Wady wzroku - wszystko, co musisz wiedzieć

Wady wzroku - wszystko, co musisz wiedzieć

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wady wzroku powodują ograniczenia w różnych aspektach życia. Jest to powszechny problem światowej populacji, ale dziś istnieje coraz więcej pomocy technologicznych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje około 2,2 miliarda ludzi z pewnym stopniem wady wzroku. Spośród nich około 1 miliard mógłby zapobiec temu schorzeniu, gdyby byli leczeni na czas i we właściwy sposób.

Instytucja zwraca również uwagę, że zaburzenia wzroku częściej występują na obszarach wiejskich, w sektorach o niskich dochodach, u kobiet, osób starszych i mniejszości etnicznych. Potwierdza to związek między tym problemem a trudnością lub niemożnością uzyskania dostępu do odpowiedniego podejścia w czasie.

Czym są wady wzroku?

Nie ma absolutnej zgody co do pojęcia wad wzroku. Dzieje się tak, ponieważ nadal istnieją różnice granicy oddzielające ułomność od niepełnosprawności jako takiej. Jednak jednym z najczęściej zakładanych znaczeń jest to, którym podzielimy się z Tobą poniżej.

Należy zauważyć, że termin „upośledzenie wzroku” powinien być stosowany ogólnie, obejmując zarówno osoby całkowicie niewidome, jak i osoby z poważnymi upośledzeniami. Jest to koncepcja, która obejmuje każdy rodzaj poważnego problemu wizualnego, niezależnie od przyczyny, która go powoduje.

W związku z tym koncepcję uzupełnia się zauważając, że wspomniany problem musi generować ograniczenia w wykonywaniu pewnych czynności, takich jak czytanie, pisanie, orientacja i mobilność. Z kolei ślepota jest rozumiana jako każda forma poważnego upośledzenia wzroku, która nie oznacza całkowitego braku wzroku.

Osoba z laską

Ślepota to stan, który utrudnia codzienne życie, ale dziś jest więcej pomocy dla osób dotkniętych chorobą.

Czytaj dalej: Cyfrowe zmęczenie wzroku: jak wpływają na nas ekrany

Jakie są przyczyny wady wzroku?

Głównymi przyczynami upośledzenia wzroku i ślepoty są zaćma, ametropia, jaglica, onchocerkoza, jaskra, retinopatia cukrzycowa i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Zobaczmy bardziej szczegółowo:

  • Zaćma: jest uważana za główną przyczynę ślepoty na świecie. Szacuje się, że odpowiada ona 43% przypadków i wynika z utraty przezroczystości soczewki.
  • Retinopatia cukrzycowa: jest główną przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Jest to typowe dla tych, którzy nie kontrolują poziomu cukru we krwi. Postępuje w ślepotę z powodu niewielkich krwawień w oku.
  • Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem: druga przyczyna upośledzenia wzroku w krajach rozwiniętych. Początkowo powoduje niewyraźne widzenie centralne, ale jeśli postępuje, może przekształcić się w ślepotę całkowitą.
  • Jaskra: odpowiada za około 15% przypadków upośledzenia wzroku na świecie. Prowadzi do utraty widzenia peryferyjnego z powodu wzrostu ciśnienia wewnątrz oka.
  • Jaglica: jest to infekcja, która atakuje oboje oczu i jest główną przyczyną ślepoty. Częściej występuje w krajach rozwijających się.
  • Ametropia: ten termin obejmuje krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Jest to niezdolność oka do tworzenia obrazu obiektu, spowodowana dysproporcją między długością gałki ocznej a mocą jej wewnętrznych soczewek.
  • Retinopatia barwnikowa: w tym przypadku widzenie peryferyjne i zdolność widzenia w ciemności są ograniczone. Obejmuje kilka przewlekłych chorób oczu o podłożu genetycznym.

Wykrywanie, stopnie i rodzaje wad wzroku

Wady wzroku są wykrywane po konsultacji z optometrystą lub okulistą. Podobnie należy skonsultować się z trudnościami w czytaniu, widzeniu z bliska lub z daleka, niewyraźnym widzeniem lub zapaleniem spojówek lub ropienia.

Istnieją cztery stopnie upośledzenia wzroku w zależności od ostrości gałek ocznych danej osoby:

  • Łagodne: ostrość wzroku poniżej 50%.
  • Umiarkowane: mniej niż 33%.
  • Ciężkie: stopień ostrości wzroku poniżej 10%.
  • Ślepota: wartości zarejestrowane na badaniu są mniejsze niż 1%.

Z drugiej strony, z funkcjonalnego i często prawnego punktu widzenia klasyfikacja wygląda następująco:

  • Częściowe: gdy jedno oko jest poważnie zmienione chorobowo lub problem dotyczy obu oczu.
  • Łącznie: nawet w przypadku utraty wzroku w obu oczach ostrość wzroku wynosi 0,1% lub więcej.
  • Bezwzględna: jeśli ostrość wzroku nie przekracza 0,1%.
Czytanie Brailem

Metoda Braille’a jest nieocenioną pomocą przy ślepocie.

Może Cię także zainteresować: Poprawa wzroku – spożywaj te 4 produkty

Potrzeby osoby z dysfunkcją wzroku

Osoba z dysfunkcją wzroku może korzystać z różnych pomocy, aby lepiej radzić sobie ze swoim stanem. Do orientacji i poruszania się poza domem służą laski, psy przewodniki i obecnie narzędzia technologiczne, takie jak GPS, z aplikacjami przeznaczonymi dla osób z problemami ze wzrokiem.

Aby zwizualizować obiekty, w zależności od stopnia upośledzenia wzroku, wskazane jest wspomaganie się mocniejszym oświetleniem lub urządzeniami z powiększonymi czcionkami, używanie lup i okularów o dużej mocy. Kiedy jesteś niewidomy bardzo skuteczną metodą czytania jest brajl.

Z oczywistych względów dom trzeba dostosować do warunków wizualnych każdej osoby. Obecnie coraz bardziej skuteczne okazują się pomoce, takie jak elektroniczna przeglądarka rozszerzonej rzeczywistości i tak zwane inteligentne okulary.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez-Ulla, F., & Monés, J. (Eds.). (2005). Degeneración macular asociada a la edad. Prous Science.
  • Vinores, S. A., Küchle, M., Derevjanik, N. L., Henderer, J. D., Mahlow, J., Green, W. R., & Campochiaro, P. A. (1995). Blood-retina1 barrier breakdown in retinitis pigmentosa: light and electron microscopic immunolocalization. Histology and histopathology.
  • Escudero, J. C. S. (2011). Discapacidad visual y ceguera en el adulto: revisión de tema. Medicina UPB, 30(2), 170-180.
  • Cedeño, María Leonila García, Inger Solange Maitta Rosado, and Karina Gissela Rivera Loor. “Characterization of the Visual Disability and Its Relation with the Resilience.” International research journal of management, IT and social sciences 5.2 (2018): 32-40.
  • Sarabia, César Pineda, Xóchitl Josefina Zarco Vite, and María Luisa Ruiz Morales. “Retinopatía diabética, una complicación descuidada.” Atención Familiar 25.2 (2018): 83-85.
  • Weinreb, Robert N., et al. “Primary open-angle glaucoma.” Nature Reviews Disease Primers 2.1 (2016): 1-19.
  • Silva, J. N., et al. “TRACOMA: FASES CLÍNICAS E FORMAS DE DIAGNÓSTICOS.” International Journal of Parasitic Diseases 1 (2018).
  • Osorio Illas, Lisis, et al. “Prevalencia de baja visión y ceguera en un área de salud.” Revista Cubana de Medicina General Integral 19.5 (2003): 0-0.
  • Arroyo, Nicole, et al. “El Modelo dual de reconocimiento de la palabra en el Sistema Braille.” CienciAmérica 8.1 (2019): 90-104.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.