Wrogowie zdrowych kości

Wrogowie zdrowych kości
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zdrowa dieta, zrównoważona, bogata w witaminy i minerały  jest warunkiem niezbędnym dla zachowania zdrowia i długowieczności. Gdy ulega ona zaburzeniu i przestajemy się odżywiać odpowiednio, istnieje grupa produktów, która w nieodpowiedniej diecie, zamiast pomagać naszemu ciału działają na jego szkodę, co w rezultacie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem np. powodować utratę wapnia z kości. Ważne jest to, aby posiąść tę wiedzę, która mówi, jakie produkty niewłaściwie lub konsumowane w nadmiarze mogą przysporzyć nam niepotrzebnych dolegliwości. Dziś poznamy te, które osłabiają i odwapniają kości.

Wrogowie naszych kości

Napoje gazowane

Chłodne, orzeźwiające i pyszne napoje – wielu z nas jest ich miłośnikiem. Jednak produkty te zawierają duże ilości kwasu fosforowego, którego, tak, potrzebujemy do prawidłowego rozwoju, ale w nadmiarze związek ten zaczyna absorbować wapń z kości . Dlatego, jeżeli nie chcesz wyeliminować całkowicie napojów gazowanych, przynajmniej ogranicz ich spożycie.

Kawa

2#:Kawa3-Kości.jpg

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy. Nie powinno się jednak przesadzać z jej piciem i przekraczać liczby trzech filiżanek dziennie. Wszystko, dlatego że znajdziemy w niej duże stężenia substancji zwanych ksantynami, które sprzyjają wypłukiwaniu wapnia z kości, który następnie zostaje wydalonyy wraz z moczem.

Sól

Powswszechnie wiadomo, że spożywanie tego produktu w nadmiarze nie wpływa korzystnie na cały organizm. Sód, który zawiera, niekorzystnie wpływa na stan kości.

Alkohol

3#:Alkohol-kości.jpg

Spożywamy go prawie wszyscy, niejednokrotnie przekraczając granice zdrowego rozsądku. Nadużywanie alkoholu może być opłakane w skutkach dla organizmu. Jednym z przykładów negatywnego wpływu alkoholu na ciało jest właśnie wypłukiwanie wapnia z kości i usuwanie go wraz z moczem. Nie należy mylić spożycia dwóch lampek wina dziennie na poprawę krążenia i ogólnego stanu zdrowia  z niekontrolowanym, nagminnym sięganiem po alkohol.

Mięso

Jeżeli w naszej diecie jest wysokie spożycie mięsa, musimy liczyć się, z tym, że do organizmu dostarczane są znaczne ilości białek zwierzęcych zbudowanych z aminokwasów zawierających siarkę. Związki te również przyczyniają się do wypłukiwania wapnia z kości. Przy konsumpcji białek roślinnych, w związku z różnicami w budowie, proces wypłukiwania nie jest tak duży, ale, tak czy inaczej, dla zdrowia zaleca się spożywanie białek w proporcji 60% białko roślinne i 40% białko zwierzęce.

Utwardzone tłuszcze roślinne

Tłoczone na zimno oleje roślinne mają w swoim składzie witaminę K, która odgrywa kluczową rolę w budowie zdrowych i mocnych kości. Procesy uwodorniania (utwardzania) całkowicie pozbawiają je tego ważnego dla organizmu składnika. Tłuszcze te głównie używane są do wypieków pieczywa i wyrobów cukierniczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carlos Gonzalez Rotger, DIABETES: Un mundo de posibilidades.: ¿Vas a esperar a que sea demasiado tarde o vas a hacer algo por tu salud ahora?. Carlos Gonzalez Rotger, 2013.
  • Gloria García, Alimentos Que Ayudan a Prevenir y Combatir Enfermedades. Palibrio, 2012.
  • Simeon Margolis, Johns Hopkins Medical Institutions. Johns Hopkins Symptoms and Remedies: The Complete Home Medical Reference. Pensilvannia University.2009.
  • Marcia Onzari. Fundamentos de nutrición en el deporte. El Ateneo, 2014.
  • Francesc Fossas. Qué comer: consejos y curiosidades de la nutrición. Océano Ámbar,2008.
  • Guarnotta V, Riela S, Massaro M, Bonventre S, Inviati A, Ciresi A, et al. The daily consumption of cola can determine hypocalcemia: A case report of postsurgical hypoparathyroidism-related hypocalcemia refractory to supplemental therapy with high doses of oral calcium. Front Endocrinol (Lausanne). 2017;
  • Heaney RP. Effects of caffeine on bone and the calcium economy. Food and Chemical Toxicology. 2002.
  • Teucher B, Dainty JR, Spinks CA, Majsak-Newman G, Berry DJ, Hoogewerff JA, et al. Sodium and bone health: impact of moderately high and low salt intakes on calcium metabolism in postmenopausal women. J Bone Miner Res. 2008;
  • Sampson HW. Alcohol and Other Factors Affecting Osteoporosis Risk in Women. Alcohol Res Heal. 2002;
  • Cao JJ, Nielsen FH. Acid diet (high-meat protein) effects on calcium metabolism and bone health. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. 2010.
  • Booth SL, Lichtenstein AH, O’Brien-Morse M, McKeown NM, Wood RJ, Saltzman E, et al. Effects of a hydrogenated form of vitamin K on bone formation and resorption. Am J Clin Nutr. 2001;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.