Wrastanie włosków: poznaj przyczyny i sposoby zwalczania
Wrastanie włosków jest często niezwykle irytujące i nieładne. Poza tym takie mieszki włosowe mogą zostać zainfekowane. Właśnie dlatego warto wiedzieć jak się przed nim uchronić. Dowiedz się więcej na ten temat.
Wrastanie włosków to powszechny problem, z którym w którymś momencie swojego życia musi zmagać się większość osób. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być zróżnicowane.
Jednak często wiążą się one z usuwaniem włosków za pomocą wosku lub golenia. To cena, jaką płacimy za gładką skórę bez włosków. Termin techniczny opisujący ten problem to zapalenie mieszków włosowych.
To schorzenie, znane również jako wrastanie włosków, polega na tym, że niektóre z włosków nie są w stanie przebić się przez skórę i zamiast tego rosną pod nią. Takie wrastające włoski czasami prowadzą do rozwoju stanu zapalnego i są dość irytujące, ale rzadko kiedy wiążą się z poważnymi konsekwencjami.
Wrastające włoski pojawiają się u mężczyzn najczęściej w okolicy brody, podbródka lub policzków. Z kolei u kobiet występują częściej pod pachami, na nogach i w okolicach łona. Poza tym u obu płci pojawiają się również na czaszce.
Przyjrzyjmy się bliżej temu problemowi.
Wrastanie włosków: opis i przyczyny
Gruczoły łojowe stanowią drogę, która prowadzi ze środka skóry na jej zewnątrz i wydziela substancje o tłustym składzie. Ich zadanie polega na utrzymywaniu właściwego poziomu nawodnienia skóry. Czasami dochodzi do zatkania lub uszkodzenia ujścia gruczołu, przez co włosek nie może wydostać się na zewnątrz.
Właśnie wtedy włosek zaczyna rosnąć do środka, pod skórą, co prowadzi do wrastania włosków. To z kolei sprawia, że na skórze pojawiają się zazwyczaj małe guzki lub pryszcze, w których może rozwijać się stan zapalny lub mogą wypełniać się ropą. Skóra w zmienionym chorobowo obszarze ciemnieje. Pojawia się również świąd i ból.
Dowiedz się również: Wrastanie włosów – jak temu zapobiec?
Przyczyny wrastania włosków
Tworzenie się wrastających włosków wiąże się w największym stopniu ze strukturą włosa oraz kształtem mieszka włosowego. Włoski wrastają częściej jeśli są kręcone i jeśli mieszek włosowy zakręca. Takie połączenie sprawia, że włosek powraca do skóry, gdy go przycinasz.
Włoski wrastają również wtedy, gdy skóra jest napięta podczas zabiegu woskowania lub golenia. Dzieje się tak, ponieważ napięcie sprawia, że włosek wraca do skóry po jego przycięciu, po czym zaczyna rosnąć do środka.
Wyrywanie pincetą to kolejna częsta przyczyna wrastania włosków. Po wyrwaniu część włoska może z łatwością pozostać pod zewnętrzną warstwą skóry i dalej rosnąć w nieprawidłowy sposób. Dochodzi do tego częściej, gdy włosek jest mocno kręcony.
Wrastające włoski mogą również wiązać się z różnymi komplikacjami, co zasugerowano w badaniu przeprowadzonym przez zespół ze Szpitala i Centrum Medycznego Aventura w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też ważne jest, aby powstrzymać się przed drapaniem i utrzymywać obszar w czystości.
Leczenie
Przede wszystkim nie należy golić ani woskować miejsca z wrastającymi włoskami póki cały obszar się nie zaleczy. Może to potrwać od jednego do sześciu miesięcy. Jednak jeśli nie jesteś w stanie znieść swojego naturalnego wyglądu, najlepszą alternatywą okaże się laserowe usunięcie włosków.
Ta technika usuwa włoski na głębszym poziomie oraz hamuje ich wrastanie. Wiele kobiet nie przestrzega zaleceń specjalistów, ponieważ społeczeństwo nauczyło je, że włosy na ciele to coś brudnego.
Właśnie dlatego trzeba mieć świadomość, że postępowanie zgodnie z trendami mody kosztem własnego zdrowia jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale również niebezpieczne.
W takim przypadku warto skontaktować się z dermatologiem i skonsultować z nim wszelkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem. Taki specjalista powinien być w stanie dobrać najlepszy sposób na wyleczenie dręczącego Cię schorzenia.
Jak już zauważyliśmy wcześniej, musisz zadbać o utrzymywanie czystości na danym obszarze, więc myj go wodą i łagodnym mydłem. Podczas kąpieli lub pod prysznicem warto również pocierać delikatnie skórę rękawicą z włosiem, a następnie nałożyć krem z antybiotykiem, oczywiście pod nadzorem medycznym.
Dowiedz się również: Naturalny olejek sposobem na wzrost włosów
Inne interesujące fakty
Jeśli chcesz uchronić się przed wrastaniem włosków, powinnaś podjąć następujące kroki:
- Nie gól nóg ani nie używaj wosku. Zamiast tego przycinaj je nożyczkami lub usuń laserowo.
- Używaj maszynki elektrycznej i nie gól zbyt blisko skóry.
- Jeśli jednak zdecydujesz się golić maszynką, wybierz taką o ostrej brzytwie.
- Zawsze nakładaj krem do golenia lub depilacji.
- Nie naciągaj skóry przed goleniem lub woskowaniem.
- Gól w kierunku rośnięcia włosów.
- Stosuj ekstremalne środki higieny podczas usuwania włosków.
- Często używaj peelingu.
- Po zabiegach z woskiem lub goleniu używaj kremu nawilżającego.
- Nie noś zbyt ciasnych ubrań.
Zasięgnij porady dermatologa, aby dowiedzieć się co powoduje wrastanie włosków
Przyczyny wrastania włosków są w większości przypadków łagodne, jednak mimo tego są irytujące i wyglądają nieładnie. Co więcej, jeśli nie będą leczone, mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Właśnie dlatego musisz skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem od razu gdy zauważysz pojawienie się zmian na skórze. Tylko on będzie w stanie Ci doradzić. Poza tym nie możesz używać domowych środków bez jakiegokolwiek nadzoru.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zaballos, P., Ara, M., Rodero, J., Grasa, M. P., Agurruza, J. M., Carapeto, F. J., & Seral, C. (2002). Foliculitis postdepilación por Mycobacterium chelonae. Actas Dermo-Sifiliográficas, 93(4), 259-262.
-
Aleem S, Majid I. Unconventional Uses of Laser Hair Removal: A Review. J Cutan Aesthet Surg. 2019;12(1):8–16. doi:10.4103/JCAS.JCAS_97_18
- Winters, Richard., Mitchell, Mark. (2019).Folliculitis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547754/