Właściwości imbiru - najlepsze zastosowanie

Imbir jest wysoce zalecany w leczeniu wszelkich dolegliwości trawiennych. Między innymi stymuluje produkcję soków żołądkowych, a w przypadku spożycia go po posiłkach - pomaga zmniejszyć wzdęcia i nudności.
Właściwości imbiru - najlepsze zastosowanie
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

W tym artykule poznasz najważniejsze właściwości imbiru oraz jego najlepsze możliwe zastosowania. Znajomość tych charakterystyk może być bardzo przydatna, bowiem stanowi nie tylko urozmaicenie w kuchni, ale niesie też masę korzyści dla naszego zdrowia. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Przyprawa ta – imbir, jest tradycyjna dla kuchni azjatyckiej i wschodniej. Coraz częściej jednak spotykamy ją powszechnie na stołach i w garnkach całego świata. Dodajemy ją bowiem poznajemy się na dobrodziejskich właściwościach.

Ponadto kusi jej ciekawy, egzotyczny dla Zachodu smak. Imbir cechuje cały wachlarz składników odżywczych. Działa na wiele sposobów w naszym organizmie. Poznaj z nami właściwości imbiru.

Właściwości imbiru – poznajmy najważniejsze z nich

Pierwsze doniesienia o imbirze pojawiły się w południowo-wschodniej Azji ponad 3 000 lat temu.

Został wyeksportowany do Azji Środkowej w V wieku p.n.e. przez króla perskiego Dariusa, który otrzymał go z plantacji indyjskich, w celu sprzedaży na Bliskim Wschodzie.

Pierwsze dane na temat handlu imbirem oferuje nam już Konfucjusz, który opowiada, jak Fenicjanie sprowadzili go do basenu Morza Śródziemnego. Później handel rozszerzył się na Morze Śródziemne, Morze Czerwone i dalej.

Mimo, że wykorzystanie tej przyprawy zostało odsunięte w niepamięć po Imperium Rzymskim, podróże Marco Polo eksportowały imbir ponownie, tym razem na ziemie amerykańskie.

Zatem dzikie uprawy tej rośliny można znaleźć dziś chociażby na wyspach karaibskich. Obecnie głównym eksporterem imbiru, o najwyższej jakości – jest Jamajka.

Kulinarne zastosowania imbiru

Imbir jest uniwersalnym produktem spożywczym, który wzbogaca nasze potrawy o inne, ciekawe smaki.

Wśród właściwości imbiru jest jego silna zdolność do wzmacniania smaku. W kuchni azjatyckiej wykorzystuje się ją do ukrycia silniejszych walorów smakowych, takich jak owoce morza i niektóre mięsa.

Stosowany jest głównie w kuchni orientalnej jako wzmacniacz smaku w potrawach mięsnych, rybnych, czy dań ryżowych itp. Wiemy też, że bardzo często stanowi dodatek do sosów. 

W kuchni zachodniej na ogół ograniczamy się do jej stosowania w formie suchej lub sproszkowanej, co nadaje kuchni pewien egzotyczny aromat, czasem nawet pikantny. Ale czy korzystamy ze wszystkich właściwości imbiru?

Imbir bardzo dobrze nadaje się również do słodkich dań i deserów, ciast, lodów, karmelizowanych owoców, sorbetów, itp.

Przeczytaj też:

Tarta imbirowa – wykwintne przepisy do wypróbowania

Wykorzystanie właściwości imbiru do celów terapeutycznych

Tradycyjnie imbir stosuje się w dolegliwościach żołądkowych i przy problemach trawiennych. Stymuluje on trzustkę, dzięki czemu generuje wzrost produkcji enzymów wspomagających trawienie.

Imbir w proszku

Imbir możemy więc wykorzystać do walki z zawrotami głowy, wymiotami, biegunką i wrzodami. To nie jedyne jego pozytywne właściwości!

Jak wykorzystać je w najlepszy sposób?

  • Jeśli chcemy stymulować nasze soki żołądkowe, możemy użyć imbiru jako kojącego napoju po posiłku. To zmniejszy obrzęk i mdłości. Inną właściwością imbiru jest jego przeciwzapalny charakter, bardzo przydatny przy problemach reumatycznych i mięśniowych.
  • Musimy również przyznać, że jest to jeden z najbardziej zalecanych naparów, w przypadku bólów menstruacyjnych. Imbir przyda się też w sytuacji przeziębień i stanów zapalnych. Ciepły i zmieszany z cytryną oraz miodem obniża gorączkę i zmniejsza inne infekcje.

Właściwości imbiru i zastosowanie

Imbir przyda się też w leczeniu schorzeń stawów, na przykład w formie olejku może być stosowany podczas masażu. Zmniejsza wtedy bóle stawowe.

Jako napar zapobiegający bólowi, na przykład z powodu menstruacji, wystarczy podgrzać tylko cztery lub pięć plastrów świeżego korzenia imbiru (nie musimy go obierać), małą łyżeczkę soku cytrynowego i miodu.

Właściwości imbiru  - napar
  • Zagotujmy najpierw wodę i później dodajmy plasterki imbiru.
  • Niech wszystko gotuje przez 10 – 15 minut, aż nabierze brązowego, złocistego koloru.
  • Przed podaniem należy dodać sok z cytryny i miód.

Co więcej przyda się, jeśli nasza praca czy studia wymagają sporej dawki koncentracji.

Jeśli spotykają Cię problemy z koncentracją – regularnie stosowany imbir poprawia ukrwienie mózgu, wspomagając tym samym jego pracę. Do nauki, albo wytężającej pracy wybierz więc napar z imbiru bądź herbatę z tą przyprawą.

Podsumowanie

Regularne stosowanie imbiru może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.

Właściwości imbiru to także działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i odkażające, odświeżające. Usprawnia krążenie krwi, rozgrzewa, zwiększa koncentrację, przynosi ulgę w bólu stawów. Pamiętaj też, że świeży imbir należy przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej lodówce.

Skutki uboczne spożywania imbiru są rzadko spotykane, ale są możliwe. Musimy liczyć się więc z wystąpieniem biegunki, zgagi czy podrażnień jamy ustnej. Prosimy też o ostrożność kobiety w ciąży zanim sięgną po znaczne dawki tej przyprawy. 

Jak widać, właściwości imbiru są bardzo zróżnicowane i pozwalają na wykorzystanie go do wielu celów, zarówno leczniczych jak i gastronomicznych. Smacznego zdrowia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cañigueral, S. (2016). Jengibre. OFFARM.

  • Salgado, F. (2011). El jengibre (Zingiber officinale). Revista Internacional de Acupuntura. https://doi.org/10.1016/S1887-8369(11)70041-2.

  • Vásquez R, O., Alenguer, A., & Marreros V, J. (2001). EXTRACCIÓN Y CARACTERIZACIÓN DEL ACEITE ESENCIAL DE JENGIBRE (Zingiber officinale). Revista Amazónica de Investigación Alimentaria.

  • Mashhadi, N. S., Ghiasvand, R., Askari, G., Hariri, M., Darvishi, L., & Mofid, M. R. (2013). Anti-oxidative and anti-inflammatory effects of ginger in health and physical activity: review of current evidence. International journal of preventive medicine, 4(Suppl 1), S36–S42
  • Nikkhah Bodagh, M., Maleki, I., & Hekmatdoost, A. (2018). Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials. Food science & nutrition, 7(1), 96–108. https://doi.org/10.1002/fsn3.807

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.