Włosy pod pachami – dlaczego je mamy?
Chyba każdy z nas w pewnym momencie życia zastanawiał się, po co mamy włosy pod pachami. I choć na pierwszy rzut oka wydają się one bezużyteczne, w rzeczywistości pełnią ważną funkcję.
W okresie dojrzewania zmiany hormonalne sprawiają, że pod pachami zaczynają rosnąć włosy. Pojawiają się one także na innych częściach ciała. Dlaczego? Jaka jest ich rola? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.
W miarę zbliżania się do dorosłości człowiek zauważa, że cieniutkie włosy – które dotychczas były prawie niezauważalne – zaczynają się zmieniać. Powodem jest to, że przekształcają się w włosy końcowe i zaczynają pełnić pewne funkcje. Zobaczmy, o co w tym chodzi.
Włosy końcowe – cechy
Ludzie posiadają trzy rodzaje włosów. Przechodzą one zmiany na różnych etapach rozwoju, a każdy z nich ma swoje własne cechy.
Lanugo rozprzestrzenia się po całym ciele od ostatniego trymestru ciąży i znika w pierwszych miesiącach niemowlęcia. Włosy androgenne, choć mniej delikatne niż lanugo, nadal są bezbarwne i powierzchowne. Następne są włosy końcowe, które pojawiają się w okresie przedpokwitaniowym i mają następujące cechy:
- posiadają dużo pigmentu i szpiku,
- są grube i widoczne,
- występują głównie pod pachami, na łonie, brwiach i rzęsach. Również te, które rosną na skórze głowy (włosy), stanowią część włosów końcowych,
- różnią się od włosów niekońcowych tym, że są dłuższe – z wyjątkiem tych występujących na skórze głowy. Włos pod pachą liczy więcej niż 2 cm i zwykle nie przekracza 3–5 cm.
Włosy końcowe, rosnące pod pachami, podobnie jak włosy łonowe, w języku specjalistów nazywane są „włosami amboseksualnymi”. Oznacza to, że rośną u obu płci, ponadto że ich gęstość zależy od poziomu androgenów danej osoby. Jaka jest ich rola?
Dlaczego pod pachami rosną włosy?
Włosy pod pachami pojawiają w wyniku działania androgenów w organizmie człowieka. To grupa hormonów, wśród których wyróżnia się testosteron. Często uważa się, że to wyłącznie hormon płci męskiej, tak jednak nie jest. Występuje również w żeńskim układzie rozrodczym, choć w mniejszym stopniu.
W obu przypadkach to zmiany hormonalne są odpowiedzialne za wzrost włosów końcowych w okresie dojrzewania. Najpierw pojawia się owłosienie łonowe, a około dwa lata później włosy pod pachami. Czas pojawienia się zależy od indywidualnego rozwoju konkretnej osoby.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Po co czyścić szczotkę do włosów?
Włosy pod pachami – korzyści
Jedną z głównych funkcji włosów pod pachami jest utrzymanie optymalnej temperatury w organizmie. Włosy działają jak ochrona przed zimnym powietrzem lub nadmiernym ciepłem, jeśli wchodzi w kontakt z tym wrażliwym obszarem.
Służą również do zatrzymywania lub spowalniania potu, jeśli jest produkowany w dużych ilościach. W ten sposób zapobiegają jego kapaniu i spływaniu po skórze ciała, co przy dużym wysiłku jest widoczne np. na plecach.
Należy pamiętać, że same włosy nie są odpowiedzialne za zapach, który może wystąpić w okolicy pach. Przypisuje się go raczej nieodpowiedniej higienie, która pozwala bakteriom gromadzić się pod pachami.
1. Zmniejszają tarcie
Włosy pod pachami zapobiegają kontaktowi skóra–skóra, zmniejszając w ten sposób podrażnienie, które może powodować takie tarcie, na przykład podczas ćwiczeń. Niedepilowanie tych włosków znacznie zmniejsza ryzyko ich wrastania w skórę, które może prowadzić do bolesnego dyskomfortu i infekcji.
2. Feromony
Pachy wydzielają charakterystyczny dla każdej osoby zapach, a obecność włosów pomaga go uchwycić. Zapachy te są znane jako feromony. W szczególności to substancje chemiczne wytwarzane w sposób naturalny przez organizm, uwalniane, aby działać jako sygnały, zwłaszcza dla płci przeciwnej.
Słowo „feromon” to neologizm z języka greckiego. Oznacza prowadzenie lub transport czegoś, co powoduje reakcję lub podniecenie. Definicja ta stała się popularna w połowie XX wieku. Od tego czasu zaczęto wytwarzać perfumy, starając się odtworzyć esencję tych zapachów.
Stąd starożytne przekonanie, które wiązało intensywność zapachu pod pachami z męskimi cnotami. Miała ona, podobnie jak u niektórych zwierząt, przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności i wybrania partnera.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pożądanie seksualne wzrasta latem – czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?
3. Zapobiega dyskomfortowi i chorobom
Naturalne noszenie włosów pod pachami, bez golenia i depilowania, zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się wysypki. Podobnie zapobiega ropniom, które powstają w wyniku zatykania porów pod wpływem chemikaliów lub brudu.
Biorąc to pod uwagę, niektórzy lekarze sugerują, że lepiej jest nie depilować, a obcinać włosy nożyczkami, jeśli chcemy, aby obszar pach pozostał jak najczystszy.
Depilowanie włosów pod pachami to indywidualna decyzja
Chociaż prawdą jest, że obecnie przeważa tendencja do usuwania owłosienia pod pachami, dobrze poznać korzyści płynące z ich pozostawienia w naturalnej wersji.
Kryteria ich depilacji nie odpowiadają na wytyczne medyczne, a wyłącznie estetycznie. Są one osadzone we wzorcu kulturowym typowym dla naszego czasu.
Gładka skóra i poddawanie się zabiegom mającym utrzymać ją bezwłosą jest osobistą decyzją. Zależy od gustów i zwyczajów każdej osoby. Warto jednak wiedzieć, że żadna opcja nie stanowi problemu, jeśli zachowujemy standardy higieniczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. What is the structure of hair and how does it grow? 2019 Aug 29. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546248/
-
Randall VA. Androgens and hair growth. Dermatol Ther. 2008 Sep-Oct;21(5):314-28. doi: 10.1111/j.1529-8019.2008.00214.x. PMID: 18844710.
- Lanzalaco A, Vanoosthuyze K, Stark C, Swaile D, Rocchetta H, Spruell R. A comparative clinical study of different hair removal procedures and their impact on axillary odor reduction in men. J Cosmet Dermatol. 2016;15(1):58-65. doi:10.1111/jocd.12197
- Verhaeghe J, Gheysen R, Enzlin P. Pheromones and their effect on women’s mood and sexuality. Facts Views Vis Obgyn. 2013;5(3):189-195.
- Suro Reyes, José Ángel, Gutiérrez Fernández, Luisa, Ruíz Ávila, Javier y Bouhanna, Pierre. (2007) “El pelo, generalidades y funciones.” Revista Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. Volumen 5. N° 4. Octubre-Diciembre.
- Luo DQ, Liang YH, Li XQ, Zhao YK, Wang F, Sarkar R. Ingrowing Hair: A Case Report. Medicine (Baltimore). 2016;95(19):e3660. doi:10.1097/MD.0000000000003660