Refluks żołądkowo-przełykowy i właściwa dieta
Refluks żołądkowo-przełykowy jest często spotykaną przypadłością pokarmową, która dotyka wiele osób. Przełyk jest nie tylko zwykłym mięśniem, zamkniętym i otoczonym tkanką mięśniową, otwierającym się tylko w momencie przełykania pokarmu, zapobiega on cofaniu się treści żołądkowej, czyli właśnie refluksowi. Z tego artykułu dowiesz się jaką dietę warto zastosować, gdy cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy. Co powinieneś w takim przypadku wiedzieć?
Co należy wiedzieć, gdy cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy?
Gdy mięśnie tworzące Twój zaczną słabnąć, zapewne dostrzeżesz u siebie pierwsze objawy refluksu. Wynika to z tego, że kwas żołądkowy zaczyna podrażniać ścianki przełyku.
Oznakami refluksu są: nadkwasota, gorzki lub kwaśny smak w ustach, a także ból w klatce piersiowej. Zaburzenie to często określa się mianem choroby refleksowej przełyku. Istnieje wiele czynników, które mogą być powodem tej dolegliwości, w szczególności – spożywana żywność.
Zobacz też: Środek zobojętniający kwas żołądkowy – 4 sposoby
Specjaliści z dziedziny żywienia opracowali diety, które doskonale łagodzą refluks żołądkowo-przełykowy i są łatwe w stosowaniu. Osoby chore mogą spożywać produkty ze wszystkich grup żywności – z pewnymi wyjątkami. Muszą spożywać większe ilości witaminy C (można ją dostarczyć w suplementach, w przypadku braku tolerancji na pomidory, pomarańcze lub paprykę).
Czego należy unikać w przypadku refluksu?
Refluks żołądkowo-przełykowy oznacza po prostu, że mięsień przełyku może być osłabiony z wielu różnych powodów. Niektóre zalecenia przy tego typu schorzeniu, które mogą być przydatne do zwalczenia jego objawów są następujące:
- Unikaj spożywania tytoniu, ponieważ nikotyna osłabia i rozluźnia mięśnie.
- Unikaj gumy do żucia lub słodyczy, które są twarde. Zwiększają one ilość połykanego powietrza, co może powodować refluks.
- Unikaj pozycji leżącej mając pełny żołądek. Unikaj ciężkostrawnych potraw na obiad. Sugerujemy, aby odczekać trzy godziny po posiłku, zanim się położysz.
- Unikaj noszenia zbyt ciasnych ubrań, schylania się, czy też pracy bezpośrednio po posiłkach.
- Jedz częściej, ale małe porcje.
- Jeśli masz nadwagę, postaraj się schudnąć lub przynajmniej stracić kilka kilogramów. Wynika to z tego, że otyłość zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu.
- Podnieś swój zagłówek w łóżku o 15 cm.
- Staraj się nie jeść zbyt dużych ilości frytek, produktów mlecznych (zwłaszcza mleka), czekolady, oleju, pieprzu, śmietany i produktów typu fast food.
- Soki cytrusowe, kawa, herbata i napoje gazowane podrażniają przełyk (radzimy ich unikać).
- Ogranicz spożywanie kwaśnej lub pikantnej żywności.
- Wykonuj lekkie ćwiczenia, jedną lub dwie godziny po posiłku.
- Zmniejsz ilość spożywanego alkoholu. Nie przekraczaj porcji 2 szklanek dziennie – dla kobiet i 3 – dla mężczyzn. Staraj się zachować wstrzemięźliwość.
- Upewnij się, że sypiasz na lewym boku – to tam znajduje się żołądek. Unikaj spania na prawym boku, na plecach lub na brzuchu.
Wskazane rodzaje żywności przy refluksie
Sugerujemy, aby osoby chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy spożywały i/lub unikały następujących rodzajów żywności:
- Nabiał: zalecamy spożywanie mleka bez laktozy, lekkiego jogurtu, odtłuszczonego mleka. Powinieneś unikać: mlecznej czekolady i mleka pełnotłustego.
- Warzywa: dopuszczalne są wszystkie za wyjątkiem pomidorów.
- Owoce: proponujemy jeść jabłka, melony, truskawki, banany, brzoskwinie i gruszki. Unikaj owoców cytrusowych (winogrona, ananasy, pomarańcze, grejpfruty i cytryny).
- Chleb i ziarna: zalecamy, aby chleb zawsze był przygotowywany z chudego mleka. Chleb wykonany z dodatkiem pełnego mleka jest zabroniony.
- Mięso: polecamy mięso o niskiej zawartości tłuszczu, jak ryby, indyk i kurczak. Unikaj boczku, skórki z kurczaka i tłustego mięsa.
- Tłuszcz i oleje: jeśli masz refluks żołądkowo-przełykowy, spożywanie tych produktów nie jest zalecane, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego.
- Desery i słodycze: dozwolone są te o zawartości tłuszczu mniejszej, niż 3 procent. Należy unikać czekolady i deserów przygotowywanych z dużej ilości tłuszczu i olejów.
- Napoje: zalecamy te bezkofeinowe, herbatę (ale nie miętową), soki (z wyjątkiem cytrusowych) i wodę. Powinieneś unikać alkoholu, kawy, herbaty miętowej i napojów mineralnych.
- Zupy: polecamy tylko te o niskiej zawartości tłuszczu. Pamiętaj o tym, aby unikać rosołu, zup-kremów i zup z mlekiem.
Naturalne suplementy pozwalające złagodzić refluks żołądkowo-przełykowy
Poniżej podajemy najlepsze naturalne środki do leczenia refluksu:
- Ocet jabłkowy: dodaj dwie łyżki kawy lub 10 ml do szklanki wody. Wymieszaj je i pij trzy razy dziennie.
- Sok z marchwi lub kapusty: pij filiżankę dziennie.
- Rośliny na trawienie: może to być rozmaryn, liść laurowy, szałwia, tymianek – jako dodatek lub przyprawa w codziennych posiłkach.
- Papaja: jedz ją codziennie, zwłaszcza w godzinach porannych. Pomoże Ci to w trawieniu białka.
Być może zaciekawią Cię także: Sposoby na zgagę
- Soda oczyszczona: łyżka (lub 5 ml) rozpuszczona w szklance wody skutecznie złagodzi objawy powodowane przez refluks żołądkowo-przełykowy.
- Imbir: pokrój go na plasterki i gotuj w dużej ilości wody przez kilka minut. Pij jak herbatę, słodząc miodem.
- Migdały: powinny być surowe. Pomoże Ci to w zrównoważeniu pH żołądka, a także w przyswojeniu wapnia, jeśli nie możesz pić mleka.
- Aloes: pij 60 ml aloesu z wodą każdego dnia.
- Ciepła woda z cytryną: pij na czczo, 15 minut przed śniadaniem, aby zrównoważyć poziom kwasów w układzie pokarmowym.
- Herbata rumiankowa: kontroluje objawy dawane przez refluks żołądkowo-przełykowy. Może to być również kozieradka.
Ogólnie rzecz biorąc w Twojej codziennej diecie powinny się znaleźć także: czerwone jabłka, korzeń imbiru, liście bazylii, herbaty ziołowe, nasiona kopru, żółta musztarda i ogórek.
Zdjęcia: Emilian Robert Vicol, Irri Images, Mike Haller, Koon, Miheco, Siona Karen.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pacheco-Galván, A., Hart, S. P., & Morice, A. H. (2011). Reflujo gastroesofágico. Archivos de Bronconeumología. https://doi.org/10.1016/j.arbres.2011.02.001
- Diaz de Rojas, F., Castello Tapias, M., & Marino Negrón, M. (1991). OMEPRAZOL Y ENFERMEDAD POR REFLUJO GASTROESOFAGICO [2]. Gastroenterología y Hepatología. https://doi.org/10.1016/j.theochem.2004.11.037
- Brizuela, R., García, I., & León, C. (1995). Efectos del café sobre la mucosa esofágica. Revista Cubana de Medicina Militar.
- Calvet, X., & Villoria, A. (2013). [Esophageal diseases: gastroesophageal reflux disease, Barrett’s esophagus, achalasia and eosinophilic esophagitis]. Enfermedades Esofagicas: Enfermedad Por Reflujo Gastroesofagico, Esofago de Barrett, Acalasia y Esofagitis Eosinofilica. https://doi.org/10.1016/S0210-5705(12)70031-6