Właściwości mniszka lekarskiego - 7 zastosowań

Właściwości mniszka lekarskiego - 7 zastosowań
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Mniszek lekarski, przez botaników zwany również Taraxacum, jest rośliną należącą do rodziny Asteraceae. Znane jest wiele niesamowitych właściwości mniszka lekarskiego. Pomimo tego, że mniszek lekarski jest uważany za chwast, jego wartość dla medycyny alternatywnej jest ogromna! Wszystko przez jego liczne właściwości odżywcze i prozdrowotne.

Mlecze można bez problemu znaleźć w ogrodach, na ścieżkach i łąkach, chociaż wiele osób hoduje je specjalnie w celu wykorzystania do przygotowania naturalnych leków. Chociaż wiele osób nie zna właściwości mniszka lekarskiego, jest to roślina o działaniu przeciwzapalnym, moczopędnym i przeciwutleniającym.

Spożywanie go, zwłaszcza pod postacią naparu, zapobiega rozwojowi niektórych chorób i pomaga zoptymalizować działanie kilku układów w naszym ciele. Ponieważ wiele osób wciąż nie wie do czego może służyć pospolity mlecz, chcemy podzielić się z Wami informacjami o jego 7 głównych zastosowaniach.

Nie przegap ich!

Zadziwiające i naturalne właściwości mniszka lekarskiego

1. Właściwości mniszka lekarskiego: zwalczanie retencji płynów

Dzięki właściwościom moczopędnym i przeciwzapalnym mniszek lekarski jest stosowany jako uzupełnienie kuracji mającej na celu pozbycie się płynów z organizmu.

Jego naturalne składniki aktywne poprawiają funkcjonowanie nerek i pomagają usunąć nadmiar płynów poprzez stymulację produkcji moczu.

Opuchnięte stopy na trawie
  • W celu zwalczenia retencji płynów możesz pić napar z mniszka 2 lub 3 razy dziennie.

2. Poprawia pracę wątroby

Korzeń mniszka lekarskiego jest znanym remedium na wątrobę. Niepozorne zioło pomaga zoptymalizować funkcjonowanie wątroby oraz zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych i reguluje przepływ żółci.

Zawarte w mniszku przeciwutleniacze pomagają usunąć toksyny zatrzymane w tkankach wątroby. Dodatkowo jakby tego było mało, mniszek zapobiega również niektórym zaburzeniom, takim jak na przykład stłuszczenie wątroby.

  • Warto przyjmować korzenie mniszka przynajmniej 3 razy w tygodniu pod postacią naparu.

3. Zwalcza syndrom leniwego jelita

Mniszek ma łagodne właściwości przeczyszczające, które pomagają poprawić ruchy jelit, co z kolei pomaga usunąć gromadzące się w nich resztki przemiany materii.

Mniszek zawiera duże ilości błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy. Razem wspierają one funkcje trawienne i przyspieszają metabolizm.

Kobieta leżąca w łóżku z bólem brzucha

Mniszek jest zalecany również w przypadku niestrawności i gazów. Stosuje się go, ponieważ pomaga zneutralizować kwaśne pH bez wpływu na aktywność zdrowych bakterii.

  • Wypij filiżankę naparu na dwie godziny przed pójściem do łóżka.

4. Mniszek zwalcza anemię

Ze względu na znaczną zawartość żelaza, magnezu i wapnia, ta zdrowa roślina jest również dobrym uzupełnieniem diety stosowanej w przypadkach niedokrwistości i zmęczenia. Po wchłonięciu przez organizm, substancje zawarte w mniszku stymulują tworzenie czerwonych i białych krwinek, pomagając między innymi wzmocnić układ odpornościowy.

  • Przygotuj litr naparu z mniszka i pij go 3 lub 4 razy dziennie w ciągu dnia.

5. Ochrania wzrok

Dzięki zawartości niezbędnych substancji odżywczych mniszek lekarski jest jedną z roślin, które pomagają chronić stan zdrowia naszego wzroku.

Zawiera luteinę i zeaksantynę, dwa składniki, które minimalizują ryzyko wystąpienia zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej i innych dolegliwości związanych ze starzeniem się.

Zbliżenie na oko

Pij filiżankę naparu z mniszka raz dziennie przynajmniej 3 razy w tygodniu.

6. Zwalcza problemy skórne

Zarówno spożywanie i okłady z mniszka są naturalnymi sposobami na radzenie sobie z problemami skórnymi. Jego właściwości przeciwutleniające pomagają oczyścić krew, usuwając toksyny, które wpływają na nasilenie trądziku czy egzemy.

Ponadto mniszek ma działanie przeciwzapalne i lecznicze, które przyspiesza gojenie się ran i łagodzi alergie.

  • Pij napar z mniszka 2 lub 3 razy dziennie, żeby pozbyć się problemów skórnych.
  • Zewnętrznie, stosuj jako kompres lub dodawaj do maści.

7. Łagodzi stany zapalne

Ta roślina zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, beta-karoteny i minerały. Te składniki absorbowane przez organizm pomagają przywrócić równowagę organizmu i pozbyć się stanów zapalnych.

Wchłanianie tych substancji sprzyja łagodzeniu typowych dolegliwości, takich jak silne bóle głowy. Dodatkowo ułatwia leczenie chorób przewlekłych, jak artretyzm lub choroba zwyrodnieniowa stawów.

Łagodzenie podrażnień skóry
  • Stosuj mniszek, jeśli dokuczają Ci skurcze nocne lub ból stawów.
  • Pij 2 lub 3 filiżanki naparu z mniszka dziennie w celach zapobiegawczych lub jako pomoc w leczeniu.
  • Opcjonalnie, przygotuj napar i nakładaj na bolące miejsca za pomocą ciepłych kompresów.
  • Pozostaw kompres na 10 minut. Stosuj każdego dnia.

Należy pamiętać, że pomimo wszystkich tych dobroczynnych właściwości mniszka lekarskiego, roślina ta jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. To dlatego, że znajdujące się w nim barwniki zawierają wysokie stężenie alkoholu, który może być szkodliwy dla dziecka.

Nie należy go również podawać pacjentom z kamieniami żółciowymi lub innymi problemami z woreczkiem żółciowym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.