Walka z depresją - 10 produktów, które Ci pomogą uporać się z chorobą

Zielone warzywa liście są bogate w magnez, niezbędny minerał pomagający zachować równowagę układu nerwowego i chroniący przed zaburzeniami psychicznymi, takich jak depresja i stany lękowe.
Walka z depresją - 10 produktów, które Ci pomogą uporać się z chorobą
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy jest możliwa walka z depresją przy zastosowaniu odpowiedniej diety? Tak! Niektóre pokarmy zawierają witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które znakomicie wzmacniają układ nerwowy. Możesz wręcz zapobiegać wielu chorobom i leczyć je, włączając niektóre pokarmy do diety.

Dzięki odpowiednim produktom możesz walczyć z depresją w najbardziej naturalny sposób. W tym artykule opiszemy 10 produktów spożywczych, które pomogą szybko poprawić Twój nastrój i sprawią, że walka z depresją będzie znacznie łatwiejsza.

Walka z depresją naturalnymi metodami

Depresja jest złożonym zaburzeniem, które jest trudne do leczenia w sposób naturalny, ponieważ wpływa na układ nerwowy i może powodować różne objawy psychosomatyczne.

Ludzie cierpiący na to zaburzenie muszą borykać się z negatywnym nastawieniem i poczuciem beznadziejności, co utrudnia leczenie, ponieważ negatywne nastawienie do skuteczności kuracji i leków niekorzystnie wpływa na ich skuteczność.

Smutek, apatia i niskie poczucie własnej wartości są częstymi cechami tego zaburzenia psychicznego. Oczywiście walka z depresją naturalnymi sposobami jest możliwa. Możemy włączyć do naszej diety pokarmy zawierającą składniki odżywcze, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego.

Poniżej znajdziesz opis produktów wspomagających procesy zachodzące w naszym mózgu, które odpowiadają za dobre samopoczucie.

Popraw sobie humor tymi 10 produktami spożywczymi

1. Kakao

Kakao jest znanym od wieków leczniczym produktem uznawanym za święty w wielu kulturach i mającym wiele właściwości zdrowotnych.

Jest pomocne w zwalczaniu depresji dzięki zawartości fenyloetyloaminy i tryptofanu. Substancje te poprawiają nastrój i zwiększają wydzielanie serotoniny, czyli neuroprzekaźnika wywołującego uczucie szczęścia.

Czekolada i walka z depresją
  • Nie powinniśmy mylić kakao z czekoladą. Czekolada jest wypełniona cukrami i niezdrowymi tłuszczami, a także cechuje się dość niską zawartością kakao.

2. Pomarańcze

Owoce cytrusowe mają właściwości antydepresyjne – zarówno pod postacią pokarmu, jak również w formie olejków eterycznych.

Używanie olejków eterycznych z cytryny, pomarańczy, mandarynki lub grapefruita powoduje uczucie szczęścia, które sprawia, że często chcemy je stosować na naszej skórze.

  • Pomarańcze to jedne z najlepszych owoców dodających energii życiowej i optymizmu.
  • Jednak zalecamy je jeść rano, ponieważ w nocy mogą powodować problemy ze snem.

3. Walka z depresją – pomogą zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liście są bogate w magnez, niezbędny minerał pomagający zachować równowagę układu nerwowego i chroniący przed zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja i stany lękowe.

  • Aby w pełni skorzystać z ich właściwości, powinniśmy jeść surowe liście, w sałatkach, sokach lub zielonych koktajlach.

4. Awokado

Awokado zaliczane jest do grupy tak zwanych super foods. Ten owoc zawiera tak kompletny zestaw składników odżywczych, że jest najlepszym wyborem w leczeniu każdego zaburzenia, w tym depresji.

Rozkrojone awokado z pestką

Pomimo tego, że jest bogate w tłuszcze, awokado zawiera również dużo białka i błonnika, więc nie musisz martwić się o to, że po jego zjedzeniu przybierzesz na wadze.

5. Orzechy włoskie

Orzechy włoskie znakomicie poprawiają nastrój dzięki wysokiej zawartości witamin, minerałów takich jak magnez oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Garść orzechów dziennie wystarcza, aby utrzymać równowagę układu nerwowego, a także korzystnie wpływa na zdrowie serca.

6. Siemię lniane

Siemię lniane, które można spożywać jako olej lub nasiona, jest bardzo pożywnym pokarmem, bogatym w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Ten rodzaj tłuszczów jest niezbędny dla osób, które chcą osiągnąć stabilność emocjonalną i ogólnie poprawić swoje zdrowie.

Jeśli zdecydujesz się na olej lniany, upewnij się, że jest tłoczony na zimno, gdyż taka technika pozyskiwania oleju pozwala zachować jego właściwości w stanie nienaruszonym.

7. Jajka

Jajka to bardzo bogaty w substancje odżywcze pokarm, który możemy jeść codziennie.

Jajka w koszyku
  • Są bogate w witaminę B12, substancję odżywczą, która jest również obecna w sardynkach i produktach mlecznych.
  • Niedobory witamin z grupy B, szczególnie B12, są związane z depresją.

8. Czarna fasola a walka z depresją

W niektórych krajach czarna fasola jest podstawą diety, co jest doskonałym nawykiem i sprawia, że walka z depresjąjest o wiele prostsza.

Ta żywność jest bogata w tiaminę, czyli witaminę B1, która dostarcza komórkom mózgowym energii i wspomaga funkcje poznawcze. Ma to pozytywny wpływ na walkę z depresją.

9. Rukiew wodna

Foliany znajdujące się w rukwi wodnej przyczyniają się do spowolnienia pogorszenia funkcji poznawczych i naturalnie zapobiegają stanom depresyjnym.

Możesz dodać rukiew do sałatek lub jakiejkolwiek innej potrawy.

10. Walka z depresją – jedz ziarna słonecznika

Podobnie jak czarna fasola, nasiona słonecznika są bogate w witaminy z grupy B, takie jak tiamina.

Pestki słonecznika

Z tego też powodu można je jeść codziennie, na surowo lub prażone. Ponadto są cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, które znakomicie wpływają na polepszenie humoru.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Health, N. C. C. for M. (2010). Depression: the Treatment and management of depression in adults (UPDATED EDITION). The NICE Guideline on the Treatment and management of depression in adults.
  • Lang, U. E., Beglinger, C., Schweinfurth, N., Walter, M., & Borgwardt, S. (2015). Nutritional aspects of depression. Cellular Physiology and Biochemistry. https://doi.org/10.1159/000430229
  • Leng, G., Adan, R. A. H., Belot, M., Brunstrom, J. M., De Graaf, K., Dickson, S. L., … Smeets, P. A. M. (2017). The determinants of food choice. In Proceedings of the Nutrition Society. https://doi.org/10.1017/S002966511600286X

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.