Wpływ środków antykoncepcyjnych na skórę

Środki antykoncepcyjne często mają pozytywny i negatywny wpływ na skórę. Z kolei coraz częściej bada się ich zastosowanie w leczeniu schorzeń skóry, np. przy trądziku.
Wpływ środków antykoncepcyjnych na skórę

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2020

Wpływ środków antykoncepcyjnych na skórę może być bardzo korzystny. Jest to działanie uzupełniające tych leków obok zwykłego zastosowania w celu zapobiegania ciąży. W leczeniu niektórych schorzeń, takich jak trądzik, wypadanie włosów u kobiet i hirsutyzm, wykazały się dużą skutecznością.

Istnieją różne formy antykoncepcji, jednak wszystkie z nich generują zarówno korzystne jak i szkodliwe działanie w najbardziej powierzchownych warstwach skóry. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jaki jest wpływ środków antykoncepcyjnych na skórę i zachęcamy do konsultacji ze specjalistą w przypadku wątpliwości.

Jaki może być wpływ środków antykoncepcyjnych na skórę?

Według badań przeprowadzonych przez Australian family physician, środki antykoncepcyjne mogą wpływać na skórę na trzy różne sposoby:

  • Zmniejszają ilość hormonów androgenicznych wytwarzanych w jajnikach i nadnerczach.
  • Ograniczają ilość krążącego testosteronu, a zwłaszcza jego aktywnej formy biologicznej, która się kumuluje i wywołuje określone efekty.
  • Zmniejszają poziom estrogenu obecnego w organizmie, co wpływa na produkcję sebum przez gruczoły łojowe.

Środki antykoncepcyjne mogą mieć również negatywny wpływ na skórę. Pojawienie się plam jest jedną z niepożądanych reakcji, zwłaszcza w przypadku ekspozycji na promienie ultrafioletowe bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Oznacza to, że środki antykoncepcyjne mogą powodować lub nasilać na skórze efekt ostudy, czyli melanodermii. To stan, w którym brązowe i nieregularne plamy pojawiają się w okolicy nad górną wargą, na czole i na policzkach. Istnieją różne typy tej patologii, która jest związana z ciążą, co wskazuje na udział składnika hormonalnego.

Wpływ środków antykoncepcyjnych na skórę
Trądzik to choroba skóry, na którą może korzystnie wpłynąć hormonalne działanie środków antykoncepcyjnych.

Rodzaje środków antykoncepcyjnych i ich wpływ na skórę

Ciało każdej kobiety i poziom hormonów jest inny, więc trudno jest przewidzieć, jakie skutki uboczne wystąpią w wyniku antykoncepcji. W każdym razie istnieją takie, które już zarejestrowano przy różnych okazjach i w związku z tym uważa się za powszechne.

Doustne środki antykoncepcyjne

Głównym powodem rozwoju trądziku w okresie dojrzewania jest to, że męski hormon płciowy jest wytwarzany w dużych ilościach w okresie dojrzewania. Nie tylko u chłopców, ale także u dziewcząt.

Stan trądziku zapalnego i niezapalnego może poprawić się u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne jako metodę zapobiegania ciąży. Leki te zawierają żeńskie hormony płciowe (estrogen i progesteron), dzięki czemu przeciwdziałają androgenom.

Jednak większość tabletek antykoncepcyjnych nie została specjalnie zatwierdzona do leczenia trądziku. Istnieją również metody niehormonalne, które mogą pomóc, a niektóre z nich mają mniej skutków ubocznych.

Miesięczny lub kwartalny zastrzyk

Pojedynczy zastrzyk antykoncepcyjny z obecnie dostępnych może działać nawet do 90 dni. Aplikuje się do w mięśnie naramienne (ramię) lub pośladki.

Wstrzykiwalne środki antykoncepcyjne, zarówno złożone hormonalnie, jak i zawierające wyłącznie progestagen, zapewniają bezpieczną i skuteczną odwracalną metodę antykoncepcji. Zyskały na popularności ze względu na swoją praktyczność. W ich przypadku nie ma potrzeby pamiętania o dawkach dziennych, co jest problemem w przyjmowaniu tabletek.

Leki te wpływają na poprawę stanu trądziku w wyniku zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych. Wyjaśnienie jest takie samo jak w przypadku tabletek doustnych.

IUD (wkładka wewnątrzmaciczna)

Miedziane wkładki wewnątrzmaciczne należą do tych środków antykoncepcyjnych, które nie zawierają hormonów. To samo dotyczy prezerwatyw, metod naturalnych, chirurgicznych lub behawioralnych. Dlatego nie generują one żadnych zmian w skórze.

Z drugiej strony hormonalna wkładka domaciczna to taka, która uwalnia ograniczoną ilość progestyny ​​do organizmu, gdy jest umieszczona w macicy. Dlatego jest w stanie generować zmiany w produkcji sebum.

Implant antykoncepcyjny

Podskórne implanty antykoncepcyjne powodują ciągłe uwalnianie progestyny. Jest to mały pasek, który umieszcza się pod skórą, najczęściej w okolicy ramienia.

Skutki wywoływane przez progestagen w skórze właściwej nie są tak wyraźne, jak te, które wytwarza estrogen. Jednak implanty progesteronowe prowadzą do zwiększenia unaczynienia i zwiększonej produkcji sebum.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Prezerwatywy dla kobiet. Co musisz o nich wiedzieć?

Pierścień antykoncepcyjny

Metoda ta składa się z przezroczystego, elastycznego pierścienia wykonanego z polietylenu lub octanu winylu, który po włożeniu do pochwy powoli wyrzuca do organizmu hormony estrogenowe i progestagen. W ten sposób zapobiega uwalnianiu komórek jajowych z jajników w każdym cyklu miesiączkowym.

U pacjentek, które stosowały ten sposób antykoncepcji przez dłuższy czas, nastąpiła znaczna poprawa zmian trądzikowych. Podobnie jak w powyższych metodach, to składnik hormonalny jest odpowiedzialny za korzystny efekt.

Tabletka dzień po

Ten rodzaj antykoncepcji w przypadkach nagłych ma na celu zapobieganie ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub niepowodzenia innej metody antykoncepcyjnej. Jest używany po akcie, a nie przed, jak inne.

Ponieważ ta pigułka zawiera dużo progestyny, jej działanie polega na czym innym niż w poprzednich środkach. Może mieć właściwości androgenne, ponieważ rozkłada się w organizmie, prowadząc do wyprysków i skóry, która wydziela więcej sebum niż zwykle.

Wkładka domaciczna
Hormonalna wkładka domaciczna może mieć wpływ na skórę, w przeciwieństwie do tradycyjnej.

Możesz Cię zainteresować również ten tekst: Zakrzepica a antykoncepcja – dowiedz się więcej!

Czy warto używać środków antykoncepcyjnych ze względu na ich wpływ na skórę?

Badania opublikowane w Journal of the American Academy of Dermatology cierkawei podsumowują wpływ środków antykoncepcyjnych na skórę. Działanie antybiotyków na trądzik może dać efekty przy przyjmowaniu dłużej niż 3 miesiące.

Natomiast doustne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych przez minimum 6 miesięcy przynoszą porównywalny efekt zmniejszenia zmian skórnych. Wskazuje to na ogromny potencjał ich zastosowania i użycia w dermatologii.

Dlatego środki antykoncepcyjne mogą być lepszą alternatywą pierwszego wyboru dla antybiotyków w specyficznym, długotrwałym leczeniu trądziku u kobiet. Można “upiec dwie pieczenia na jednym ogniu” stosując je jako metodę antykoncepcji i wykorzystując ich dodatkowe właściwości.

Możesz skonsultować się z dermatologiem, jeśli nie jest to dla Ciebie odpowiednia opcja. Oceni on ryzyko i stopień trądziku, aby ustalić najlepszą metodę leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thomas P, Dalle E, Revillon B, Delecour M, Devarenne-nicolle MF, Pagniez I. Bilan cutane de la contraception hormonale [Cutaneous effects in hormonal contraception]. NPN Med. 1985;5(81):19-24.
  • Foldes EG. Pharmaceutical effect of contraceptive pills on the skin. Int J Clin Pharmacol Ther Toxicol. 1988;26(7):356-359.
  • Effect of contraceptives on the skin. Aust Fam Physician. 1988;17(10):853-856.
  • Vaglio, Roxana Fernández, and Natalia Pérez Céspedes. “Acné vulgaris: actualizaciones en fisiopatología y tratamiento.” Revista Ciencia y Salud Integrando conocimientos 4.4 (2020): ág-52.
  • Arowojolu AO, Gallo MF, Lopez LM, Grimes DA. Combined oral contraceptive pills for treatment of acne. Cochrane Database Syst Rev. 2012;(7):CD004425. Published 2012 Jul 11. doi:10.1002/14651858.CD004425.pub6
  • Raudrant D, Rabe T. Progestogens with antiandrogenic properties. Drugs. 2003;63(5):463-492. doi:10.2165/00003495-200363050-00003
  • Requena, C., and B. Llombart. “Oral Contraceptives in Dermatology.” Actas Dermo-Sifiliográficas (English Edition) (2020).
  • Crimer, Nicole, Roberto Mercau, and David Colica. “Tratamiento del acné en la adolescencia.” Evidencia, actualizacion en la práctica ambulatoria 21.3 (2018).
  • Gómez-Flores, Minerva, and Sonia Chávez-Álvarez. “Asociaciones hormonales del acné y su tratamiento.” Dermatología Revista Mexicana 63.S1 (2020): 25-32.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.