Venoruton: charakterystyka i wykorzystanie

Venoruton: charakterystyka i wykorzystanie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Venoruton to lek, który przepisuje się zazwyczaj, aby przynieść ulgę w przewlekłej niewydolności żylnej o średnim natężeniu, która dotyka dolne kończyny.

Venoruton to preparat, który należy do grupy środków medycznych chroniących ściany naczyń krwionośnych.

Substancja aktywna, która się w nim znajduje, to okserutyna.

Lekarze przepisują ten lek dorosłym, aby zmniejszyć objawy związane z przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych o średnim natężeniu. Niektóre z objawów tego schorzenia to:

Nogi z żylakami - Venoruton
  • Ból,
  • Uczucie ciężkości nóg,
  • Wrażenie ucisku,
  • Drętwienie,
  • Swędzenie,
  • Żylaki.

Venoruton, czyli na czym polega przewlekła niewydolność żylna o średnim natężeniu?

Uczucie ciężkich nóg może być wywoływane przez przewlekłą niewydolność żylną o średnim natężeniu. Kiedy ktoś cierpi na to schorzenie, żyły w jego nogach nie transportują we właściwy sposób krwi do serca. Jedne z najczęstszych objawów tej choroby to żylaki i uczucie zmęczonych nóg.

Na szczęście w początkowych stadiach niewydolność żylna nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak jej objawy znacząco pogarszają jakość życia. Dlatego też musisz przestrzegać skutecznej metody leczenia i wyrobić w obie właściwe, zdrowe nawyki.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej

Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej o średnim natężeniu. Zaliczamy do nich:

Wiek i dziedzictwo genetyczne

Ryzyko zapadnięcia na to schorzenie zwiększa się z wiekiem. Dodatkowy wypływ wywierają czynniki genetyczne. Właśnie dlatego jeśli Twoi rodzice cierpieli na przewlekłą niewydolność żył, Ty również znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka.

Ciąża

Nacisk, jaki wywiera dziecko, jak również zmiany zachodzące w ciąży – oba te czynniki mają wpływ na pojawienie się żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej o średnim natężeniu.

Płeć

Niewydolność żylna występuje częściej u kobiet. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych zachodzących w kobiecych organizmach.

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia, podobnie jak brak aktywności fizycznej przez dłuższy czas, pogarszają krążenie krwi. Tym samym zwiększa się ciśnienie krwi w żyłach, co prowadzi do ich rozszerzania.

Nadwaga

To oczywiste, że im większa waga, tym większy nacisk na nogi, a tym samym na żyły. Oznacza to, że im więcej nosisz kilogramów, tym bardziej zwiększa się ryzyko wystąpienia niewydolności żył.

W jaki sposób działa Venoruton?

Ten lek zmniejsza objawy przewlekłej niewydolności żylnej o średnim natężeniu dzięki potrójnemu działaniu, jaki zapewnia jego skład. Cechuje go:

  • Działanie przeciwutleniające. Pojawia się dzięki wzmocnieniu i ochronie ścian naczyń krwionośnych.
  • Zmniejszanie opuchlizny i bólu nóg.
  • Poprawa mikrokrążenia oraz miejscowego dotlenienia.
    Kobieta wynurzająca nogi z wody

To roztwór przeznaczony do przyjmowania doustnego o pomarańczowym smaku, zamknięty w saszetkach. Standardowa dawka to jedna saszetka na dzień. Poprawę odnotowuje się zazwyczaj w ciągu dwóch pierwszych tygodni stosowania preparatu.

Zgodnie z zalecaniami lekarza możesz kontynuować leczenie Venorutonem od dwóch do trzech miesięcy. Pamiętaj, aby od razu poinformować lekarza, jeśli Twój stan nie ulegnie poprawie w trakcie pierwszych dwóch tygodni przyjmowania leku.

Przeciwwskazania i środki ostrożności podczas stosowania Venorutonu

Zazwyczaj jedno z przeciwwskazań stanowi nadwrażliwość na okserutynę lub inne substancje pomocnicze zawarte w leku.

W przypadku ciąży istnieją badania, które wskazują, że okserutyny nie wywołują deformacji ani nie produkują substancji toksycznych dla płodu. Dlatego jeśli jest to konieczne, możesz rozważyć stosowanie tego preparatu w ciąży.

Jednak bazując na powszechnie przyjmowanych środkach ostrożności, nie powinnaś stosować okserutyny w trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży.

Oprócz tego lekarze powinni zachować wszelkie środki ostrożności przepisując Venoruton osobom z obrzękiem nóg wywołanym chorobami serca, wątroby i nerek. Wynika to z faktu, że nie znamy jeszcze działania okserutyny w takich przypadkach medycznych.

Ewentualne skutki uboczne Venorutonu

Ten lek, podobnie jak inne preparaty, może wywoływać określone skutki uboczne. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek z poniższych objawów, powinnaś od razu przestać go brać:

  • Problemy z oddychaniem i przełykaniem.
  • Opuchlizna twarzy, ust, języka lub gardła.
  • Intensywny świąd z wysypką i pokrzywką.

Oprócz wyżej opisanych objawów rzadziej występują takie przypadłości jak: wzdęcia, biegunka, uczucie ciężkości w żołądku i ból brzucha.

Venoruton – podsumowanie

Na sam koniec należy podkreślić, że Venoruton zmniejsza objawy przewlekłej niewydolności żylnej o średnim natężeniu. Jeśli chcesz osiągnąć lepsze rezultaty oprócz jego stosowania musisz prowadzić zdrowy tryb życia pamiętając o aktywności fizycznej i utrzymywaniu właściwej wagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Riccioni C., S. R. I. A. P. G. L. M. (2004). Effectiveness of Troxerutin in association with Pycnogenol® in the pharmacological treatment of venous insufficiency [Efficacia della Troxerutina associata al Pycnogenol® nel trattamento farmacologico dell’insufficienza venosa]. Minerva Cardioangiologica.

  • Mege Navarrete, M. (2012). Insuficiencia venosa de extremidades inferiores. Facultad de Medicina de La Universidad de Chile.

  • Suñé Ysamat, B. (1985). Insuficiencia venosa. Revista de Enfermeria (Barcelona, Spain).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.