Witamina K - dowiedz się, kiedy musisz uzupełnić jej poziom?

Witamina K jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który pozwala ciału funkcjonować tak, jak powinno. Niedobór tej witaminy może prowadzić do problemów z kośćmi, powstawania siniaków i krwawienia. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.
Witamina K - dowiedz się, kiedy musisz uzupełnić jej poziom?

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2021

Witamina K jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa ważną rolę w stabilności krwi i jest prekursorem czynników krzepnięcia.

Witamina K jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który pozwala ciału funkcjonować tak, jak powinno. Niedobór tej witaminy może prowadzić do problemów z kośćmi, powstawania siniaków i krwawienia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Witamina K – jakie ma znaczenie?

Jest to substancja, która jak każda inna witamina jest niezbędna w małych ilościach do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu.

Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Organizm przechowuje ją w małych ilościach, które szybko się wyczerpują. Dlatego należy ją regularnie spożywać. Ludzkie ciało może również przetwarzać niewielkie ilości do ponownego wykorzystania.

Witamina K odgrywa rolę w wytwarzaniu białek zwanych „czynnikami krzepnięcia”. Ze względu na jej ważną rolę, jej zbyt małe spożycie może mieć poważne konsekwencje, takie jak liczne, niekontrolowane krwawienia.

Witamina ta odgrywa rolę w prawidłowym rozwoju tkanek i kości. Dlatego jej niewystarczająca ilość może powodować problemy z rozwojem kości.

Witamina K – postacie

Ogólnie przyjęty jest podział, rozróżniający trzy możliwe postacie witaminy K:

  • Filochinon lub witamina K1: jest to postać występująca w roślinach liściastych. Zasadniczo pobierasz ją wraz z dietą. Organizm wchłania ją lepiej, gdy jest przyjmowana z tłuszczami.
  • Menachinon lub witamina K2: jest to witamina wytwarzana przez niektóre bakterie flory jelitowej. Jest produkowana i wchłaniana w niewielkich ilościach.
  • Menadion lub witamina K3: jest produkowana syntetycznie i lekarze czasami przepisują ją jako środek do suplementacji tej substancji.

Pokarmy bogate w witaminę K

Zielone warzywa liściaste są jednym z najbogatszych źródeł tej witaminy.

Ogólnie rzecz biorąc, zróżnicowana i zbilansowana dieta zazwyczaj zapewnia dostarczenie wystarczającej ilości tej witaminy. Dzieje się tak, ponieważ Twoje ciało potrzebuje jej tylko w niewielkich ilościach.

Możesz ją znaleźć w produktach takich jak:

  • Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, brokuły lub sałata
  • Niektóre owoce, takie jak figi
  • Mięso
  • Ser
  • Soja
  • Jajka

Niedobór witaminy K

Ponieważ zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę jest niewielkie, jej niedobór występuje rzadko. Może się jednak zdarzyć.

Dzieje się tak w przypadku noworodków, które mogą mieć problemy z układem krwionośnym i skłonność do krwawienia. Niedobór u noworodków wynika z faktu, że witamina K dość trudno przenika przez łożysko. Właśnie dlatego dzieci rodzą się z niskim poziomem tego składnika odżywczego.

Ponadto mleko matki nie zawiera dużych ilości tej witaminy. Co więcej, flora jelitowa niemowląt nie jest jeszcze rozwinięta i dlatego nie zawiera bakterii do syntezy tej witaminy. W takich przypadkach lekarze zwykle podają noworodkom witaminę K w formie zastrzyków.

Z drugiej strony choroby, takie jak mukowiscydoza, celiakia lub zespół krótkiego jelita mogą powodować niedobór tej substancji. Wynika to z faktu, że zaburzenia te powodują zmiany w procesie wchłaniania jelitowego, co skutkuje zmniejszoną ilością wchłoniętej witaminy K.

Podobnie leczenie niektórymi lekami, takimi jak leki przeciwdrgawkowe lub niektóre antybiotyki, może prowadzić do niedoboru witaminy K.

Poważny niedobór może prowadzić do siniaków i krwawień spowodowanych niedostatecznym krzepnięciem krwi. W najgorszych przypadkach może to prowadzić do niebezpiecznego krwawienia wewnętrznego.

Kiedy lekarze zalecają suplementy

Spożywanie leków rozrzedzających krew może wymagać suplementów witaminy K.

Przyjmowanie oleistej kapsułki - witamina K

Istnieje wiele preparatów witaminowych, które mogą zwiększyć ilość tej witaminy w organizmie człowieka. Znane są jednak również specjalne suplementy witaminy K. Często można również znaleźć ją w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak wapń i witamina D.

Jest to właściwie najczęstszy sposób podawania tego składnika odżywczego pacjentom z taką potrzebą. Witaminę K można również podawać przez wstrzyknięcie domięśniowe. Jest to metoda podawania przeznaczona głównie dla noworodków. Pomaga to zmniejszyć ryzyko krwotoku w mózgu.

Wreszcie, w przypadkach, w których podaje się leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, brak witaminy K może być szczególnie problematyczny. W takich sytuacjach konieczne będą okresowe badania krwi w celu określenia czasu krzepnięcia krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.