Logo image

Wirusowe zapalenie gardła - jak je leczyć?

2 min.
Wirusowe zapalenie gardła to często występująca infekcja, która nie powoduje komplikacji. Jej objawy można wyleczyć w kilka dni.
Wirusowe zapalenie gardła - jak je leczyć?
Napisany przez Edith Sánchez
Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wirusowe zapalenie gardła to najczęstsza odmiana tej choroby. Od 60 do 80 % jej przypadków powodowane jest wirusem,ale mimo to w leczeniu stosuje się antybiotyki, co stanowi błąd, gdyż te działają antybakteryjnie.

Zwykle choroba ta pojawia się w chłodne dni. Jest zakaźna, dlatego najlepszą formą profilaktyki jest unikanie kontaktu z chorymi.

Czytaj także: Chore gardło – 5 lekarstw przyspieszających ulgę

Czym jest wirusowe zapalenie gardła?

Zapalenie błony śluzowej gardła powodowane infekcją wirusową znane jest pod nazwą wirusowego zapalenia gardła. Gardło to struktura anatomiczna o kształcie tuby, która łączy jamę ustną z krtanią i przełykiem. Ulokowane jest w szyi i u dorosłego mierzy około 13 centymetrów.

Do zapalenia gardła może dojść z różnych powodów. Czasami przyczyną jest infekcja bakteryjna lub grzybicza. W 30 % przypadków nie pojawia się żaden patogen. Wirusowe zapalenie gardła to choroba powodowana przez wirusa. Jej przebieg zależy od typu wirusa i postępowania pacjenta. Komplikacje pojawiają się jednak bardzo rzadko.

Wirusowe zapalenie gardła to mocno zakaźna choroba śluzówki.

Wirusowe zapalenie gardła – przyczyny

Zasadniczo, wirusowe zapalenie gardła to infekcja wirusowa. Innymi słowy, to jeden z objawów innej infekcji. Gdy zapalenie pojawia się się samo, bez innych dolegliwości, nazywa się je wirusowym zapaleniem gardła nieokreślonym.

W takiej sytuacji choroba zwykle postępuje wolno i nie jest bardzo dokuczliwa. Przechodzi w 2-3 dni. W pozostałych przypadkach, wirus i powiązane dolegliwości wyglądają następująco:

  • Adenowirus, enterowirus y rinowirus. Powodują przeziębienie i zapalenie gardła.
  • Wirus grypy. Powoduje grypę i czasami też zapalenie gardła.
  • Wirus opryszczki (HPV). Dolegliwością towarzyszącą jest opryszczka.
  • Wirus Epsteina-Barra. Odpowiada za mononukleozę zakaźną.
  • Wirus HIV. Powoduje ostrą chorobę retrowirusową, której objawem jest między innymi zapalenie gardła.

Czytaj dalej: Jak uniknąć infekcji wirusowych? Główne metody

Diagnostyka

Głównym objawem tej choroby jest ból gardła. Zależnie od pacjenta, może być on mniej lub bardziej intensywny. Oto powiązane z nim dolegliwości:

  • Suchość w gardle.
  • Problemy z przełykaniem pokarmów, a nawet śliny.
  • Zapalenie migdałków.
  • Gorączka nie wyższa niż 38 ºC.
  • Ból głowy.
  • Powiększone węzły chłonne na szyi.
  • Uczucie zmęczenia.

Objawy mogą być różne, zależnie od typu wirusa wywołującego chorobę. Przy ostrym zapaleniu gardło jest zaczerwienione i pokryte śluzem. Przy chronicznym natomiast blade i pokryte gęstym śluzem.

Diagnostyka polega na wywiadzie i obserwacji pacjenta. Czasami wykonuje się posiew, by wykluczyć bakteryjne podłoże choroby.

Głównym objawem infekcji jest ból gardła. Mogą wystąpić kłopoty z przełykaniem i gorączka.

Jak wygląda leczenie?

Nie ma konkretnego schematu leczenia wirusowego zapalenia gardła. Stosuje się więc domowe sposoby, takie jak płukanie gardła letnią wodą z solą. Trzeba w tym celu rozpuścić 3 gramy soli w szklance wody i płukać roztworem gardło trzy razy dziennie.

Pomaga także picie dużych ilości wody – odświeża i przyspiesza oczyszczanie się organizmu. Co więcej, dobrze jest jeść miękkie pokarmy, odpoczywać i unikać drażniących substancji takich jak pikantne przyprawy czy tytoń.

Należy jednak powstrzymać się od brania antybiotyków przy wirusowym zapaleniu gardła. Nie pomagają, a jedynie uodparniają bakterie na swoje działanie.

Wirusowe zapalenie gardła rzadko powoduje komplikacje. Jednak w ostatnich latach obserwuje się pewien wzrost agresywności zapalenia migdałków. To odmiana zapalenia gardła obejmująca także migdałki i w 80 % przypadków powodowana przez wirusa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilson A. Pharyngitis. Essential Infectious Disease Topics for Primary Care. 2008;15-24. doi:10.1007/978-1-60327-034-2_2
  • Wolford RW, Goyal A, Belgam Syed SY, et al. Pharyngitis. [Updated 2020 May 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/
  • Boktor SW, Hafner JW. Influenza. [Updated 2020 May 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459363/
  • Coco A, Kleinhans E. Prevalence of primary HIV infection in symptomatic ambulatory patients. Ann Fam Med. 2005;3(5):400-404. doi:10.1370/afm.376
  • van der Veen EL, Sanders EA, Videler WJ, van Staaij BK, van Benthem PP, Schilder AG. Optimal site for throat culture: tonsillar surface versus posterior pharyngeal wall. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2006;263(8):750-753. doi:10.1007/s00405-006-0046-6
  • Satomura K, Kitamura T, Kawamura T, et al. Prevention of upper respiratory tract infections by gargling: a randomized trial. Am J Prev Med. 2005;29(4):302-307. doi:10.1016/j.amepre.2005.06.013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.