Wirusowe zapalenie gardła - jak je leczyć?

Wirusowe zapalenie gardła to często występująca infekcja, która nie powoduje komplikacji. Jej objawy można wyleczyć w kilka dni.
Wirusowe zapalenie gardła - jak je leczyć?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wirusowe zapalenie gardła to najczęstsza odmiana tej choroby. Od 60 do 80 % jej przypadków powodowane jest wirusem,ale mimo to w leczeniu stosuje się antybiotyki, co stanowi błąd, gdyż te działają antybakteryjnie.

Zwykle choroba ta pojawia się w chłodne dni. Jest zakaźna, dlatego najlepszą formą profilaktyki jest unikanie kontaktu z chorymi.

Czym jest wirusowe zapalenie gardła?

Zapalenie błony śluzowej gardła powodowane infekcją wirusową znane jest pod nazwą wirusowego zapalenia gardła. Gardło to struktura anatomiczna o kształcie tuby, która łączy jamę ustną z krtanią i przełykiem. Ulokowane jest w szyi i u dorosłego mierzy około 13 centymetrów.

Do zapalenia gardła może dojść z różnych powodów. Czasami przyczyną jest infekcja bakteryjna lub grzybicza. W 30 % przypadków nie pojawia się żaden patogen. Wirusowe zapalenie gardła to choroba powodowana przez wirusa. Jej przebieg zależy od typu wirusa i postępowania pacjenta. Komplikacje pojawiają się jednak bardzo rzadko.

Wirusowe zapalenie gardła to mocno zakaźna choroba śluzówki.

Wirusowe zapalenie gardła – przyczyny

Zasadniczo, wirusowe zapalenie gardła to infekcja wirusowa. Innymi słowy, to jeden z objawów innej infekcji. Gdy zapalenie pojawia się się samo, bez innych dolegliwości, nazywa się je wirusowym zapaleniem gardła nieokreślonym.

W takiej sytuacji choroba zwykle postępuje wolno i nie jest bardzo dokuczliwa. Przechodzi w 2-3 dni. W pozostałych przypadkach, wirus i powiązane dolegliwości wyglądają następująco:

  • Adenowirus, enterowirus y rinowirus. Powodują przeziębienie i zapalenie gardła.
  • Wirus grypy. Powoduje grypę i czasami też zapalenie gardła.
  • Wirus opryszczki (HPV). Dolegliwością towarzyszącą jest opryszczka.
  • Wirus Epsteina-Barra. Odpowiada za mononukleozę zakaźną.
  • Wirus HIV. Powoduje ostrą chorobę retrowirusową, której objawem jest między innymi zapalenie gardła.

Diagnostyka

Głównym objawem tej choroby jest ból gardła. Zależnie od pacjenta, może być on mniej lub bardziej intensywny. Oto powiązane z nim dolegliwości:

  • Suchość w gardle.
  • Problemy z przełykaniem pokarmów, a nawet śliny.
  • Zapalenie migdałków.
  • Gorączka nie wyższa niż 38 ºC.
  • Ból głowy.
  • Powiększone węzły chłonne na szyi.
  • Uczucie zmęczenia.

Objawy mogą być różne, zależnie od typu wirusa wywołującego chorobę. Przy ostrym zapaleniu gardło jest zaczerwienione i pokryte śluzem. Przy chronicznym natomiast blade i pokryte gęstym śluzem.

Diagnostyka polega na wywiadzie i obserwacji pacjenta. Czasami wykonuje się posiew, by wykluczyć bakteryjne podłoże choroby.

Głównym objawem infekcji jest ból gardła. Mogą wystąpić kłopoty z przełykaniem i gorączka.

Jak wygląda leczenie?

Nie ma konkretnego schematu leczenia wirusowego zapalenia gardła. Stosuje się więc domowe sposoby, takie jak płukanie gardła letnią wodą z solą. Trzeba w tym celu rozpuścić 3 gramy soli w szklance wody i płukać roztworem gardło trzy razy dziennie.

Pomaga także picie dużych ilości wody – odświeża i przyspiesza oczyszczanie się organizmu. Co więcej, dobrze jest jeść miękkie pokarmy, odpoczywać i unikać drażniących substancji takich jak pikantne przyprawy czy tytoń.

Należy jednak powstrzymać się od brania antybiotyków przy wirusowym zapaleniu gardła. Nie pomagają, a jedynie uodparniają bakterie na swoje działanie.

Wirusowe zapalenie gardła rzadko powoduje komplikacje. Jednak w ostatnich latach obserwuje się pewien wzrost agresywności zapalenia migdałków. To odmiana zapalenia gardła obejmująca także migdałki i w 80 % przypadków powodowana przez wirusa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wilson A. Pharyngitis. Essential Infectious Disease Topics for Primary Care. 2008;15-24. doi:10.1007/978-1-60327-034-2_2
  • Wolford RW, Goyal A, Belgam Syed SY, et al. Pharyngitis. [Updated 2020 May 22]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/
  • Boktor SW, Hafner JW. Influenza. [Updated 2020 May 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459363/
  • Coco A, Kleinhans E. Prevalence of primary HIV infection in symptomatic ambulatory patients. Ann Fam Med. 2005;3(5):400-404. doi:10.1370/afm.376
  • van der Veen EL, Sanders EA, Videler WJ, van Staaij BK, van Benthem PP, Schilder AG. Optimal site for throat culture: tonsillar surface versus posterior pharyngeal wall. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2006;263(8):750-753. doi:10.1007/s00405-006-0046-6
  • Satomura K, Kitamura T, Kawamura T, et al. Prevention of upper respiratory tract infections by gargling: a randomized trial. Am J Prev Med. 2005;29(4):302-307. doi:10.1016/j.amepre.2005.06.013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.