Wątpliwości przed ślubem: co mogę zrobić?
Być może miałaś już pewne wątpliwości, gdy Twój partner podarował ci pierścionek zaręczynowy. A może pojawiły się u Ciebie teraz, gdy masz zamiar zrobić ten duży krok. Możesz w to wierzyć lub nie, ale wątpliwości przed ślubem są bardziej powszechne niż by Ci się to mogło wydawać.
Ale czy wątpliwości przed ślubem są wynikiem strachu przed związaniem się z kimś, czy może czegoś innego? Aby dowiedzieć się, czy powinnaś zwrócić pierścionek zaręczynowy, czy też kontynuować i zrobić krok naprzód, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł.
Wyzwania małżeństwa, obietnice, które zostały złożone i muszą być dotrzymane, zobowiązanie – wszystko to wydaje się przytłaczające. Pojawia się strach i pytania, które są całkowicie normalne. Musisz przecież postanowić, czy naprawdę chcesz tak dużego zaangażowania.
Czy masz wątpliwości przed ślubem? 4 możliwe przyczyny
Ważne jest, abyś wiedziała, skąd biorą się te wątpliwości przed ślubem. Znajomość ich pochodzenia pomoże Ci uspokoić niepokój i zmartwienia. Pozwoli Ci to również ustalić sama ze sobą, co tak naprawdę myślisz.
1. Zastanawiasz się, czy jesteś z właściwą osobą
Wątpliwości przed ślubem mogą pojawić się, ponieważ nie wiesz, czy osoba, którą zamierzasz poślubić, jest tą właściwą, czy też może nie. Ale kto wie, co przyniesie przyszłość?
Jak wyjaśnia psycholog Silvia Congost w kilku swoich książkach, partnera wybiera się codziennie na nowo. Dlatego nie możesz wiedzieć, czy ta osoba, z którą jesteś, jest tą ostatnią, czy nie. Możesz jednak wiedzieć, że chcesz z nią przejść przez doświadczenie małżeństwa.
2. Przenosisz problemy przeszłości do teraźniejszości
Pytanie, czy ta osoba jest tą właściwą, i niepewność, jaką to powoduje, może sprawić, że sprowadzisz do teraźniejszości problemy z przeszłości. Istnieją kwestie, których do tej pory nie rozwiązałaś.
Każdy z nas je ma. Koncentrowanie się na dawnych negatywnych momentach, kłótniach lub nieporozumieniach może być sposobem na podanie samej sobie powodów, by nie zawierać małżeństwa.
Ale jeśli pomimo tych trudności i problemów nadal chcesz być przy boku swojego partnera, to przecież masz ku temu ważne powody, prawda? Wszystko, co było w przeszłości, można zostawić za sobą.
Może zainteresuje cię też artykuł: Jak pokonać depresję spowodowaną niewiernością partnera?
3. Macie różne cele i marzenia
W twoim umyśle mogą pojawić się wątpliwości przed ślubem, ponieważ twoje marzenia nie do końca pasują do tego, o czym marzy on. Na przykład wyobraź sobie, że chcesz osiedlić się w miejscu, w którym jesteś obecnie, ale twój partner woli podróżować, mieszkać w różnych miejscach lub pracować poza granicami kraju.
Cóż, to może być problem. Chodzi o to, że jeśli wasze ścieżki nie prowadzą do tego samego celu, nigdy się nie zejdą. W końcu para powinna iść ręka w rękę w tym samym kierunku. Kiedy tak nie jest, musisz przemyśleć czy naprawdę tego chcesz.
4. Nie wiesz, czy to odpowiedni czas
Możesz nadal odkrywać, co chcesz zrobić ze swoim życiem lub nie wiesz, dokąd chcesz dotrzeć. Jest to normalne, ponieważ możesz uważać, że jest za wcześnie, aby poślubić drugą osobę. A może napotkane w życiu problemy sprawiły, że zastanawiasz się, czy nie lepiej by było trochę przystopować.
Najlepiej by było, gdybyś w takiej sytuacji postanowiła opowiedzieć swojemu partnerowi wszystko to, co myślisz. Ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że zrozumie twój punkt widzenia i nie będzie miał problemu z zaczekaniem aż poczujesz się gotowa.
Wątpliwości przed ślubem – jak się z nimi zmierzyć?
Teraz, gdy już wiesz trochę lepiej, dlaczego masz wątpliwości przed ślubem, udzielimy ci kilku wskazówek, abyś mogła stawić im czoła w najlepszy możliwy sposób. To pomoże ci się uspokoić i podjąć najlepszą możliwą decyzję.
Odpocznij i daj sobie czas
Pierwszą rzeczą jaką powinnaś zrobić gdy pojawiają wątpliwości przed ślubem, jest odpoczynek. Weź oddech, spędź czas sama ze sobą, udaj się na łono natury, zrób coś odprężającego. Parki lub ścieżki przyrodnicze to świetne miejsca do spacerów i głębokich przemyśleń.
Znajomość możliwej przyczyny pomaga ustalić, gdzie tkwi prawdziwy problem. Ułatwi to rozwiązanie go w najlepszy możliwy sposób.
Napisz, dlaczego jesteś ze swoim partnerem
Nadszedł czas, aby wziąć kartkę i długopis i wypisać wszystkie powody, dla których codziennie na nowo wybierasz swojego partnera. Może dlatego, że przy nim możesz być sobą. Może dlatego, że dobra komunikacja jest podstawą waszego związku.
Macie wspólne marzenia i cele i to was łączy? A może jesteś z nim ponieważ jest osobą o zgodnym z Twoim charakterze i wasze wartości się pokrywają. Pomyśl o wszystkich powodach, by być z tą osobą, a zobaczysz, jak rozwieją się twoje wątpliwości przed ślubem. Zapisanie swoich myśli jest sposobem na uporządkowanie całego procesu.
Może zainteresuje cię również artykuł: Wybór daty ślubu – jaka pora roku będzie najlepsza?
Wątpliwości przed ślubem – ustaw limity tego, co mówią ci inni
Są wokół ciebie ludzie, którzy mogli nie mieć dobrego doświadczenia małżeńskiego i wszystko, co ci mówią, jest negatywne. Są też inni, którzy mogą na ciebie naciskać, na przykład mówiąc, że już czas najwyższy żeby rodzina się powiększyła.
Staraj się nie przejmować zbytnio tymi komentarzami i ustalaj zdrowe granice, aby nie miały na ciebie zbytniego wpływu. Pamiętaj, że te stwierdzenia i doświadczenia są wynikiem tego, co spotkało tamte osoby, niekoniecznie musi to być częścią twojego doświadczenia.
Śmiało relatywizuj to, co mówią ci inni. Wątp, podważaj i krocz odważnie swoją ścieżką.
Komunikuj się ze swoim partnerem
Oprócz wszystkich powyższych elementów, istnieje jeszcze jeden ważny aspekt. Należy go zastosować gdy pojawiają się wątpliwości przed ślubem. Mamy na myśli komunikowanie się ze swoim partnerem. Być może wolisz odłożyć ślub na później, aby spokojnie go zaplanować. Nie ma w tym nic złego o ile dzieje się to za obopólną zgodą.
To normalne, że masz wątpliwości przed ślubem
Pamiętaj, że to całkowicie normalne, że przed ślubem nachodzą cię wątpliwości. Pamiętaj jednak, że tego rodzaju pytania mogą być wynikiem nerwów lub niepewności.
Tak więc dzięki radom, których ci udzieliliśmy, możesz wyjaśnić wszystkie swoje obawy i niepewności. Przede wszystkim nie przestawaj komunikować się ze swoim partnerem. Oboje możecie być w tej samej sytuacji i nawet o tym nie wiedzieć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Becerril, D. (2001). Relaciones de pareja. Revista de educación, 325, 49-56.
- Quezada Betancourth, G. A. D. R. (2013). Repercusiones emocionales al contraer matrimonio por presión social e inmadurez (Doctoral dissertation, Universidad de San Carlos de Guatemala).