Wazelina dla zdrowia i urody
Wazelina to produkt uboczny destylacji ropy naftowej, który znajduje szerokie zastosowanie tak w kosmetyce, jak w przemyśle farmaceutycznym. Jej kompozycja może zmieniać się wraz z procedurą jej wytwarzania. Wiadomo jednak, że wazelina, którą wszyscy znamy to odmiana najbardziej rafinowana. Używana jest do produkcji kremów, lubrykantów oraz składnik rozmaitych preparatów wykorzystywanych w estetyce.
Czym jest wazelina?
Wazelina posiada wiele cennych dla zdrowia i urody właściwości – o tym wiemy prawie wszyscy! Jednak niewielu z nas posiada wiedzę na temat pochodzenia tego produktu oraz procesu jego wytwarzania. Wazelina jest jednym z produktów ubocznych destylacji ropy naftowej. Jest otrzymywana w wyniku jego zmieszania z parą wodną i filtrowania w wysokiej temperaturze. Oznacza to, że jest to mieszanka oczyszczona z pochodzących ze źródeł kopalnych półstałych węglowodorów.
Chociaż wydaje się nienaturalne nakładanie produktu ubocznego destylacji ropy naftowej na skórę lub stosowania go w celach zdrowotnych, w rzeczywistości posiada on ogromne właściwości ochronne dla organizmu. Pamiętajmy, że stosowanie wazeliny nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia.
Ze względu na gęstą konsystencję, wazelina doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry. Szczególnie na obszarach wrażliwych, takich jak usta. Co więcej, bywa ona składnikiem rozmaitych maści. Można ją stosować zarówno latem, jak i zimą – stanowi bowiem barierę ochronną przed słońcem, zimnem i wiatrem.
Stąd też wazelina jest uważana za jeden z podstawowych elementów pielęgnacyjnych, który każda kobieta powinna mieć w domu lub w torebce. Wazelina posiada nieskończoną liczbę zastosowań. A co najlepsze – jest tańsza od każdego produktu kosmetycznego dostępnego w sklepach.
Zobacz także: Kremy na noc – 4 receptury dla zdrowej skóry
Zastosowanie wazeliny w estetyce i medycynie naturalnej
- Jest doskonałym balsamem do ust. Nakładaj odrobinę wazeliny na usta o każdej porze roku, aby przynieść im ulgę, gdy są przesuszone i spierzchnięte w wyniku zimna lub nawilżyć, gdy są nadmiernie narażone na działanie słońca w lecie. Ponadto działa niczym błyszczyk do ust!
- Jest dobrym kremem do ust i dłoni. Służy do zmiękczania i nawilżania szorstkich pięt i dłoni oraz przesuszonych stóp. Wmasuj okrężnymi ruchami grubą warstwę wazeliny w dłonie lub stopy, a następnie nałóż bawełniane rękawice lub skarpety, aby produkt przyniósł wymierne efekty. Pozostaw na 15 minut aż do całkowitego wsiąknięcia w skórę. Jeśli jest taka potrzeba, zmyj pozostałości letnią wodą. Twoja skóra stanie się gładka i miękka. Przy regularnym stosowaniu mozesz na zawsze zapomnieć o popękanych stopach!
- Jest alternatywą dla produktów do demakijażu. Jest idealna do usuwania nawet wodoodpornego tuszu do rzęs. Co więcej, pomaga łagodzić podrażnienia spowodowane produktami do makijażu w najbardziej wrażliwych miejscach, na przykład w okolicach oczu.
- Może być stosowana jako krem nawilżający. Smaruj ciało wazeliną po kąpieli, a stanie się ona gładka i doskonale nawilżona.
Ale wazelina to coś jeszcze więcej!
- Stanowi doskonałą bazę dla peelingu. Jeśli zmieszasz odrobinę wazeliny z dwiema łyżkami cukru lub soli, otrzymasz doskonały peeling domowej receptury, który z powodzeniem możesz stosować i na twarz, i na ciało. Możesz wykorzystać przygotowany peeling również do usuwania martwych komórek z ust. Wmasuj go kolistymi ruchami i pozostaw na kilka minut. Następnie dodatkowo wymasuj usta szczoteczką do zębów – efekt będzie jeszcze bardziej zadziwiający!
- Jest dobrym środkiem łagodzącym po depilacji. Bez względu na to, czy do depilacji używasz maszynki czy wosku, skóra na nogach zwykle staje się przesuszona i szorstka. Możesz nałożyć na nią cienką warstwę wazeliny i pozostawić do wchłonięcia. Zobaczysz, że skóra odzyska gładkość i odpowiedni poziom nawilżenia.
- Możesz ją stosować jako róż do policzków. Zmieszaj z wazeliną odrobinę szminki i przygotuj własnej roboty róż do policzków, który utrzyma się przez wiele godzin, bez względu na zajęcia jakie będziesz wykonywać.
Przeczytaj również: Naturalne wzmocnienie paznokci: 5 domowych metod
- Przedłuża trwałość zapachu perfum. Przed spryskaniem nadgarstków ulubionymi perfumami, nasmaruj je odrobiną wazeliny – w ten sposób zapach będzie się utrzymywał przez cały dzień.
- Chroni skórę głowy przed działaniem farby do włosów. Wsmaruj odrobinę wazeliny w linię włosów (tam, gdzie widoczne są cebulki włosów na czole, szyi, w okolicach uszu etc.), dzięki czemu nie tylko unikniesz zabrudzenia skóry, ale także reakcji alergicznej, jaką mogą wywołać barwniki chemiczne farby.
- Możesz ją stosować jako odżywkę do włosów. Po umyciu włosów ulubionym szamponem, wetrzyj odrobinę wazeliny w skórę głowy, pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz dokładnie wodą.
- Maskuje rozdwojone końcówki włosów: jeśli nałożysz odrobinę wazeliny na rozdwojone końcówki włosów, sprawisz, że nie będą one widoczne, a zarazem nieestetyczne.
- Wyrównuje opaleniznę: przed nałożeniem kremu samoopalającego, wetrzyj odrobinę wazeliny w suche miejsca ciała (kolana, łokcie, kostki), które zwykle pozostają nieco ciemniejsze od reszty ciała. Ciesz się równomierną opalenizną!
Co jeszcze możesz uzyskać dzięki wazelinie?
- Dodaje urody rzęsom i brwiom: zamiast odżywek polecamy zastosowanie wazeliny – nakładana przed snem sprawi, że włoski się zregenerują i odzyskają odpowiedni poziom nawilżenia, a także staną się długie i gęste.
- Pielęgnuje skórki wokół paznokci: stosuj wazelinę kilka razy dziennie na te “zapomniane” części dłoni i paznokci – przywróci ona skórkom miękkość i estetyczny wygląd.
- Idealna do masażu: odpręża ciało i jednocześnie je nawilża. Masaż wykonuj okrężnymi ruchami od stóp do głowy.
- Przedłuża trwałość cieni do powiek: przed nałożeniem cieni, wetrzyj w powiekę odrobinę wazeliny, dzięki temu będzie się on utrzymywał dłużej, a także kolor nabierze intensywności. Jeśli jednak zdecydujesz się nie nakładać cienia, zastosowanie wazeliny doda powiekom pięknego blasku.
- Pomaga ściągnąć pierścionek z opuchniętego palca: posmaruj palec wazeliną i z pierścionek czy obrączka z łatwością ześlizgnie się z palca bez użycia siły.
- Przyspiesza proces gojenia się ran: z punktu widzenia zdrowotnego, wazelina jest stosowana do przyspieszania procesu gojenia się ran, a także jest wielkim sprzymierzeńcem zabiegów pooperacyjnych. Jest również stosowana do ochrony skóry w miejscu, w którym wykonano tatuaż.
Zdjęcia: Ishikawa Ken, istolethetv, Sung Sock, WePhotographer, Christina Xu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jayakumar KL, Micheletti RG. Robert Chesebrough and the dermatologic wonder of petroleum jelly. JAMA Dermatology. 2017.
- Gooch JW. Petroleum Jelly. In: Encyclopedic Dictionary of Polymers. 2011.
- Bekker M, Louw NR, Jansen Van Rensburg VJ, Potgieter J. The benefits of Fischer-Tropsch waxes in synthetic petroleum jelly. Int J Cosmet Sci. 2013;
- Sethi A, Kaur T, Malhotra SK, Gambhir ML. Moisturizers: The slippery road. Indian Journal of Dermatology. 2016.