Wielomocz nocny i jego leczenie

Wstawanie więcej niż dwa razy w nocy spowodowane przez wielomocz nocny może mieć negatywny wpływ na jakość życia osoby zmagającej się z tym problemem.
Wielomocz nocny i jego leczenie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Wielomocz nocny to choroba, która przerywa nocny sen z powodu chęci oddania moczu. To sprawia, że częściej chodzisz do łazienki w nocy niż w dzień.

Chęć oddania moczu wzrasta wraz z wiekiem. Ponadto występuje ona zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Na wielomocz nocny może wpływać kilka istotnych przyczyn.

Jeśli pacjent wstaje więcej niż dwa razy w nocy, może to stać się problemem. Wielomocz nocny może zacząć negatywnie wpływać na codzienne czynności, wpływając w ten sposób na jakość życia danej osoby.

Wielomocz nocny i jego najbardziej typowe przyczyny

Istnieje kilka różnych przyczyn, które mogą powodować ten problem. Po pierwsze, picie płynów późnym popołudniem. Albo też picie kawy lub alkoholu po obiedzie może prowadzić do nokturii.
Z drugiej strony infekcje dróg moczowych mogą również zwiększać częstość oddawania moczu w nocy.

Wielomocz nocny może być spowodowany przez wysoki poziom wapnia we krwi lub zażywanie leków, takich jak diuretyki. Istnieją także inne czynniki, które mogą powodować tę chorobę. Na przykład niektóre z nich to:

  • Niewłaściwie lub zupełnie nieleczona cukrzyca
  • Cukrzyca ciążowa
  • Niewydolność serca
  • Obrzęk kończyn dolnych
  • Problemy ze snem lub stany takie jak bezdech senny
  • Zażywanie niektórych leków

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Moczenie nocne i nietrzymanie moczu u dzieci

Metody diagnozowania wielomoczu nocnego

Jeśli uważasz, że masz nocny wielomocz i chcesz pomóc swojemu lekarzowi w postawieniu dokładnej diagnozy, dobrym pomysłem jest zapisywanie godzin i częstotliwości opróżniania pęcherza.

Przez co najmniej dwa dni musisz prowadzić rejestr ilości wypijanych płynów, liczbę wizyt w łazience, ilość oddawanego moczu, zażywane leki, potencjalne infekcje dróg moczowych i wszelkie powiązane z tym objawy.

Chęć oddania moczu

Następnie lekarz dokona przeglądu, aby ustalić przyczyny i określić najlepsze leczenie dla każdego pacjenta. Ponadto może on zlecić badanie moczu w celu dokładniejszego go zbadania i sprawdzenia, czy są jakieś dodatkowe czynniki lub stany powodujące tę chorobę.

Wielomocz nocny – typowe objawy

Głównym objawem tej choroby jest po prostu bezsenność. Zwykle powinieneś być w stanie spać od 6 do 8 godzin bez konieczności chodzenia do łazienki. Pacjenci z wielomoczem nocnym przerywają swój sen więcej niż raz w trakcie nocy, aby oddać mocz. Taka sytuacja oczywiście oznacza zakłócanie ich normalnego cyklu snu.

Innym objawem tego stanu jest wielomocz nocny, a także podobne zachowania w ciągu dnia. Twój organizm podczas snu wytwarza ponad 2 litry moczu. Wielomocz dzienny jest taki sam pod względem objawów, ale występuje tylko w ciągu dnia.

Ponadto możesz produkować więcej moczu w nocy, niż jest w stanie zmagazynować Twoje ciało, co oznacza, że Twój organizm będzie musiał wydalać go w nocy.

Czy można zapobiegać występowaniu wielomoczu nocnego?

Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) zaleca szereg środków zapobiegawczych. Niektóre z nich są ściśle związane z przyczynami tej choroby:

Zmęczony mężczyzna
  • Staraj się unikać picia dużych ilości płynów po południu i wieczorem. Unikaj też alkoholu i innych używek.
  • Często oddawaj mocz, zwłaszcza w ciągu dnia i tuż przed snem.
  • Jedz dużo warzyw, owoców, roślin strączkowych, soi i tym podobnych produktów. Postaraj się też spożywać mniej czerwonego mięsa, tłuszczów nasyconych, soli, cukru i wapnia.
  • Po jedzeniu połóż się płasko na co najmniej kwadrans.
  • Unikaj długich podróży, produktów wywołujących u Ciebie zaparcia i nadmiernej wilgotności otoczenia.
  • Wykonuj regularnie ćwiczenia fizyczne.
  • Unikaj nadwagi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Badanie moczu: co może wykryć?

Możliwości leczenia wielomoczu nocnego

Jeśli uważasz, że możesz mieć cierpieć na wielomocz nocny, powinieneś udać się do lekarza. W razie potrzeby może on skierować Cię do urologa. Leczenie będzie zależało od konkretnych przyczyn wystąpienia choroby.

Opcje leczenia tej choroby mogą obejmować różne zabiegi lub metody leczenia farmakologicznego. W przypadku leków niektóre kroki i rozwiązania, które należy wziąć pod uwagę, to między innymi:

Częste wizyty w toalecie - czy to wielomocz nocny?
  • Jeśli obecnie jesteś w trakcie leczenia lekami moczopędnymi, zażyj je nie później niż na 6 godzin przed pójściem spać.
  • Zdrzemnij się w środku popołudnia.
  • Unoś nogi powyżej głowy tak często, jak tylko możesz.
  • Noś pończochy uciskowe – w rzeczywistości mogą one pomóc w zapobieganiu gromadzeniu się płynów w dolnej części ciała.

Z drugiej strony leczenie farmakologiczne polegać będzie na przyjmowaniu leków antycholinergicznych. Leki te mogą zmniejszyć objawy nadreaktywności pęcherza.

Ponadto niektóre leki moczopędne mogą pomóc w regulacji częstotliwości wydalania moczu. I na koniec, inne medykamenty, takie jak desmopresyna, pomagają nerkom wytwarzać mniej moczu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.