Uzależnienia podczas kwarantanny: co powinieneś wiedzieć

Uzależnienia podczas kwarantanny to problem, o którym niewiele słyszymy. Jednak przymusowe odosobnienie naraża osoby uzależnione i takie o skłonnościach do nałogów na naprawdę poważne problemy.
Uzależnienia podczas kwarantanny: co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Rządy na całym świecie nałożyły na obywateli różnego rodzaju ograniczenia i nakaz izolacji, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. Niestety ograniczenia te spowodowały pewne sytuacje, które mogą być problematyczne, jak przykład liczne uzależnienia.

I rzeczywiście problem nałogów podczas przymusowego odosobnienia jest trudnym tematem, z którym musi się na własną rękę zmagać naprawdę wiele osób.

Uzależnienia należą do szeroko rozumianej dziedziny zdrowia psychicznego. Jednak w tym momencie warto również wspomnieć o przemocy domowej, zaburzeniach lękowych, depresji i stresie. Te same organizacje zdrowotne, które zaleciły odosobnienie, ustanowiły również mechanizmy radzenia sobie z tymi problemami.

Psychologowie i psychiatrzy wiedzą, że ekstremalne sytuacje i stresujące epizody mogą prowadzić do nadmiernego spożywania substancji psychoaktywnych. Jednocześnie mogą działać jako wyzwalacze uzależniających zachowań, takich jak hazard i zachowania agresywne.

Mechanizmy obronne są trudne do wdrożenia podczas izolacji społecznej. Nie możemy zalecać, aby osoby uzależnione odwiedzały swoich bliskich lub kontaktowali się z przyjaciółmi, którym mogą zaufać.

Ponadto w wielu krajach nie możemy im także powiedzieć, aby bez ograniczeń uprawiali sport na świeżym powietrzu. Brak możliwości wyjścia na zewnątrz tylko zwiększa ryzyko zachowań o charakterze uzależniającym.

To prawda, że uzależnienia podczas kwarantanny to problem, o którym niewiele słyszymy. Jednak przymusowe odosobnienie naraża osoby uzależnione i takie o skłonnościach do nałogów na naprawdę poważne problemy. I temu właśnie zagadnieniu przyjrzymy się nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Uzależnienia: dogodne warunki do ich rozwoju podczas kwarantanny

Jedną z sytuacji, która może wystąpić podczas okresu przymusowego odosobnienia, jest rozpoczęcie zachowań prowadzących do rozwoju uzależnienia. Niektóre osoby mogą odczuwać impuls do popadnięcia w nałóg lub jego utrzymywania w wyniku zamknięcia.

Niestety spożycie alkoholu znacznie wzrosło podczas obecnej pandemii. Kraje takie jak Stany Zjednoczone ogłosiły, że sprzedaż napojów alkoholowych wzrosła w tym czasie o 50%. Niektóre kraje musiały wdrożyć odpowiednie przepisy prawne z zakazem sprzedaży alkoholu włącznie, co w przeszłości stosowano już w podobnych sytuacjach.

Picie alkoholu

Istnieje również obawa, że mogą wzrosnąć uzależnienia od hazardu, szczególnie biorąc pod uwagę dostępność witryn bukmacherskich i kasyn online. Spędzanie tak dużych czasu w domu i Internecie przyczynia się do zwiększenia liczby odwiedzin w tych serwisach.

Różnego rodzaju nałogi, zwłaszcza uzależnienia od hazardu, również wpływają niekorzystnie na finanse domowe. Tymczasem pandemia choroby COVID-19 powoduje już własne trudności finansowe, które mogą się nasilić w przypadku kompulsywnych zachowań uzależniających.

Najważniejszym jednak czynnikiem jest to, że sprzedaż alkoholu gwałtownie wzrosła podczas kwarantanny, co świadczy o rozwoju uzależnień podczas okresu przymusowego odosobnienia.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Papierosy elektroniczne: obawy dotyczące bezpieczeństwa

Zespół nawrotów podczas kwarantanny

Uzależnienia podczas kwarantanny obejmują także pojawienie się zespołu abstynencji u osób, które już cierpią z powodu nałogów. Odosobnienie ogranicza ich zachowania związane z utrzymywaniem abstynencji, a w przypadku osób zdrowych przerywa po prostu proces leczenia.

Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są w trakcie rzucania nałogu, sieć społecznościowa ma fundamentalne znaczenie. Ważne jest, aby ustanowić mechanizmy umożliwiające wirtualny kontakt z rodziną i przyjaciółmi zaangażowanymi w rehabilitację danej osoby.

Zasadniczo specjaliści z dziedziny zdrowia psychicznego utworzyli numery telefonów i wirtualne konsultacje, aby zapewnić wsparcie osobom uzależnionym w procesie zdrowienia.

W przypadku objawów nawrotu osoby takie powinny natychmiast skontaktować się z jednym z podanych ośrodków, aby poradzić sobie z tym problemem. W przeciwnym razie zaniedbania mogą doprowadzić do ponownego rozwoju uzależnienia.

Rozsypane tabletki

Młodzi ludzie, którzy cierpią na uzależnienia różnego rodzaju, stanowią grupę wysokiego ryzyka o szczególnych cechach. Wielu z nich żyje samotnie, jest odizolowanych od społeczeństwa i ma przy tym niewiele pieniędzy.

Ryzyko abstynencji w tym kontekście może prowadzić do zachowań o cechach kryminalnych na dwa różne sposoby. Po pierwsze, mamy do czynienia z samym przestępstwem. A po drugie w grę wchodzi także naruszenie zasad obowiązkowej kwarantanny.

Uzależnienia nasilają się ogólnie rzecz biorąc podczas okresu przymusowego odosobnienia z powodu stresującej sytuacji, którą ono wywołuje.

Ogólne zalecenia dotyczące postępowania w przypadku uzależnień podczas kwarantanny

Każdy szczególny przypadek uzależnienia wymaga specjalnego podejścia. Trudno jest zasugerować ogólne wytyczne dotyczące działania w przypadku tak różnorodnego zestawu problemów, jak na przykład palenie papierosów, picie alkoholu, kompulsywny hazard i uzależnienie od opioidów.

Tak samo dzięki doświadczeniu w dziedzinie zdrowia psychicznego, wiemy doskonale, że istnieją środowiska ochronne, które możemy stworzyć i stymulować ich utrzymanie, aby pomóc osobom uzależnionym. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy dana osoba znajduje się obecnie w okresie rehabilitacji, czy też nie.

Niektóre z tych środków obejmują między innymi:

  • Utrzymanie sieci wsparcia. Członkowie rodziny, przyjaciele i sąsiedzi pracują jako sieć wsparcia dla osób uzależnionych. Są oni środkiem do łączenia się z innymi ludźmi, opartym na empatii.
  • Wiedzę na temat tego, jak się komunikować i łączyć z innymi. Technologia jest tutaj przydatnym sprzymierzeńcem podczas okresu przymusowego odosobnienia. Możesz prowadzić dalsze konsultacje ze swoim psychologiem online, a także tworzyć telekonferencje z grupą wsparcia w trudnych chwilach. Uzależnieni muszą znaleźć sobie miejsce, w którym mogą porozmawiać i wyrazić swoje obawy.
  • Upewnienie się, że informacje, do których masz dostęp, są prawdziwe. Osoby cierpiące na uzależnienia powinny polegać na wiarygodnych źródłach wiadomości dotyczących pandemii. A także na informacjach dotyczących ich uzależnienia. Nadmierne narażenie na informacje przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i może prowadzić do dodatkowego stresu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Picie alkoholu – czy jesteś uzależniony?

Uzależnienia w okresie przymusowego odosobnienia to kolejny palący problem społeczny, który musimy rozwiązać

Zapobieganie i radzenie sobie z uzależnieniami podczas okresu przymusowego odosobnienia jest jednym z wielu obowiązków ekipy rządzącej. Jednak obowiązki te spoczywają również na całym społeczeństwie.

Nie chodzi tutaj tylko o ludzi uzależnionych od radzenia sobie z ich problemami podczas kwarantanny, ale raczej o większą sieć wsparcia, która zobowiązuje się do wzajemnej opieki i pomocy w tych trudnych czasach.

Jeśli znasz kogoś, kto ma do czynienia z objawami uzależnienia lub nawrotu, musi on wiedzieć, gdzie znaleźć odpowiednią pomoc. Przyjaciele, rodzina, grupy wsparcia i specjaliści mogą pomóc w stworzeniu środowiska ochronnego, aby pomóc uzależnionym w tych trudnych okolicznościach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oviedo, Heidi Celina, and Patricia Liliana Arboleda. “Fisiopatología y tratamiento del síndrome de abstinencia de alcohol.” Universitas Médica 47.2 (2006): 112-120.
  • Ruiz, CA Jiménez. “Normativa para el tratamiento del tabaquismo.” Archivos de Bronconeumología 35.10 (1999): 499-506.
  • Brieva, J. “Ludopatía: el otro lado del juego.” Revista Índice 19.9 (2006): 9-11.
  • Hernández Reyes, Vicente Enrique, et al. “La prevención del alcoholismo en instituciones educativas.” Revista Médica Electrónica 41.2 (2019): 454-466.
  • Royo-Bordonada, Miguel Angel, and Fernando Jose Garcia Lopez. “Medidas de salud pública y estigma.” (2019).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.