Wrastające paznokcie - w jaki sposób tego unikać
Wrastające paznokcie to problem bardzo bolesny i kłopotliwy. Gdy będziemy musieli dużo chodzić lub założyć nieco ciaśniejsze obuwie, mogą zamienić nasz dzień w istny koszmar.
Choć wrastające paznokcie pojawiają się zazwyczaj na palcach i stóp, bywa, że problem ten dotyka również dłoni. Utrudnia to chwytanie przedmiotów i czynności takie jak pisanie na klawiaturze komputera.
Z całą pewnością chcesz uniknąć tego problemu. Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł, a wrastające paznokcie nigdy Ci nie zagrożą.
Wrastające paznokcie – dlaczego się pojawiają?
Paznokcie odgrywają w naszym ciele bardzo ważną rolę. Działają jako naturalna bariera uniemożliwiająca bakteriom i drobnoustrojom dostanie się do naszego organizmu.
Oprócz dbania o aspekt estetyczny, należyte obcinanie ich i dbanie o nie przyczynia się do naszej higieny i zdrowia.
To bardzo ważne, by wiedzieć, że źle obcięty paznokieć może spowodować wiele problemów natury estetycznej ale i zdrowotnej. Jednym z efektów niewłaściwego obcinania są właśnie wrastające paznokcie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do artykułu: Paznokcie – skąd się biorą białe plamki?
Jeżeli dodamy do tego niewłaściwie dobrane obuwie, buty zbyt ciasne i ze spiczastym czubkiem, problem się pogarsza. Z czasem może się stać tak poważny i bolesny, że całkowicie uniemożliwi nam wykonywanie jakichkolwiek innych czynności.
Gdy pojawiają się wrastające paznokcie, oprócz bólu zauważymy również zaczerwienienie i stan zapalny w okolicach palca. Pojawia się również dokuczliwe uczucie nacisku na palec bądź pulsowania. W bardziej skrajnych przypadkach pojawia się ropa.
Odpowiednie obcinanie paznokci zapobiega ich wrastaniu
Jeżeli mamy skłonność do wrastania paznokci, powinniśmy zwrócić dużą uwagę na pielęgnację, jaką im zapewniamy, zwłaszcza w momencie obcinania.
Aby uniknąć bólu i dolegliwości, powinniśmy robić to bardzo ostrożnie lub zwrócić się o pomoc do specjalisty. Możesz też poświęcić jedno popołudnie w domu na wykonanie kuracji pielęgnacyjnej paznokci.
Czego będziesz potrzebować:
- Mydło z peelingiem
- Płyn do usuwania skórek
- Prosta obcinaczka do paznokci
- Obcinaczka do skórek
- Gruby, kartonowy pilnik
- Patyczek z drzewa pomarańczowego
Co należy zrobić:
- Zanim zaczniesz, dokładnie namocz nogi. Do ciepłej wody możesz dodać kwiaty lawendy bądź liście eukaliptusa, sól Epsom bądź cokolwiek innego. Pozostaw stopy w wodzie na około 15 minut, aby paznokcie zmiękły, co znacznie ułatwi ich obcinanie.
- Następnie przeprowadź dokładne złuszczanie stóp, ze szczególnym uwzględnieniem pięt. Peeling najlepiej jest przeprowadzać wykonując masaż okrężnymi ruchami. Następnie wypłucz stopy i osusz je miękkim ręcznikiem.
- Kolejnym krokiem jest nałożenie płynu do usuwania skórek. Zmiękczy on martwy naskórek do tego stopnia, że będziesz w stanie usunąć go patyczkiem z drzewa pomarańczowego.
- Obetnij paznokcie tak, żeby były kwadratowe. Dużą pomocą na tym etapie będzie pilniczek.
- Kluczowe w całej pielęgnacji jest to, że paznokcie nie mogą być krótkie przy dwóch “narożnikach”, tam bowiem właśnie zaczyna się etap wrastania.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Stopy – 8 sposobów na ich pielęgnację i dobrą kondycję
Technika z użyciem wacika na wrastające paznokcie
Gdy cierpimy, ponieważ wrósł nam paznokieć i nie mamy możliwości zwrócić się o pomoc do specjalisty, istnieją domowe metody, które szybko i skutecznie przyniosą Ci ulgę.
W tym przypadku posłużymy się kuleczką zrobioną z bawełnianego wacika. Najpierw należy wymoczyć nogi. Pamiętaj, że im gorętsza woda tym lepiej. Powinna być tak gorąca, jak tylko jesteś w stanie wytrzymać.
Jeżeli dysponujesz, dodaj do niej garść soli Epsom. Niech namaczanie trwa co najmniej 15 minut. Oprócz zmiękczenia skóry stóp, taka kąpiel służy również dezynfekcji i pomaga unikać zakażeń.
Czego będziesz potrzebować
- Bawełniany wacik
- Szczypce
- Obcinaczki do paznokci
- Maść na zakażenia
- Bandaż
Co należy zrobić
- Obetnij paznokcie na kwadratowo, pomijając dwa narożniki przy krawędziach palców.
- Używając szczypiec unieś delikatnie wrośniętą część paznokcia i umieść pod nim małą kuleczkę zrobioną z wacika bawełnianego.
- Lekko dociśnij upewniając się, że wata się nie wydostanie, a następnie obetnij zbyt długie części paznokcia.
- Nałóż maść lub krem aby zapobiec infekcji i ciasno owiń bandażem dla ochrony.
- Postaraj się przez jakiś czas, zwłaszcza w najbliższych dniach unikać noszenia ciasnych skarpetek i obciskającego obuwia.
- Zmieniaj wacik codziennie lub co pół dnia.
Może zainteresuje Cię też artykuł: Miękkie stopy dzięki 2 naturalnym składnikom
Domowe remedia na wrastające paznokcie
Oprócz prawidłowego obcinania paznokci bądź stosowania metody z bawełnianą kulką, istnieją też inne domowe sposoby bardzo skuteczne aby unikać i leczyć tę przykrą dolegliwość. Oto kilka z nich:
Woda z roztworem jodowym
Każdego dnia po powrocie z pracy, zdejmij buty i namocz stopy w pojemniku z letnią wodą i miarką jodyny.
To niedrogie i łatwo dostępne lekarstwo wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu skutecznie zwalcza grzybicę oraz infekcje stóp. Co więcej, zapobiega ponownemu wrastaniu się paznokci.
Plaster cytryny
Kwas zawarty w tym cytrusowym owocu skutecznie zwalcza infekcje i może doskonale przygotować paznokcie na obcinanie.
- Przygotuj plasterek cytryny i umieść go na zajęty stanem zapalnym palec.
- Zawiąż bandażem lub chusteczką i zostaw na całą noc.
Olejki eteryczne
Olejki doskonale służą nawilżaniu i zmiękczaniu skóry. Przyczynia się to do zmniejszenia presji, jaką skóra wywiera na paznokieć w pewnych rodzajów obuwia.
- Zalecamy szczególnie olejek z drzewa herbacianego, gdyż działa on przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Doskonała jest również oliwka dziecięca. Działa delikatnie i ma przy tym przyjemny zapach.
Plasterek lub bandaż
Ta metoda skutecznie zmniejsza presję, jaką paznokieć wywiera na skórę, “odciągając” go do tyłu za pomocą taśmy klejącej lub plastra. Gdy już skóra będzie mniej czerwona i zmniejszy się stan zapalny, będziesz w stanie obciąć paznokcie, aby nadać im pożądany kształt.
Możesz również przeczytać artykuł: Grzybica – wylecz ją domowymi sposobami
Jak unikać wrastających paznokci?
Czynnikiem fundamentalnym w opisywanej przez nas kwestii jest odpowiednia i staranna pielęgnacja stóp, dłoni i paznokci. I to nie tylko w przypadku, gdy jesteśmy podatni na ich wrastanie.
Nie jest trudno utrzymać je w dobrym stanie i odpowiednio zadbane i wcale nie wymaga to dużych nakładów finansowych. Jeżeli tylko wykażemy się regularnością i starannością, wszystko to będziemy w stanie zrobić w zaciszu własnego domu.
Bardzo ważne jest zadbać o odpowiednie narzędzia oraz utrzymać je w dobrym stanie. Dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, powinny one być zdezynfekowane i czyste.
Przypominamy też, że paznokcie należy utrzymywać zawsze obcięte na prosto i możliwie krótkie. Dzięki temu unikniemy ich wrastania w skórę palców. Zależnie od tempa ich rośnięcia, należy je obcinać co trzy tygodnie lub co miesiąc.
Przeczytaj także:Idealny manicure w domowym zaciszu
Pamiętaj, żeby nie robić sobie pedicure podczas gdy paznokieć jest wrośnięty, ponieważ może to tylko pogorszyć sytuację. Najpierw postaraj się zredukować opuchliznę i stan zapalny, a następnie możesz robić pedicure.
Podczas okresu leczenia objętego stanem zapalnym obszaru ciała, używaj szerokich butów. Unikniesz dzięki temu bólu i pogłębiania się wrastającego paznokcia.
Noś buty tylko wtedy, gdy to absolutnie konieczne. W domu możesz chodzić na boso lub w kapciach, które odkrywają palce.
Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Informed Health Online [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Ingrown toenail: Overview. 2018 Jun 28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513138/
- Eidelbaugh, J. J., & Lee, H. (2009, February). Management of the ingrown toenail. American Family Physician, 79(4), 303-308
aafp.org/afp/2009/0215/p303.html - Mayo Clinic Staff. (2014, April 3). Ingrown toenails: Treatments and drugs
mayoclinic.org/diseases-conditions/ingrown-toenails/basics/treatment/con-20019655