Włosy pod pachami – dlaczego je mamy?

Włosy pod pachami – dlaczego je mamy?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Chyba każdy z nas w pewnym momencie życia zastanawiał się, po co mamy włosy pod pachami. I choć na pierwszy rzut oka wydają się one bezużyteczne, w rzeczywistości pełnią ważną funkcję.

W okresie dojrzewania zmiany hormonalne sprawiają, że pod pachami zaczynają rosnąć włosy. Pojawiają się one także na innych częściach ciała. Dlaczego? Jaka jest ich rola? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.

W miarę zbliżania się do dorosłości człowiek zauważa, że cieniutkie włosy – które dotychczas były prawie niezauważalne – zaczynają się zmieniać. Powodem jest to, że przekształcają się w włosy końcowe i zaczynają pełnić pewne funkcje. Zobaczmy, o co w tym chodzi.

Włosy końcowe – cechy

Ludzie posiadają trzy rodzaje włosów. Przechodzą one zmiany na różnych etapach rozwoju, a każdy z nich ma swoje własne cechy.

Lanugo rozprzestrzenia się po całym ciele od ostatniego trymestru ciąży i znika w pierwszych miesiącach niemowlęcia. Włosy androgenne, choć mniej delikatne niż lanugo, nadal są bezbarwne i powierzchowne. Następne są włosy końcowe, które pojawiają się w okresie przedpokwitaniowym i mają następujące cechy:

  • posiadają dużo pigmentu i szpiku,
  • są grube i widoczne,
  • występują głównie pod pachami, na łonie, brwiach i rzęsach. Również te, które rosną na skórze głowy (włosy), stanowią część włosów końcowych,
  • różnią się od włosów niekońcowych tym, że są dłuższe – z wyjątkiem tych występujących na skórze głowy. Włos pod pachą liczy więcej niż 2 cm i zwykle nie przekracza 3–5 cm.

Włosy końcowe, rosnące pod pachami, podobnie jak włosy łonowe, w języku specjalistów nazywane są „włosami amboseksualnymi”. Oznacza to, że rośną u obu płci, ponadto że ich gęstość zależy od poziomu androgenów danej osoby. Jaka jest ich rola?

Gęste włosy
Zarówno gęstość, jak i inne cechy włosów na ciele są przypisywane aktywności androgenów w organizmie.

Dlaczego pod pachami rosną włosy?

Włosy pod pachami pojawiają w wyniku działania androgenów w organizmie człowieka. To grupa hormonów, wśród których wyróżnia się testosteron. Często uważa się, że to wyłącznie hormon płci męskiej, tak jednak nie jest. Występuje również w żeńskim układzie rozrodczym, choć w mniejszym stopniu.

W obu przypadkach to zmiany hormonalne są odpowiedzialne za wzrost włosów końcowych w okresie dojrzewania. Najpierw pojawia się owłosienie łonowe, a około dwa lata później włosy pod pachami. Czas pojawienia się zależy od indywidualnego rozwoju konkretnej osoby.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Po co czyścić szczotkę do włosów?

Włosy pod pachami – korzyści

Jedną z głównych funkcji włosów pod pachami jest utrzymanie optymalnej temperatury w organizmie. Włosy działają jak ochrona przed zimnym powietrzem lub nadmiernym ciepłem, jeśli wchodzi w kontakt z tym wrażliwym obszarem.

Służą również do zatrzymywania lub spowalniania potu, jeśli jest produkowany w dużych ilościach. W ten sposób zapobiegają jego kapaniu i spływaniu po skórze ciała, co przy dużym wysiłku jest widoczne np. na plecach.

Należy pamiętać, że same włosy nie są odpowiedzialne za zapach, który może wystąpić w okolicy pach. Przypisuje się go raczej nieodpowiedniej higienie, która pozwala bakteriom gromadzić się pod pachami.

1. Zmniejszają tarcie

Włosy pod pachami zapobiegają kontaktowi skóra–skóra, zmniejszając w ten sposób podrażnienie, które może powodować takie tarcie, na przykład podczas ćwiczeń. Niedepilowanie tych włosków znacznie zmniejsza ryzyko ich wrastania w skórę, które może prowadzić do bolesnego dyskomfortu i infekcji.

2. Feromony

Pachy wydzielają charakterystyczny dla każdej osoby zapach, a obecność włosów pomaga go uchwycić. Zapachy te są znane jako feromony. W szczególności to substancje chemiczne wytwarzane w sposób naturalny przez organizm, uwalniane, aby działać jako sygnały, zwłaszcza dla płci przeciwnej.

Słowo „feromon” to neologizm z języka greckiego. Oznacza prowadzenie lub transport czegoś, co powoduje reakcję lub podniecenie. Definicja ta stała się popularna w połowie XX wieku. Od tego czasu zaczęto wytwarzać perfumy, starając się odtworzyć esencję tych zapachów.

Stąd starożytne przekonanie, które wiązało intensywność zapachu pod pachami z męskimi cnotami. Miała ona, podobnie jak u niektórych zwierząt, przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności i wybrania partnera.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pożądanie seksualne wzrasta latem – czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?

3. Zapobiega dyskomfortowi i chorobom

Naturalne noszenie włosów pod pachami, bez golenia i depilowania, zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się wysypki. Podobnie zapobiega ropniom, które powstają w wyniku zatykania porów pod wpływem chemikaliów lub brudu.

Biorąc to pod uwagę, niektórzy lekarze sugerują, że lepiej jest nie depilować, a obcinać włosy nożyczkami, jeśli chcemy, aby obszar pach pozostał jak najczystszy.

Ciemne plamy na skórze pod pachami pojawiają się u wielu młodych mam.
Utrzymanie włosów pod pachami pomaga zapobiegać podrażnieniom w ich okolicy. Ich eliminacja to kwestia indywidualna ocena, związaną z estetyką.

Depilowanie włosów pod pachami to indywidualna decyzja

Chociaż prawdą jest, że obecnie przeważa tendencja do usuwania owłosienia pod pachami, dobrze poznać korzyści płynące z ich pozostawienia w naturalnej wersji.

Kryteria ich depilacji nie odpowiadają na wytyczne medyczne, a wyłącznie estetycznie. Są one osadzone we wzorcu kulturowym typowym dla naszego czasu.

Gładka skóra i poddawanie się zabiegom mającym utrzymać ją bezwłosą jest osobistą decyzją. Zależy od gustów i zwyczajów każdej osoby. Warto jednak wiedzieć, że żadna opcja nie stanowi problemu, jeśli zachowujemy standardy higieniczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. What is the structure of hair and how does it grow? 2019 Aug 29. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546248/
  • Randall VA. Androgens and hair growth. Dermatol Ther. 2008 Sep-Oct;21(5):314-28. doi: 10.1111/j.1529-8019.2008.00214.x. PMID: 18844710.
  • Lanzalaco A, Vanoosthuyze K, Stark C, Swaile D, Rocchetta H, Spruell R. A comparative clinical study of different hair removal procedures and their impact on axillary odor reduction in men. J Cosmet Dermatol. 2016;15(1):58-65. doi:10.1111/jocd.12197
  • Verhaeghe J, Gheysen R, Enzlin P. Pheromones and their effect on women’s mood and sexuality. Facts Views Vis Obgyn. 2013;5(3):189-195.
  • Suro Reyes, José Ángel, Gutiérrez Fernández, Luisa, Ruíz Ávila, Javier y Bouhanna, Pierre. (2007) “El pelo, generalidades y funciones.” Revista Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. Volumen 5. N° 4. Octubre-Diciembre.
  • Luo DQ, Liang YH, Li XQ, Zhao YK, Wang F, Sarkar R. Ingrowing Hair: A Case Report. Medicine (Baltimore). 2016;95(19):e3660. doi:10.1097/MD.0000000000003660

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.