Użądlenie pszczoły: jak należy się zachować?

Użądlenie pszczoły: jak należy się zachować?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

U większości osób użądlenie pszczoły wywołuje jedynie niewielki dyskomfort. Jednak czasami może stać się dość problematyczne. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się co należy zrobić w takiej sytuacji.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym jak jak należy leczyć użądlenie pszczoły? Chociaż w większości przypadków nie sprawia problemów, to czasami może wywoływać komplikacje. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku.  W dalszej części artykułu znajdziesz kilka wartościowych podpowiedzi.

Użądlenie pszczoły może wywoływać ból, opuchliznę, zaczerwienienie i gorąco obszaru, który został nim dotknięty. Jednak czasami może wywoływać o wiele bardziej dotkliwe objawy, zwłaszcza jeśli u danej osoby pojawi się reakcja alergiczna.

Co więcej, wiele przypadków zagraża życiu, zwłaszcza jeśli daną osobę zaatakuje kilka pszczół naraz. Jak w takim razie powinnaś się zachować w przypadku użądlenia pszczoły?

Użądlenie pszczoły: co należy zrobić?

Kiedy pszczoła żądli kogoś, uwalnia trującą toksynę, która może wywoływać stan zapalny, ból i inne objawy. Wiele osób jest uczulonych na tą toksynę i może doświadczać ostrych objawów. Jeśli do tego dojdzie, musisz udać się do lekarza, ponieważ narażasz się na poważne komplikacje natury zdrowotnej.

Jednak nawet dość łagodne użądlenia mogą wywoływać znaczące zaczerwienienie i zwiększoną opuchliznę. Poza tym sprawiają, że pojawia się swędzenie, pieczenie i inne rodzaje dyskomfortu. W takim przypadku mogą wystarczyć domowe sposoby. Poznaj najważniejsze z nich!

1. Usuń żądło

Żądło - użądlenie pszczoły
Właściwe usunięcie żądła to pierwszy krok do ochrony przed działaniem toksyn.

Kiedy pszczoła żądli, żądło zazwyczaj utyka w skórze. Następnie pszczoła umiera. To jedyny insekt, który umiera po użądleniu. Inne gatunki, w tym osy, zatrzymują żądło i mogą dalej żądlić. Jak możesz usunąć żądło?

Bardzo ważne jest jak najszybsze usunięcie żądła. Jednak powinnaś unikać nagłych metod, takich jak wyrywanie go pincetą. Prawidłowy sposób polega na delikatnym drapaniu skóry przedmiotem o płaskich krawędziach (możesz użyć dokumentu lub karty kredytowej).

2. Umyj miejsce użądlenia wodą z mydłem

Jedno z niebezpieczeństw związanych z użądleniami pszczoły to ryzyko rozwoju infekcji. Z tego powodu po użądleniu powinnaś przemyć jego obszar wodą z mydłem antybakteryjnym. Myj obszar każdego dnia, póki całkowicie się nie zaleczy, ponieważ może się później zainfekować.

3. Przyłóż zimny kompres

Kobieta trzymająca kostki lodu
Zimno zmniejsza stan zapalny wywołany użądleniem pszczoły.

Objawy, które pojawiają się po użądleniu, mogą być nieprzyjemne lub bolesne. Ich natężenie zależy od reakcji Twojego układu odpornościowego na toksynę uwolnioną przez insekta.

W każdym razie przyłożenie zimnego okładu lub lodu na dotknięty obszar może zmniejszyć uczucie dyskomfortu. Powinnaś trzymać go od 8 do 10 minut, aby odczuć ulgę.

4. Nie drap miejsca użądlenia

Wiele osób drapie skórę, gdy ich swędzi po ugryzieniu przez insekty. Jednak jest to błąd. Chociaż na początku może rzeczywiście przynosić pewną ulgę, to drapanie skóry zwiększa opuchliznę, przedłuża swędzenie i zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Dlatego powinnaś go unikać.

5. Przyłóż kojący produkt

Smarowanie dłoni
Istnieje kilka produktów, które są w stanie zmniejszyć swędzenie i zaczerwienienie skóry.

Balsam kalaminowy lub pasta z sody oczyszczonej może pomóc Ci wyleczyć użądlenie pszczoły. Powinnaś używać ich kilka razy dziennie, póki nie uda Ci się zapanować nad pieczeniem i swędzeniem. Balsam kalaminowy to produkt antyhistaminowy dostępny w aptece.

Kiedy powinnaś pójść do lekarza?

Zazwyczaj możesz zająć się użądleniem pszczoły bez konieczności wizyty u lekarza. Jednak istnieją komplikacje, które musi zbadać lekarz. Jeśli dyskomfort nie ustaje lub pogarsza się, najlepiej będzie udać się na szpitalny oddział ratunkowy. Oto kilka niepokojących reakcji:

  • Pokrzywka (wysypka),
  • Blada skóra,
  • Silne swędzenie,
  • Opuchlizna języka i gardła,
  • Utrudnione oddychanie,
  • Szybkie tętno,
  • Mdłości i wymioty,
  • Biegunka,
  • Zawroty głowy i mdłości,
  • Średnia lub wysoka gorączka,
  • Utrata przytomności.

Jeśli doświadczasz tych objawów, mogą świadczyć o rozwoju szoku anafilaktycznego, reakcji alergicznej, która zagraża życiu. Musisz działać szybko, aby uniknąć komplikacji. Dlatego musisz jak najszybciej udać się do lekarza.

Powinnaś również udać się do lekarza, gdy ugryzie Cię kilka pszczół na raz. Chociaż objawy mogą wydawać się niewielkie, należy zadbać o odpowiednie leczenie, aby nie zmagać się później z ostrymi reakcjami. W przypadku infekcji lekarz może przepisać środki przeciwbólowe i antybiotyki.

Podsumowując

Chociaż w większości przypadków użądlenia są łagodne, należy wiedzieć jak działać, aby uniknąć komplikacji. Wykorzystaj nasze zalecenia, aby przyspieszyć leczenie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hoo, F. K., Hasan, S., Wan Sulaiman, W. A., & Basri, H. (2014). A Case Report of an Unusual Complication from Bee Sting: Acute Brachial Plexopathy. Pakistan Journal of Medical Sciences. https://doi.org/10.12669/pjms.302.4891
  • Informed Health Online [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Insect venom allergies: Short-term and long-term treatment. 2017 Jul 13. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK447119/
  • Visscher, P. K., Vetter, R. S., & Camazine, S. (1996). Removing bee stings. Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(96)01367-0
  • Przybilla, B., & Ruëff, F. (2012). Insect stings: clinical features and management. Deutsches Ärzteblatt International. https://doi.org/10.3238/arztebl.2012.0238
  • de Roodt, A. R., Salomon, O. D., Orduna, T. A., Robles Ortiz, L. E., Paniagua Solis, J. F., & Alagon Cano, A. (2005). [Poisoning by bee sting]. Gac Med Mex.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.