Worki pod oczami – jak je zwalczyć?
Worki pod oczami to bardzo denerwujący problem estetyczny, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej pojawiają się z powodu przemęczenia, jednakże u niektórych osób występują regularnie. Problem mogą powodować czynniki zewnętrzne, zatrzymanie wody w organizmie, alergia, reakcja na leki lub brak snu.
Niestety, aby pozbyć się ich na stałe, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Na szczęście istnieją różne zabiegi naturalne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i zniwelować worki pod oczami. Przeczytaj artykuł i poznaj kilka porad i zabiegów, które pomogą pozbyć Ci się nieestetycznych niedoskonałości pod oczami.
Jak usunąć worki pod oczami?
- Odpowiednio wypoczywaj. Jedną z głównych przyczyn worków pod oczami jest zmęczenie. Pamiętaj, aby spać przynajmniej osiem godzin dziennie i wykonywać czynności, które Cię relaksują. Jeżeli nie odpoczywasz odpowiednio, nie pomoże Ci żadne leczenie.
- Ogranicz spożycie soli. Produkt ten przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie, a co za tym idzie, pojawiania się worków pod oczami.
- Pij wodę. Picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie ma bardzo korzystny wpływ dla zdrowia całego organizmu. Kiedy pijesz dużo wody, ciało z większą łatwością pozbywa się płynów i toksyn, które mogą źle wpłynąć na jego funkcjonowanie. Dzięki piciu wody nie tylko pozbędziesz się problemu, lecz także zapobiegniesz ich powstawaniu.
- Włącz do swojej diety diuretyki. Produkty moczopędne ułatwią trawienie i pomogą usunąć nagromadzone płyny z organizmu.
- Nawilżaj skórę twarzy. Przyczyną worków pod oczami może być również przesuszona skóra lub długotrwała ekspozycja na słońce przyczyniająca się do niszczenia włókien kolagenu i elastyny oraz sprawiania, że skóra pod oczami staje się cieńsza. Zaleca się zatem codzienne stosowanie kremów nawilżających, najlepiej z ochroną przeciwsłoneczną.
- Nie trzyj skóry wokół oczu. Częste pocieranie oczu może podrażnić delikatną skórę wokół nich i tym samym przyczynić się do powstawania worków.
- Unikaj chemicznych kosmetyków. Niektórzy ludzie reagują alergicznie (występuje u nich podrażnienie skóry i obrzęk) na kosmetyki ze składnikami chemicznymi. W takim wypadku należy przerwać stosowanie niektórych kosmetyków i stwierdzić, czy któryś z nich powoduje worki pod oczami.
Przeczytaj także artykuł: Cienie pod oczami – 4 maseczki na zmęczone oczy
Zabiegi zmniejszające worki pod oczami
Ziemniaki pomagają usunąć worki pod oczami
Ziemniaki dzięki swoim właściwościom idealnie zmniejszają stany zapalne, dlatego są wielkim sojusznikiem w zmniejszaniu widoczności worków pod oczami.
W tym wypadku wystarczy pokroić surowego ziemniaka w plastry i schłodzić w lodówce, nałożyć na oczy tak, aby przykryć worki pod oczami, a następnie zostawić na piętnaście minut i zdjąć. Gotowe!
Ogórek
Ogórek ma właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają obrzęki.
Aby skorzystać z jego świetnych właściwości, wystarczy pokroić ogórka w plastry i włożyć do lodówki. Po odpowiednim schłodzeniu należy nałożyć plastry na oczy i pozostawić na dwadzieścia pięć minut. W tym czasie możesz się zdrzemnąć, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty.
Zielona herbata
Zielona herbata ma właściwości przeciwzapalne, które pozwalają w widoczny sposób zmniejszyć worki pod oczami.
Przygotuj kilka torebek zielonej herbaty, zaparz je w wodzie i pozostaw do wystygnięcia. Kiedy osiągną temperaturę pokojową, nałóż je na oczy, a następnie pozostaw na twarzy przez piętnaście minut.
Może Cię również zainteresuje: Co zrobić, aby oczy wyglądały na większe?
Mleko na worki pod oczami
Jeżeli mało spałaś i miałaś pracowitą noc, a następnego dnia masz widoczne ślady zmęczenia na twarzy, ta metoda na pewno będzie dla Ciebie pomocna, ponieważ pomoże Ci zmniejszyć widoczność worków pod oczami i nadać twarzy świeżego wyglądu.
Namocz wacik w mleku i przecieraj nim okolice oczu. Zostaw mleko na piętnaście minut, aby mogło wchłonąć, a następnie opłucz oczy zimną wodą.
Jabłko
Jabłko nie tylko zrelaksuje twarz, lecz także zredukuje stan zapalny w obrębie oczu.
Pokrój jabłko i utrzyj je na gładką masę, a następnie włóż do lodówki na dziesięć minut. Po wyjęciu z lodówki nałóż pastę na obszar dotknięty obrzękiem i zostaw na piętnaście minut.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García Bacallao L, Vicente García Gómez L, Rojo Domínguez DM, Sánchez García E. Plantas con propiedades antioxidantes. Revista cubana de investigaciones biomédicas 2001; 20 (3): 231-235. Available at: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002001000300011. Accessed 12/29, 2018.
- Nasir H, Abbas A. Health benefits of green tea. Medical Science 2014; 10 (39): 89-90. Available at: https://www.researchgate.net/profile/Atta_Naqvi/publication/264231347_Health_benefits_of_green_tea/links/53d287690cf228d363e9462c/Health-benefits-of-green-tea.pdf. Accessed 12/29, 2018.
- Prieto JR. Las antiestéticas ojeras: ¿antes guapa que sencilla? Enfermería Dermatológica 2017; 11 (32): 7-9. Available at: https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/6327406.pdf. Accessed 12/29, 2018.
- Tuero BB. Funciones de la vitamina C en el metabolismo del colágeno. Revista Cubana de Alimentación y Nutrición 2000; 14 (1): 46-54. Available at: http://cmapspublic3.ihmc.us/rid=1GQ861HNG-L3S88S-LKM/VITAMINAS%20PDF.pdf. Accessed 12/29, 2018.