Werbena - charakterystyka i zastosowania
Werbena to dziko rosnąca roślina uważana w niektórych ekosystemach za szkodnika. Ma ona właściwości lecznicze i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Dlatego stosuje się ją u osób cierpiących na lęki i stres.
Poznaj zastosowania tej typowej dla Europy Środkowej rośliny i włącz ją do swojej codzienności.
Werbena i jej zalety
Roślina ta stosowana jest tradycyjnie w celach oczyszczających. Jednak niedawne badania wykazały, że ma też działanie uspokajające i relaksujące. Dlatego stosuje się ją w terapii depresji i lęków.
Zgodnie z badaniem opublikowanym w magazynie Frontiers in Pharmacology , werbena działa wyciszająco i przeciwlękowo. Można więc stosować ją wspomagająco w zaburzeniach na tle nerwowym. Potrzeba jednak więcej badań na temat jej interakcji z lekami zapisywanymi w przypadku tego typu choro1b.
Co więcej, roślina ta działa przeciwdrgawkowo i przeciwbiegunkowo, jak podaje artykuł opublikowany w Journal of Evidence Based Integrative Medicine. Można więc ją stosować przy biegunce, by złagodzić dolegliwości i zapobiegać odwodnieniu.
Warto także zaznaczyć, że werbena działa przeciwzapalnie. Zdolność tej rośliny do kojenia zapaleń w obrębie jamy ustnej potwierdzono naukowo . To naturalne remedium na dolegliwości w tej strefie.
Działanie przeciwutleniające
Werbena spożywana w formie naparu ma prawdopodobnie właściwości przeciwutleniające. Zawarte w niej fitozwiązki neutralizują wolne rodniki. Obniża to ryzyko zachorowania na złożone choroby.
Roślina ta spowalnia również proces starzenia się. Literatura naukowa nie była jednak w stanie tego jeszcze udowodnić. Potrzeba artykułów potwierdzających jej działanie przeciwutleniające.
Formy konsumpcji werbeny
Werbenę można znaleźć w wyspecjalizowanych sklepach. Można przygotowywać z niej napar. Istnieją także suplementy na jej bazie. Warto stosować je na przykład na bóle spowodowane zapaleniem dziąseł.
Werbena raczej nie bywa stosowana jako dodatek do potraw. Jej smak nie pasuje do dań zachodniej kuchni, więc nie konsumuje się jej w tej formie.
Możliwe jednak, że w supermarketach znajdują się mieszanki ziół z jej dodatkiem. Można przygotować z nich napar.
Czytaj teraz: Napary oczyszczające nasze ciało
Interakcje z lekami
Nie wiadomo zbyt wiele na temat interakcji werbeny z tradycyjnymi lekami. Lepiej unikać jej spożywania podczas terapii lekami antydepresyjnymi.
W literaturze brak informacji o związkach aktywnych zawartych w tej roślinie, więc trudno ocenić związane z nią ryzyko. Lepiej więc zachować ostrożność.
Zaleca się wprowadzenie rośliny do diety, gdy nie cierpi się na żadne dolegliwości. W przeciwnym wypadku lepiej skonsultować się ze specjalistą.
Werbena: roślina o właściwościach leczniczych
Werbena to dzika roślina lecznicza. Posiada właściwości lecznicze, szczególnie jeśli chodzi o stany zapalne.
Łagodzi też objawy biegunki. Niestety brak dostatecznych badań na temat potencjału leczniczego tej rośliny, jej zastosowań i ryzyka z nią związanego.
Najlepiej pozostać przy piciu naparów na jej bazie. W ten sposób możemy cieszyć się jej właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwbiegunkowymi. Warto jednak najpierw skonsultować się z lekarzem i omówić potencjalne przeciwwskazania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Khan AW., Khan AU., Ahmed T., Antioconvulsant, anxiolytic, and sedative activities of verbena officinalis. Front Pharmacol, 2016.
- Sisay M., Bussa N., Gashaw T., Evaluation of the antispasmodic an antisecretory activities of the 80 % methanol extracts of verbena officinalis L: evidence from in vivo antidiarrheal study. J Evid Based Integr Med, 2019.
- Grawish ME., Anees MM., Elsabaa HM., Abdel Raziq M., et al., Short term effects of verbena officinalis Linn decoction on patients suffering from chronic generalized gingivitis: double blind randomized controlled multicenter clinical trial. Quintessence Int, 2016. 47 (6): 491-8.
- Etou Ossibi, A. W., et al. “Anti-oxidative stress potentiality of aqueous extract of the leaves of Lippia multiflora Moldenke (Verbenaceae).” Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry 5.6 (2016): 254-258.
- da Silva, Alessandra P., et al. “Tyrosinase inhibitory activity, molecular docking studies and antioxidant potential of chemotypes of Lippia origanoides (Verbenaceae) essential oils.” PloS one 12.5 (2017): e0175598.
- Almeida, Milene C., et al. “Genetic diversity and chemical variability of Lippia spp.(Verbenaceae).” BMC research notes 11.1 (2018): 725.