zajęcia powoli zanikają, problem zwykle wzrasta. Zaniechanie wspólnych zajęć może być nie tylko konsekwencją poważnego problemu, ale także rdzeniem innego konfliktu.
Taka sytuacja zachodzi, ponieważ u obojga partnerów następuje tłumienie elementów wzmacniających uczucia drugiej strony. Nie robią już razem różnych rzeczy, nie dzielą już czynności, które kiedyś wykonywali wspólnie, nie rozmawiają ani nie chodzą już do swojej ulubionej restauracji.
Zobacz także: Problemy w związku – Jak je rozpoznać?
Wspólne przyjemne zajęcia pozytywnie wzmacniają zażyłość
Elementy wzmacniające uczucia to bodźce, które powodują, że zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia pożądanego zachowania. Na przykład, jeśli jeden z partnerów otrzymuje buziaka za każdym razem, gdy ugotuje coś pysznego, prawdopodobnie następnego dnia spróbuje ugotować coś równie dobrego.
W takim przypadku elementem wzmacniającym byłby pocałunek, który powoduje, że większe starania podczas gotowania stają się bardziej prawdopodobnym zachowaniem. Kiedy jednak przestajemy robić pewne rzeczy jako para, nie ma wielu okazji by pojawiły się elementy wzmacniające uczucia.
Jeśli te wspólne przyjemne zajęcia nie mają miejsca, nie ma żadnych wzmacniaczy, a zatem pozytywne zachowania są znacznie mniej prawdopodobne. Dlatego psycholodzy zajmujący się seksualnością i związkami proponują wspólne wykonywanie przyjemnych czynności jako klucz do skutecznego rozwiązania i dobrych prognoz na przyszłość.
Pary zazwyczaj zbliżają się do siebie dzięki pewnym podobieństwom, które następnie tworzą zażyłość. Dlatego zwykle dzieje się tak, że wspólne przyjemne zajęcia, które można wykonywać regularnie, działają wzmacniająco na uczucia obu stron.
A zatem naszym celem powinien być powrót tych elementów wzmacniających, które zaniedbaliśmy, lub po prostu przestaliśmy je stosować. To, że nie są używane, nie oznacza, że straciły swoją skuteczność lub się przestarzały. Tego rodzaju wzmocnienia nie przestają działać same w sobie. Po pozwoliliśmy, żeby przykrył je kurz.
Wspólne przyjemne zajęcia – rozwiązania behawioralne czy emocjonalne?
Kiedy myślimy o problemach małżeńskich lub partnerskich, zwykle nie zauważamy, że rozwiązanie może leżeć w konkretnym zachowaniu. Zazwyczaj myślimy raczej o rozwiązaniach emocjonalnych i poznawczych. W rzeczywistości jednak najlepiej zastosować w terapii wszystkie te techniki.
Oczywiście ważne jest zajęcie się takimi aspektami, jak standardy życia w związku, przekonania o bliskich związkach lub nierealne i irracjonalne oczekiwania albo przypisywanie pobudek. Konieczne jest zagłębienie się w te aspekty, aby się dostosować w małżeństwie i wspólnie wypracować wzorce komunikacyjne lub poprawić stosunki seksualne.
Z kolei wspólne przyjemne zajęcia należą do szeregu strategii behawioralnych – czasem zaniedbywanych – których korzyści nie sposób przecenić. Ponadto efekty uzyskane dzięki technikom behawioralnym mogą niewątpliwie motywować parę.
Pokazują bowiem partnerom, że każdy związek może dobrze funkcjonować, jeśli się odpowiednio zmodyfikuje swoje zachowania. To z kolei sprawi, że będą się dalej starać, aby osiągnąć dobre relacje i poczucie zadowolenia.
Przeczytaj również: Prezenty, które mają wynagrodzić brak czasu
Jak zwiększyć elementy pozytywnie wzmacniające?
Oprócz wykonywania przyjemnych czynności, można realizować inne strategie behawioralne, które pozwalają na skuteczną i trwałą poprawę relacji w związku.
Wspólne przyjemne zajęcia dla poprawy wzajemnych relacji
Kiedy relacje się pogarszają, obojgu partnerom bardzo trudno jest robić wspólnie różne rzeczy. To jest właśnie główny problem związany z przyjemnymi zajęciami. Dlatego warto zacząć od małych rzeczy. Jeśli para nie wyjeżdżała wspólnie dłużej niż osiem miesięcy, być może zabranie partnera na dwa tygodnie do Panamy nie będzie najlepszym pomysłem.
Jednak drobne zajęcia, które mogą przynieść wytchnienie dla jednego lub obojga partnerów, bez wątpienia sprawdzą się doskonale. Po prostu wyprowadźcie razem psa, przygotujcie wspólnie jakieś danie w kuchni, idźcie razem kupić chleb itp.
To bardzo proste codzienne zajęcia, w których można wprowadzać elementy wzmacniające. A w miarę postępów, możesz zaproponować wspólną kolację w ulubionej restauracji, pójście do kina lub wspólne wyjście na imprezę.
Zazwyczaj obserwuje się, że tego rodzaju elementy wzmacniające zwiększają prawdopodobieństwo, że znowu będziecie chcieli zorganizować wspólne przyjemne zajęcia. Wiele par, które decydują się na terapię związku, nawet w bardzo zepsutych relacjach, same wracają do przyjemnych czynności już po pierwszym razie.
To sami partnerzy podejmują inicjatywę wspólnego wyjścia po chleb do wspólnej kolacji na mieście, zanim zasugeruje to ich terapeuta. Ten ostatni przykład dowodzi tylko, że techniki behawioralne bardzo dobrze sprawdzają się na początku terapii związku. Zacznijmy więc od znalezienia elementów wzmacniających.
Dni specjalne: dzień wzmocnienia dla partnera
Innym sposobem na wprowadzenie elementów wzmacniających bez wybierania jakieś określonej aktywności jest zastosowanie techniki dnia specjalnego. Technika ta okazuje się przydatna, jeśli para nie chce nic robić razem lub nie ma na to czasu.
Dni specjalne polegają na tym, że prosi się oboje partnerów, aby poświęcili jeden dzień w tygodniu na wzmacnianie uczuć drugiej strony. Dni obojga partnerów nie mogą się pokrywać, ale każde z nich wie, które dni wybrali jako specjalne.
Chociaż na pierwszym etapie może pojawić się trema lub wątpliwości – zachowania mogą bowiem wyglądać na nienaturalne lub wymuszone – ale prawda jest taka, że partnerzy zazwyczaj czują się dobrze. Otrzymując pozytywne wzmocnienie – od komentarzy po rozmowy i konkretne działania – partnerzy zazwyczaj czują się usatysfakcjonowani.
Wspólne przyjemne zajęcia jako okazja do obserwacji pozytywnych cech u partnera
Inną techniką behawioralną, którą można zastosować oprócz przyjemnych czynności, jest obserwacja pozytywnych rzeczy. Zawsze istnieją jakieś pozytywne rzeczy u partnera, rzeczy, które wcześniej się podobały lub przyciągały drugą stronę. Jednak, gdy relacje w związku ulegają pogorszeniu, te pozytywne aspekty często się zamazują i przestajemy je zauważać.
Obserwacja pozytywów ma również na celu zwiększenie pozytywnego wzmocnienia poprzez komunikowanie tych aspektów, które podobają się nam u partnera. Może chodzić o cechy fizyczne, psychologiczne a nawet aspekty codziennego życia, typu „ale pysznie wyszło to, co dziś ugotowałaś”.
Chodzi po protu o to, żeby każdego dnia zwrócić uwagę na trzy pozytywne rzeczy. Najlepiej byłoby również, gdyby każda strona powiedziała drugiej o trzech rzeczach, które zauważyła. Jeszcze lepiej, jeśli poświęcą na taką rozmowę dziesięć lub piętnaście minut każdego wieczoru.
Jak zauważono, nie ma jednoznacznych sposobów na zapewnienie szczęścia w związku. Jednak wszystkie pary mogą potencjalnie dobrze funkcjonować, jeśli wprowadzą pewne zmiany behawioralne i poznawcze.
Zmiany te nawzajem się napędzają, to znaczy techniki behawioralne mogą powodować zmiany poznawcze i odwrotnie. Dlatego ważne jest, aby poznać obydwie metody i umieć je stosować w dążeniu do satysfakcjonujących relacji w naszym związku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sullivan, O. (1996). Time co-ordination, the domestic division of labour and affective relations: Time use and the enjoyment of activities within couples. Sociology, 30(1), 79–100. https://doi.org/10.1177/0038038596030001006
- Fava, G. A. (2016, April 1). Well-Being Therapy: Current Indications and Emerging Perspectives. Psychotherapy and Psychosomatics. S. Karger AG. https://doi.org/10.1159/000444114
- Drigotas, S. M., Rusbult, C. E., & Verette, J. (1999). Level of commitment, mutuality of commitment, and couple well-being. Personal Relationships, 6(3), 389–409. https://doi.org/10.1111/j.1475-6811.1999.tb00199.x