Wskazówki, jak poprawić akustykę pomieszczenia
Głośne pomieszczenie jest nieprzyjemne, ale możemy poprawić jego akustykę. Czasami zwracamy większą uwagę na projekt i dekorację naszych domów, zapominając o ważnych szczegółach związanych z izolacją akustyczną.
Nie lekceważ jakości dźwięku w pomieszczeniach, zwłaszcza w tych, w których lubisz spędzać więcej czasu: w kuchni, sypialni i głównym salonie. Pamiętaj, że narażenie na intensywny hałas może spowodować uraz akustyczny, podobnie jak narażenie na zanieczyszczenie dźwiękiem.
Aranżując nasze wnętrza, staramy się, aby dźwięki nie przechodziły z jednego pokoju do drugiego. Nie chcemy też słyszeć hałasu ulicy, sąsiadów lub maszyn. Zawsze dobrze jest znać dostępne na rynku alternatywy w celu rozwiązania problemów z izolacją akustyczną w domu.
Co to jest izolacja akustyczna?
Izolacja akustyczna to wyciszenie hałasu dochodzącego z zewnątrz i zapobieganie filtrowaniu hałasu generowanego wewnątrz domu na zewnątrz. Polega na tworzeniu barier pochłaniających fale dźwiękowe z materiałów takich jak karton, gips, stal i innych, które zawierają odpowiednią masę.
Izolacja różni się od kondycjonowania akustycznego, które ma raczej na celu poprawę jakości dźwięku w pomieszczeniu tak, aby nie było pogłosu. Dzięki temu rozmowy, filmy czy słuchanie muzyki będą przyjemniejsze i pozbawione pogłosu.
W przypadku obu technik celem jest ochrona przestrzeni i zapewnienie dodatkowego komfortu.
Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Dekoracja Feng Shui na tarasie – przydatne wskazówki
Zalecenia, jak poprawić akustykę pomieszczenia
Ogólnie rzecz biorąc, sufity, ściany i podłogi są płaskie, co przyczynia się do powstawania echa i pogłosu. Można to zmierzyć za pomocą metod takich jak ta zaproponowana przez Laboratorium Akustyki i Dźwięku Mario Guillermo Camín.
To tak, jakby dźwięk przybywał z opóźnieniem, ponieważ rozchodzi się we wszystkich kierunkach, które znajdzie. Ale czy da się to naprawić? Odpowiedź brzmi tak! W tym artykule nauczymy Cię kilku praktycznych sztuczek, które można wykonać bez większych inwestycji, aby poprawić akustykę pomieszczenia.
1. Zasłoń szklane okna
Kiedy twoje drzwi lub okna są szklane, musisz zasłonić je pluszowymi zasłonami lub grubą tkaniną. Oprócz tego, że ocieplą dekorację, przyczynią się do poprawy akustyki pomieszczenia.
Należy pamiętać, że szyby emitują falujące wibracje, które wpływają na czystość dźwięku, na przykład podczas odtwarzania muzyki. Podobny efekt występuje w przypadku porcelany i szkła, ponieważ są one słabo chłonne i ostatecznie odbijają dźwięk.
2. Używaj grubych dywanów
Kontynuując porady dotyczące materiałów chłonnych, skuteczne będą dywany z grubych lub pluszowych tkanin, ponieważ pochłaniają dźwięk i minimalizują zniekształcenia wytwarzane przez podłogi.
3. Przesuń meble
Każdy element wewnątrz pomieszczenia odgrywa fundamentalną rolę w akustyce. Właściwe ustawienie mebli wpływa zarówno na pogłos, jak i czas potrzebny na dotarcie dźwięku do uszu.
Kluczem jest zróżnicowanie rozmieszczenia przedmiotów w pokoju. Pomoże również odpowiedni dobór poszczególnych elementów, tj. pierwszeństwo dla mebli tapicerowanych lub drewnianych.
4. Rozłóż rośliny ozdobne
Naturalne rośliny rozproszone w pomieszczeniu sprzyjają propagacji dźwięku, który przez nie przechodzi, rozbijając fale, wysyłając je w różnych kierunkach i wzmacniając rezonans.
Pełnią również funkcję paneli dyfuzora dźwięku. Poza tym zdobią i wprowadzają przyjemny nastrój, a jednocześnie minimalizują stres. Ponadto ich pielęgnacja oznacza pewną formę rozproszenia uwagi i relaksu.
5. Używaj półek i regałów
Stanowią one idealne połączenie zapewniające dobrą akustykę: drewno i papier. Oba materiały kierują emisją, transmisją i odbiorem fal przemieszczających się w pomieszczeniu.
Rozważ użycie regałów w wystroju swoich wnętrz. Są bowiem w stanie zrównoważyć energię innych obiektów odbijających dźwięk. Zmniejszają intensywność fal i izolują pomieszczenie, dzięki czemu jakość dźwięku nie jest zubożona.
6. Wypróbuj dyfuzory akustyczne
Dyfuzory przenoszą dźwięk od najwyższego do najniższego natężenia, zmiękczając energię, dozując poprzez odbicia pochodzące z różnych miejsc. To sprawia, że fale stają się coraz słabsze, ale nie tracą mocy.
Czy chcesz zrobić łatwy domowy dyfuzor akustyczny? Wspomnieliśmy o tym powyżej: wykorzystaj półki na książki!
7. Używaj paneli chłonnych aby poprawić akustykę wnętrz
Mają na celu poprawa klarowności dźwięku. Zbierają nadmiar energii, która odbija się od ścian. Pianki, membrany, filc i tekstylia to rodzaje paneli łatwo dostępne w sklepach.
Łatwym domowym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest tapeta, które nie jest plastyfikowana, a jej górną krawędź można ozdobnie zaaranżować nakładając piankę izolacyjną.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Otwarta koncepcja: styl dekoracyjny, o którym chcesz wiedzieć
Materiały wpływające na poprawę akustyki pomieszczenia
Wszystkie materiały budowlane mają pewne podstawowe właściwości akustyczne. Jednak jakość dźwięku zależy od ich dostosowania do każdego typu pomieszczenia. Zastosowanie betonu w kościele nie da tego samego efektu, co w przy budowie domu.
Cele są różne, a zatem pochłanianie fal w każdym środowisku również nie będzie identyczne. Zdarza się, że im bardziej chłonny jest wkład, tym mniejszy pogłos będzie się odczuwać. Poniższa lista określa materiały, które mogą poprawić, lub popsuć akustykę pomieszczenia.
Zalecane
- Panele akustyczne z włókna drzewnego
- Wełna mineralna
- Pianki akustyczne
- Wełna szklana
Niepolecane
- Szkło
- Metal
- Marmur
- Odsłonięty beton
- Mur otynkowany
- Płytki ceramiczne
Aby poznać współczynnik pochłaniania dźwięku materiałów konstrukcyjnych, można posłużyć się pewnymi tabelami jako odniesieniem, które są dostępne w każdym kraju.
Czego zawsze możesz użyć, aby poprawić akustykę wnętrza
Głównym zaleceniem, aby poprawić akustykę już wybudowanego pomieszczenia jest zwrócenie uwagi na materiały wybrane do wykończenia. Koniecznie powinny być miękkie i porowate, ponieważ zapewniają wyższy współczynnik wchłaniania dźwięku.
Sugestie te obejmują gobeliny ścienne lub sufitowe, ciężkie zasłony, koce i dywany. Na przykład dywany redukują odgłosy uderzeń, natomiast firany, dzięki pofalowaniu, załamują falę dźwiękową i działają jak dyfuzor.
Obrazy w salonie nie powinny mieć szklanej osłony. Zdecyduj się raczej na obrazy olejne zamiast oprawionych w szkło; pamiętaj, że szkło odbija dźwięki i wydłuża ich dudnienie.
Z pewnością wystarczy zmiana rozmieszczenia elementów w salonie, aby poprawić akustykę pomieszczenia. Zastosuj powyższe wskazówki i ciesz się przytulnym wnętrzem, w którym możesz rozmawiać w grupie, nie tracąc żadnego słowa!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Castañeda J, González H. Medición del coeficiente de absorción del sonido. Scientia et Technica. Universidad Tecnológica de Pereira. Colombia; 2004. https://core.ac.uk/download/pdf/299840883.pdf
- Boschi C. Método para medir el tiempo de reverberación en recintos. Laboratorio de Acústica y Sonido “Mario Guillermo Camín”. Universidad Tecnológica Nacional – Facultad Regional Mendoza. Año 4. Volumen 3. Argentina; 2008. http://www1.frm.utn.edu.ar/laboratoriodeacustica/Metodo_experimental_para_medir_el_TR60.pdf
- Sánchez A. Historia de la reverberación. Diffusion Magazine. 2012. https://www.diffusionmagazine.com/index.php/biblioteca/categorias/historia/331-historia-de-la-reverberacion
- Budde L, Cravero G, Ferreyra P, Flores Mario, Longoni H, Ramos O, Tommasini F. Base de datos de coeficientes de absorción sonora de diferentes materiales. Asociación Argentina de Mecánica Computacional. Vol. 32. Argentina; 2013. file:///C:/Users/LUZYLEO/Downloads/4527-20445-1-PB%20(2).pdf