Włókniak jamy ustnej - w jaki sposób wpływa na zdrowie?
Pojawienie się twardego guzka w jamie ustnej jest zwykle powodem do niepokoju. Jednak w wielu przypadkach jest to po prostu włókniak jamy ustnej, który jest dość powszechny. Jest to wzrost tkanki włóknistej, który zwykle wiąże się z sytuacjami ciągłego i długotrwałego podrażnienia. Choć nie jest to poważna sytuacja, to jednak jest to sytuacja niepokojąca.
Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy. Czasami to, co wydaje się być nieszkodliwą zmianą, może wywołać wiele komplikacji. Dlatego ważne jest, aby ekspert ocenił jego cechy, pochodzenie i inne czynniki towarzyszące. Poniżej przyjrzymy się przypadłości, jaką jest włókniak jamy ustnej. Kiedy się tworzy, jak jest diagnozowany i co obejmuje leczenie? Oto wyjaśnienie.
Włókniak jamy ustnej – powszechna przypadłość
Włókniak jamy ustnej to łagodny nowotwór, który pojawia się w tkankach miękkich jamy ustnej. Mogą to być zarówno miękkie, jak i twarde grudki tkanki bliznowatej, które powstają w odpowiedzi na stałą i uporczywą sytuację traumatyczną.
Jest uważany za reaktywną zmianę typu hiperplastycznego, ponieważ następuje wzrost i zwiększenie objętości tkanek błony śluzowej jamy ustnej. Na tych tkankach rozwija się forma bliznowacenia z powodu przewlekłego podrażnienia okolicy.
Dotyka ludzi w każdym wieku, chociaż częściej występują u osób starszych. Mogą również pojawić się w dowolnym obszarze jamy ustnej. Zwykle są małe i tego samego koloru co błona śluzowa jamy ustnej, na której się znajdują. Dlatego czasami trudno je zauważyć. Jeśli jednak czynnik, który je prowokuje, utrzymuje się z czasem, mogą rosnąć, stać się bardzo widoczne, a nawet denerwujące.
Chociaż włókniak jamy ustnej jest jego najbardziej znaną nazwą, jest również nazywany innymi nazwami, takimi jak:
- Włókniak urazowy
- Ogniskowy wewnątrzustny rozrost włóknisty
- Polip ustny
- Włóknisty guzek.
Włókniak jamy ustnej – przyczyny
Najczęstszą przyczyną włókniaków jamy ustnej jest przewlekłe podrażnienie. Uraz lub ciągłe tarcie o błonę śluzową wyzwala reaktywną hiperplazję tkanki, która powoduje powstanie guza. A jeśli ten bodziec zostanie wyeliminowany, zmiana zniknie.
Czynniki i sytuacje związane z jego pojawieniem się są wymienione poniżej:
- Nawyk gryzienia w policzki lub usta
- Nawyk ssania wargi lub policzka
- Uraz błony śluzowej przez złamany, szorstki lub ostry ząb
- Podrażnienie spowodowane dużymi osadami kamienia nazębnego
- Otarcia spowodowane złamanymi lub źle ustawionymi protezami
- Urazy spowodowane aparatami ortodontycznymi.
Warto wiedzieć, że – rzadziej – włókniak jamy ustnej może mieć inne podłoże niż podrażnienie. Tak jest w przypadku włókniaka olbrzymiokomórkowego lub włókniakowatości. Występuje częściej u osób starszych i kobiet. Występuje również częściej u pacjentów z problemami skórnymi, cukrzycą lub anemią.
Włókniak – jak wpływa na zdrowie jamy ustnej?
Włókniak jamy ustnej jest widoczny w jamie ustnej jako miękki lub twardy, twardy guzek. Na początku są małe, ale powiększają się, jeśli podrażnienie trwa. Ogólnie rzecz biorąc, mają one średnicę nie większą niż 1 do 1,5 cm. Najczęściej spotykana konformacja ma kształt kopuły lub wystającą grudkę. Mogą jednak mieć małą łodygę podstawy. Ponadto, jeśli rozwijają się pod nieprzystosowaną protezą, często mają kształt liścia.
W większości przypadków mają ten sam kolor co błona śluzowa jamy ustnej, na której się znajdują. Czasami jednak mogą być nieco jaśniejsze lub ciemniejsze, zwłaszcza jeśli krwawią. Po wielokrotnym urazie ich zewnętrzna powierzchnia może stać się szorstka, łuszcząca się lub owrzodzenia.
Najczęściej znajdują się na wewnętrznej stronie policzków, w miejscu, gdzie spotykają się zęby górne i dolne. Mogą również znajdować się na wewnętrznej błonie śluzowej wargi dolnej, brzegach języka i dziąsłach. Jednak, mimo że zwykle są bezbolesne, czasami powodują dyskomfort podczas jedzenia lub mówienia, zwłaszcza gdy urosły lub mają kontakt z zębami podczas żucia.
Diagnoza
Ogólnie rzecz biorąc, gdy pacjent ma włókniaka jamy ustnej, to on sam go wykrywa jako pierwszy. Obecność guzka w jamie ustnej sprawi, że udadzą się do dentysty w celu postawienia diagnozy. Mimo to zmiana może pozostać niezauważona i może to być dentysta, który odkryje ją podczas rutynowych badań.
Oczywiście dentysta jest odpowiedzialny za ustalenie, co to jest. Badanie wewnątrzustne i obecność traumatycznych sytuacji w jamie ustnej pomoże podejrzewać włókniaka jamy ustnej. Jednym ze sposobów potwierdzenia diagnozy – i jednocześnie rozwiązania problemu – jest wyeliminowanie czynnika drażniącego, który ją wywołuje. Jeśli zmiana zmniejszy się lub zniknie po usunięciu urazu, podejrzenie się potwierdza.
W każdym przypadku dentysta może rozważyć pobranie próbki lub usunięcie zmiany w celu wykonania biopsji. Dzięki temu badaniu histologicznemu uzyskuje się dokładną i ostateczną diagnozę, a inne podobne stany są wykluczone.
Jeżeli po wyeliminowaniu czynnika drażniącego guz nie ustąpi, należy wykonać biopsję. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku , gdy pacjent ma nawyki związane z rakiem jamy ustnej, takie jak alkoholizm czy palenie.
Przeczytaj także: Propolis w pielęgnacji jamy ustnej
Diagnostyka różnicowa
Niektóre grudki w jamie ustnej mogą przypominać włókniaka jamy ustnej. Oto niektóre ze zmian, które dentysta powinien wziąć pod uwagę, aby postawić diagnostykę różnicową:
- Neurofibroma: jest to wolno rosnąca masa, która może znajdować się na języku lub błonie śluzowej policzka. Jednak zwykle występuje również w innych lokalizacjach.
- Neurilemoma: jest to guz, który zwykle znajduje się na języku i towarzyszy mu ból.
- Tłuszczak: guz podobny do włókniaka, ale o żółtawym odcieniu ze względu na zawartość tkanki tłuszczowej.
- Obwodowy włókniak kostniejący: jest to narośl ogniskowa zlokalizowana wdziąsłach.
- Fibrosarcoma: jest to dość rzadki, bezbolesny, ale szybko rosnący nowotwór złośliwy. Zwykle staje się dość duży i daje przerzuty do głównych narządów, takich jak płuca.
Ponieważ jedyną rzeczą, która może dać dokładną diagnozę, jest biopsja, ważne jest, aby wykonać ten test i wykluczyć inne podobne schorzenia. W razie potrzeby lekarz podejmie odpowiednie leczenie wykrytego problemu.
Leczenie włókniaka jamy ustnej
Jak wspomnieliśmy, początkowo w celu wyleczenia włókniaka jamy ustnej konieczne będzie wyeliminowanie czynnika drażniącego. Może to obejmować kilka środków, takich jak:
- Adaptacja źle ustawionej protezy
- Dokonywanie naprawy stomatologicznej
- Polerowanie szorstkich zębów
- Woskowanie drutów ortodontycznych
- Eliminacja nawyków, takich jak przygryzanie ust i policzków.
W każdym razie, poza opanowaniem sytuacji urazowej, niektóre przypadki wymagają chirurgicznego wycięcia zmiany. Włókniak z wąskimi marginesami jest usuwany i wysyłany do biopsji w celu potwierdzenia diagnozy.
Powinieneś wiedzieć, że pomimo usunięcia guzka chirurgicznie, jeśli przyczyna traumatyzująca tkankę utrzymuje się, jest bardzo prawdopodobne, że problem pojawi się ponownie. Dlatego kontrolowanie źródła podrażnienia jest podstawową częścią podejścia.
Jeśli uraz błony śluzowej jest spowodowany złamanym lub zepsutym zębem, naprawienie go będzie częścią rozwiązania. Ostre krawędzie wypełnień, protez lub zębów należy wypolerować lub odbudować, aby uniknąć ocierania się o miękkie części jamy ustnej.
W przypadku protez, które się poruszają, są luźne lub powodują urazy tkanek miękkich, konieczne będzie znalezienie zastępstwa lub ich naprawa. A jeśli dana osoba nosi sprzęt, który powoduje ból, należy go ponownie założyć lub pokryć woskiem ortodontycznym, aby zapobiec uszkodzeniu jamy ustnej.
Nawyk zaciskania zębów, podgryzania policzków czy ssania ust może być najtrudniejszy do opanowania. Kiedy ten nawyk jest związany ze stresem i lękiem, pomocne może być połączenie szynowania, poradnictwa psychologicznego oraz technik medytacji i relaksacji.
Jeśli pacjent ma nawyk odsysania śluzówki przez lukę pozostawioną przez brakujący ząb, uzupełnienie brakującego elementu jest dobrym sposobem na uniknięcie tego nawyku.
Zobacz też: Co łączy zdrowie jamy ustnej z płodnością?
Chirurgia mięśniaka jamy ustnej
Dentysta może zdecydować, że usunięcie zmiany jest najlepszą opcją leczenia problemu. Jest to prosta procedura, którą wykonuje chirurg szczękowo-twarzowy, znieczulając dotknięty obszar.
Włókniak jest następnie usuwany z niewielkim marginesem bezpieczeństwa za pomocą skalpela, elektroskalpela lub lasera. Na koniec miejsce nacięcia zostaje zszyte. Gojenie jest zwykle szybkie, co pozwala pacjentowi na jak najszybsze wznowienie codziennych czynności.
Jedyne leczenie lub wytyczne po zabiegu to:
- Utrzymanie higieny jamy ustnej i wykonywanie jej delikatnie w okolicach leczonego obszaru
- Stosowanie przez kilka dni miękkiej i zimnej diety
- Unikanie źródeł ciepła i ćwiczeń
- Nie palić.
Tkanka usunięta chirurgicznie zostanie przesłana do patologa w celu uzyskania dokładnego raportu na temat rodzaju zmiany. Konieczne będzie późniejsze monitorowanie w celu oceny rozwoju przypadku i odzyskania tkanek. Na tym etapie dentysta sprawdzi, czy nie występują nawroty zmian lub urazów, które spowodowały ich pojawienie się.
Zapobieganie powstawaniu włókniaka jamy ustnej
Najlepszym sposobem, aby zapobiec pojawieniu się włókniaka jamy ustnej – lub zapobiec jego ponownemu pojawieniu się, jeśli już go usunięto – jest uważne monitorowanie jamy ustnej. Zwrócenie uwagi na stan jamy ustnej pozwoli ograniczyć sytuacje, które mogą uszkodzić błony śluzowe i sprzyjać powstawaniu tych grudek.
Dbanie o zdrowie jamy ustnej, odpowiednia higiena i regularne wizyty u dentysty to dwa podstawowe czynniki, aby im zapobiegać. Kluczowe jest również unikanie szkodliwych nawyków, takich jak żucie policzków. W razie potrzeby regularne wizyty kontrolne u dentysty pomogą w szybkim wykryciu zmian budzących większe obawy. To powiedziawszy, ważne jest, aby udać się do dentysty, gdy narośle powiększają się lub są trwałe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rocafuerte-Acurio, M. A. (2019). Fibroma traumático en cavidad oral–una revisión. Revista KIRU, 16(1).
- Mauri-Obradors, E., Estrugo-Devesa, A., Jané-Salas, E., Viñas, M., & López-López, J. (2017). Oral manifestations of Diabetes Mellitus. A systematic review. Medicina oral, patologia oral y cirugia bucal, 22(5), e586.
- Gnecco-Goenaga, B., Viola-Rhenals, M., & López-Arrieta, Z. (2014). Fibroma osificante periférico. Revista Ciencias Biomédicas, 5(1), 130-133.
- Gonzales, C. J. P., Abreu, J. A., & Chong, J. C. P. (2020). Fibrosarcoma del adulto. Revista Cubana de Otorrinolaringología y Cirugía de Cabeza y Cuello, 4(3).
- Centeno, A., Danielo, C., Campana, R., & Orozco, M. A. (2010). Tumores malignos de boca. Med Cutan Iber Lat Am, 38(6), 221-228.
- Sánchez Solórzano, G. A. (2019). Resección quirúrgica de fibroma traumático en la cavidad oral (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología).
- Dutra, K. L., Longo, L., Grando, L. J., & Rivero, E. R. C. (2019). Incidence of reactive hyperplastic lesions in the oral cavity: a 10 year retrospective study in Santa Catarina, Brazil. Brazilian journal of otorhinolaryngology, 85, 399-407.
- Zambrano, T. B. S., Mendoza, N. B., & Bazurto, M. R. N. (2020). Fibroma reactivo lateral de lengua: Presentación de un caso clínico. Revista Científica Especialidades Odontológicas UG, 3(2).
- Cobos, M. R. (2015). El fibroma traumático como lesión hiperplásica común de la boca: reporte de un caso. Ciencia y Salud virtual, 7(1), 81-87.